اطلاعات.نت
 

قوه قضاییه با ضدامنیت ملی خواندن تماس صوتی تلگرام، دستور فیلتر کردن آن را صادر کرد


 یک منبع آگاه به کمیپن حقوق بشر در ایران گفت قوه قضاییه ایران طی نامه‌ای که روز ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ به شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنت و تلفن‌ همراه ارسال کرده با استناد به این موضوع که تماس صوتی تلگرام بر ضد امنیت ملی است،‌ دستور فیلترینگ این سرویس محبوب در پیام رسان تلگرام را صادر کرده است.

تماس صوتی تلگرام در تاریخ ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ برای تمام کاربران ایرانی از طرف شرکت تلگرام فعال شده بود که یک روز بعد توسط اوپراتور‌های تلفن همراه در ایران مسدود شد. با وجود تکذیب این شرکت‌ها اما تحقیقات کمپین نشان می‌دهد که این فیلترینگ فقط بر روی اوپراتورهای موبایل اعمال شده بود و سایر شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنت هیچ محدودیتی را برای تماس صوتی تلگرام اعمال نکرده بودند.

فعال شدن این سرویس توسط تلگرام، با استقبال گسترده کاربران ایرانی مواجه شد و همچنین فیلتر کردن آن با واکنش آنها در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر را به دنبال داشت. برخی از کاربران توییتر، به صورت مستقیم اپراتورهای تلفن همراه را مخاطب قرار داده و خواستار پاسخگویی آنها نسبت به این فیلترینگ شدند.

این اقدام از طرف شرکت‌های تلفن همراه برخلاف اصول ارائه خدمات بدون تبعیض است. Net Neutrality و یا شبکه بدون تبعیض مفهومی است که در سال ۲۰۰۳ توسط تیم وو(Tim Wu) استاد حقوق رسانه دانشگاه کلمبیا مطرح شد به این معنی که شرکت‌های ارایه دهنده خدمات اینترنتی،‌ اوپراتورهای تلفن همراه و دولت‌ها باید با همه انواع داده در اینترنت به شکل یک سان رفتار کنند. به بیان ساده‌تر داده‌ها و محتوای اینترنت نباید بر اساس کاربر، محتوا، سایت، پلتفرم، اپلیکیشن و سایر موارد تبعیض قائل شوند یا قیمت متفاوت اعلام کنند.

بر اساس آخرین بیانیه پاول دوروف مدیر عامل شرکت تلگرام،‌ این اپلیکیشن ۴۰ میلیون کاربر فعال در ایران دارد که با استفاده از تماس صوتی تلگرام می‌توانستند با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر با مخاطبین خود در تماس باشند. شرکت تلگرام در بیانیه‌ای که برای راه اندازی این سرویس منتشر کرد اعلام کرد که مکالماتی که توسط این ویژگی انجام شود به صورت End to End رمزگذاری شده است و هیچ کس قادر نخواهد بود تا مکالماتی را که با این اپلیکیشن انجام می‌شود را شنود کند.


 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست