سعيد عسگر 'شاکی مشخصی ندارد'

سعيد عسگر خود را معتقد به اسلام و ولايت آيت الله خامنه ای اعلام کرد - عکس از خبرگزاری فارس
 

سعيد عسگر خود را معتقد به اسلام و ولايت آيت الله خامنه ای اعلام کرد - عکس از خبرگزاری فارس

 

مهرداد فرهمند

دادگاه رسيدگی به اتهامات سعيد عسگر، يکی از چهره های شاخص گروههای تندروی خشونت طلب در ايران در شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.


سعيد عسگر که پيشتر به جرم اقدام به ترور نافرجام سعيد حجاريان، مشاور رئيس جمهور و يکی از برجسته ترين چهره های اصلاح طلب، مدتی را در زندان سپری کرده بود اين بار در ارتباط با دخالت در حمله به دانشجويان در جريان ناآراميهای اخير تهران محاکمه می شود.

او منسوب به گروههای تندرويی است که گفته می شود از حمايت محافظه کاران برخوردارند و با دست زدن به خشونت به مقابله با حرکتهای اصلاح طلبانه و اعتراض آميز در ايران دست می زنند .

آقای عسگر که به گفته مسئولان قضايی دو ماه است در بازداشت به سر می برد به اخلال در نظم و آسايش عمومی با حرکات نامتعارف و ورود به خوابگاه دانشگاه علامه طباطبايی به منظور مقابله خودسرانه با عوامل اغتشاشگر متهم شده است.

او که برای خود وکيل اختيار نکرده با رد اين اتهامات در دادگاه اعلام کرد که به عنوان شهروند ايرانی حق دارد در هرجا حاضر باشد.

 


در خوابگاه دانشگاه علامه طباطبايی نظمی وجود نداشت که من برهم بزنم
 
سعيد عسگر

وی گفت که در جريان ناآراميهای اخير همچون هزاران نفر ديگر تنها نظاره گر درگيريها بوده و اصلاً به خوابگاه دانشجويان دانشگاه علامه وارد نشده است.

او در عين حال دانشجويان را به شعاردادن عليه مسئولان نظام و مقدسات و اخلال در نظم متهم کرد و گفت در خوابگاه دانشگاه علامه طباطبايی نظمی وجود نداشت که من برهم بزنم.

سعيد عسگر با اشاره به اينکه پرونده اش شاکی ندارد و با غيرقانونی خواندن بازداشت خود اعلام کرد که عليه قاضی ای که برايش قرار بازداشت صادرکرده شکايت خواهد کرد.

او همچنين خبر بازداشت خود به دست مأموران نيروی انتظامی را کذب اعلام کرد و گفت شخصاً و بدون هيچگونه فشاری به دادسرای ناحيه هفت تهران مراجعه و خود را معرفی کرده است.

وی خود را فردی متعهد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی و ولايت آيت الله خامنه ای رهبر ايران خواند و گفت به اين دليل خود را به دادسرا معرفی کرده است که احساس می کرده است شخص ديگری به اشتباه دستگير شده است.

پرونده سعيد عسگر در پايان دادگاه که به گزارش خبرگزاری فارس تنها بيست دقيقه به طول انجاميد، ناقص تشخيص داده شد و به دادسرای ناحيه هفت تهران ارجاع گرديد.

نماينده مدعی العموم به پنج نقص در پرونده او اشاره کرد که از جمله آنها نامشخص بودن شاکيان اوست.

 


با اينکه سعيد عسگر در ارتباط با ترور سعيد حجاريان از دادگاه محکوميت قطعی دريافت کرده بود در کيفرخواست او قيد شده که فاقد پيشينه کيفری است
 
 

پيشتر اعلام شده بود که تعدادی از دانشجويان، اطلاعات نيروی انتظامی، سپاه پاسداران و رئيس دانشگاه علامه طباطبايی شاکيان سعيد عسگرند اما به گفته نماينده مدعی العموم هيچيک از آنها برای پيگيری شکايت خود به دادگاه مراجعه نکرده اند.

يکی ديگر از نقايصی که در مورد پرونده سعيد عسگر اعلام شد اين بود که با اينکه او در ارتباط با ترور سعيد حجاريان از دادگاه محکوميت قطعی دريافت کرده بود در کيفرخواست او قيد شده که فاقد پيشينه کيفری است.

گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران حاکی از اين است که در دادگاه سعيد عسگر تنها به خبرنگاران چند رسانه اجازه ورود داده شد و خبرنگاران و عکاسان بقيه رسانه ها از ورود به دادگاه منع شدند.

سه سال پيش که سعيد عسگر به اتهام ترور سعيد حجاريان محاکمه شد، برخی از اصلاح طلبان محافظه کاران را متهم می کردند که با نفوذی که در دستگاه قضايی دارند از اجرای عدالت در مورد او جلوگيری می کنند.

محکوميت حبسی که وی در آن زمان دريافت کرد کوتاهتر از آن بود که معمولاً اقدام کنندگان به ترور دريافت می کنند و طی مدتی که می بايست در زندان باشد، بارها گزارشهايی حاکی از ديده شدن او در انظار عمومی در روزنامه ها منتشر شد که برخی از آنها حتی با عکس او نيز همراه بود.

سعيد عسگر همچنين دوران محکوميت کوتاه مدت خود را به صورت کامل سپری نکرد و با دريافت عفو از زندان آزاد شد.

او هنگام ترور سعيد حجاريان بيش از نوزده سال نداشت.

bbc