در همين رابطه


عمر متوسط زندگی مشترک در ایران به ۶ ماه رسیده است: طلاق ۱۵ هزار دختر ۱۵ تا ۱۹ سال

جـــرس:
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به آمار بالای طلاق در ایران گفت: در سال‌های اخیر عمر متوسط زندگی مشترک برخی از زوجین به کمتر از ۶ ماه رسیده است و این موضوع یک هشدار جدی برای مسئولان است که باید علل آن به درستی بررسی و کارشناسی شود. همزمان یک عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان از افزایش آمار ازدواج و طلاق در میان کودکان ده تا هجده سال طی چند سال اخیر در کشور خبر داد و گفت: براساس آمار ثبت احوال در سال ۸۹، ۴۲ هزار ازدواج کودکان ده تا چهارده سال به ثبت رسیده است.

به گزارش خانه ملت، محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار داشت: آمارها حاکی از آن است که کشور ما در وضعیت بد و نامطلوبی از لحاظ رشد میزان طلاق قرار دارد و باید شوکی جدی به مسئولان وارد شود تا یک اقدام عملی در این رابطه انجام دهند چرا که با برگزاری همایش، جلسه و سخنرانی مشکلات خانواده‌ها و رشد نرخ طلاق حل نمی‌شود.

این نماینده اصولگرا تاکید کرد:آمار کنونی طلاق زلزله‌ای واقعی در زندگی زوجین است زیرا روزانه صدها خانواده از لحاظ معنوی نابود می‌شود و متاسفانه مسئولان هیچ اقدام عملی در این رابطه انجام نمی‌دهند.

وی با اشاره به اینکه دیدگاه برخی از دختران و پسران نسبت به ازدواج و زندگی مشترک منطقی، واقعی، علمی و حقوقی نیست، افزود: متاسفانه برخی از زوجین با دید تکلیف نسبت به یکدیگر نگاه می‌کنند و همین موضوع موجب ایجاد تقابل و مشکلات فراوان بین آنان می‌شود؛ اما اگر در کنار حقی که هر یک از زوجین برای خود قائل هستند یک تکلیف هم برای خود در نظر بگیرند؛ اختلافات شدیدی بین آنها بروز نمی‌کند.


سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی بیکاری و درآمد ناکافی را از دیگر علل افزایش میزان طلاق دانست و گفت: علت دیگر بالا رفتن نرخ طلاق وجود برخی از ناهنجاری‌های جامعه مانند وفور و در دسترس بودن مواد مخدر و ترویج لاابالی‌گری توسط رسانه‌های خارجی است که موجب آسیب‌زدن به ساختارهای مستحکم خانواده و بی‌دوام شدن زندگی‌های مشترک می‌شود.


۱۵ هزار دختر ۱۵ تا ۱۹ سال در کشور طلاق گرفته اند
همزمان یک عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان از افزایش آمار ازدواج و طلاق در میان کودکان ده تا هجده سال طی چند سال اخیر در کشور خبر داد و گفت: براساس آمار ثبت احوال در سال ۸۹، ۴۲ هزار ازدواج کودکان ده تا چهارده سال به ثبت رسیده است.

فرشید یزدانی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: براساس آمارهای سازمان ثبت احوال طی چند سال اخیر آمار مربوط به ازدواج کودکان ده تا پانزده سال در کشور بیشتر شده است و به تبع آن طلاق و جدایی نیز در میان کودکان افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه از سال ۸۴ تا ۸۹ حدود ۴۵ درصد ازدواج و طلاق درمیان کودکان افزایش یافته است، گفت: آمار سال ۸۹ نشان می دهد که ۳۷ هزار کودک ده تا هجده سال مطلقه و بیوه درکشور وجود دارد.

عضو انجمن حمایت از حقوق کودکان مهمترین دلیل ازدواج کودکان را فقر اقتصادی عنوان و تاکید کرد: فقر مادی خانواده ها منجر به ازدواج کودکان می شود و البته فقر فرهنگی نیز در این خصوص بی تاثیر نیست.

این فعال حقوق کودک از افزایش ازدواج کودکان زیر ده سال نیز خبر داد و همچنین به آمارهای سال ۸۶ تا ۸۹ نیز اشاره کرد و گفت: براساس این آمارهای در هر سال ۸۰۰ کودک دختر ده تا چهارده سال و پانزده هزار کودک دختر پانزده تا نوزده سال در کشور طلاق گرفته اند.


Copyright © 1999-2018 Ettelaat Network, All Rights Reserved Webmaster
 اطلاعات .نت به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست اطلاعات.نت هيچ مسئوليتی در باره محتوای مقالات نداشته و مسئول محتوای هر مقاله نويسنده آن ميباشد نظر نویسندگان مقالات در اين سايت می تواند مغایر با موضع اطلاعات.نت باشد مولف اين سايت مطلقا براي كار خود كه هدف ميهني و آموزشي دارد نه در گذشته، نه در حال حاضر و نه در آينده كمك مالي هيچكس، هيچ سازمان و هيچ دولتي را نمي پذيرد. خدمت به ميهن ، هموطنان، همتباران و همزبانان لذتي دارد مافوق همه لذتها، مخصوصا اگر بدون دستمزد و كمك مالي انجام گيرد