آغاز محاکمه علنی هاشم آغاجری, من اعلام جرم می کنم عليه کسانی که به من ظلم کردند
 

در ادامه جلسه دادگاه رسيدگی به اتهامات سيد هاشم آقاجري, وی توسط قاضی اسلامی به جايگاه برای دفاع از موارد اتهامی فرا خوانده شد.

آقاجری در ابتدا به معرفی خود پرداخت و گفت: اينجانب سيد هاشم آقاجري, فرزند سيد جابر, متولد 1336 و استاد دانشگاه تربيت مدرس هستم.

بنام خدای علي(ع), هم او كه آنگاه كه در محراب كوفه شهيد شد, تبليغات جهل گستر جور آنچنان تصوری از او ساخت كه مردم با شگفتی به شهادتش مي‌‏انديشيدند،

به نام خدای حسين(ع), هم او كه به فتوای روحانيت مزدور وابسته به دستگاه خلافت به جرم خروج از دين و اميرالمومنين, مهدورالدم شناخته شد و سرش بر بالای نيزه رفت،

سلام بر همه شهيدان به خصوص شهيدان راه عقيده و ايمان كه سرشان در طول تاريخ به خاطر مثلث, زور، زر و تزوير به نام دين اما به واقع به خاطر قدرت و ثروت بر فراز دار رفت.

امروز خوشحالم كه پس از 2 سال زندان و 2 سال تحمل فشار روحی از جانب خود و شكنجه روحی خانواده و مادر شهيدی كه هنوز داغدار فرزند 18 ساله‌‏اش است, دادگاهی علنی تشكيل مي‌‏شود. بنده عليه كسانی كه در طول دو سال به نام قاضی و مطبوعات به من ظلم و جفا وارد كرده‌‏اند, اعلام جرم خواهم كرد، چرا بايد يك استاد دانشگاه حدود 10 ماه را در سلول انفرادی سپری كند؟ آقايان برای اينكه كلاه قانونی بر اين مسئله بگذارند, شبها يك محكوم به اعدام مخدری را نزد من مي‌‏فرستادند.

خوشحالم از اينكه به من فرصتی داده شد كه به صورت علنی در مقابل اتهامات گسترده و سوء استفاده‌‏های زيادی كه صدا و سيما و برخی مطبوعات از اين پرونده كردند, دفاع كنم.

متاسفانه اين تبليغات سوء به جايی رسيده بود كه وقتی طلبه‌‏ای در زندان مرا مشغول نماز خواندن ديد, با شگفتی از زندانيان پرسيد كه مگر فلانی هم نماز مي‌‏خواند؟

من بالاخره زمانی پرونده اين دو سال جور و جفا را باز خواهم کرد تا جفاكاران رسوا شوند.
به حمدالله در اين جلسه اتهام سب‌‏النبی مطرح نشده است. البته از روند عادلانه بودن سير پرونده نااميدم.

جناب آقای اسلامی رياست دادگاه، با ماجراهای پر فراز و نشيبی كه بر پرونده وارد شده و با فشارهای بسيار قدرتمند گروه فشار, بنده از اينكه شما بتوانيد بی طرفانه قضاوت كنيد, نااميد هستم.

اگر قاضی بخواهد صادقانه عمل كند, نمي‌‏تواند عادلانه قضاوت كند مگر اينكه دفاع از حق كند و بايد خود را در صورتی كه حكم برائت چنين متهمی را صادر كند, آماده عزل از منصبش كند.

بنده در ضمن بازجويي‌‏های مفصلی كه در دو سال پيش در همدان صورت گرفت, به صورت مستدل و مشروح تمام اتهامات را رد كردم, اما امروز با شكوائيه‌‏های تازه‌‏ای مواجه شدم كه از 5 يا 6 سال پيش از مطبوعات استخراج شده است.

شاكيان تا آنجا كه توانستند موارد اتهامی عليه من گردآوری كردند. اميدوارم اين آخرين دادگاه باشد و ديگر در آينده, موارد اتهامی من در بايگاني‌‏ها جستجو نشود تا به پرونده‌‏سازي‌‏های جديد منجر شود. بنده حاضرم به طور دقيق, مشروح و مفصل در مورد موارد اتهامی خود دفاع كنم تا ذهن افكار عمومی روشن نشود.

برخی موارد اتهامی عليه بنده در جلسات گذشته تفهيم اتهام نشده است, لذا تقاضای استمهال مي‌‏كنم.
در ادامه اين جلسه نيز صالح نيكبخت, وكيل هاشم آقاجری ضمن تشكر از برگزاری جلسه دادگاه به صورت علنی گفت: بايد اين پيروزی را به دستگاه قضايی كه ناشی از استقلال آن است, تبريك عرض كنم.

همچنين بايد از دادسرای عمومی تهران به لحاظ حذف موارد اتهامی ارتداد و انكار ضروريات دين، تشكر كنم و از اينكه باز هم در ادعا نامه جديد, سبب‌‏النبی مطرح نشده سپاسگزاريم.

متاسفانه غير از اين پرونده كه شكايت حزب موتلفه و برخی خانواده‌‏های شهدای نيز در آن موجود است, پرونده‌‏ای ديگر نيز به استناد محل وقوع جرم انتصابی و قرار عدم صلاحيت به دادگستری كرمان ارجاع شده كه تقاضا دارم همه اين موضوعات در يك جا متمركز شود.


ما در اين دادگاه آخرين دفاع را بيان نمي‌‏كنيم. از محضر دادگاه استدعا دارم با تجديد جلسه موافقت و آن را به وقت ديگری موكول كند، چون عبارات نماينده مدعي‌‏العموم ناقص و منتخبی از مقاله‌‏ها و سخنراني‌‏های موكلم بود.

قاضی با تقاضای استمهال آقاجری موافقت نمود و جلسه آينده دادگاه را به روز دوشنبه 15 تير ماه سال جاری موكول كرد.

در حاشيه دادگاه علنی سيدهاشم آقاجري:

- پس از جلسه دادگاه وقتی خبرنگاری از آقاجری پرسيد كه به نظر شما آخر پرونده به كجا خواهد رسيد؟ آقاجری گفت: الخير فی ما وقع.

- آقاجری در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اينكه چرا كاپشن پوشيده‌‏ايد؟ گفت: چون ضعف جسمانی دارم.

- زهرا بهنودي؛ همسر دكتر آقاجری نيز در جمع خبرنگاران با اشاره به اينكه از طريق رسانه‌‏های خارجی متوجه شديم كه جلسه دادگاه علنی است, اظهار اميدواری كرد كه قاضی اسلامی به طور عادلانه حكم صادر كند.

وی افزود: در جلسه دادگاه پرونده‌‏های جديدی مطرح شد كه برای ما هم تعجب برانگيز بود.
- خواهر هاشم آقاجری نيز در گفت و گو با خبرنگار" ايلنا", در خصوص پيش‌‏بينی خود از نتيجه دادگاه گفت: اميدمان به خداست.

- سيد هاشم آقاجری نيز در ابتدای جلسه دادگاه در پاسخ به سئوال خبرنگار" ايلنا", كه وضعيت روحی شما چطور است؟ گفت: وضعيت روحي‌‏ام عالی است و آماده پاسخگويی به موارد اتهامی خود هستم.
- در ابتدای اين جلسه نيز مادر آقاجری در حالی كه با تسبيح خود ذكر مي‌‏گفت، به ذكر اين جمله بسنده كرد كه؛ من همه بچه‌‏هايم را با اسلام و صلوات بزرگ كرده‌‏ام.