اطلاعات.نت
 

گزیده سخنان حسن روحانی: نخواستم گناه آقاي قاليباف زياد شود


 *ما اینجا برای‌رأی‌جمع‌کردن نیامده‌ایم، هدف مناظره این است که برنامه‌های آینده‌مان را توضیح دهیم و مردم می‌خواهند از میان نامزدها یک نفر را انتخاب کنند که ما باید در این راستا به مردم کمک کنیم. اینکه از حرف، کلامی یا سایتی درست و نادرست برای لطمه‌زدن به رقیب استفاده کنیم، کار صحیحی نیست و کسانی که در این راه آمده‌اند، هدفشان خدمت به مردم و کشورشان است. نسبت‌هایی که به هم می‌دهیم باید صحیح باشد و نادرست نباشد. من اگر نخواستم آقای قالیباف به صحبت‌های خود ادامه دهد، چون نخواستم گناه او اضافه شود و این اشتباه ادامه پیدا نکند.

*گفته شده که یارانه اقشار کم‌درآمد باید افزایش پیدا کند که لازم است در این راستا بگویم مستمری اعضای کمیته امداد نسبت به ابتدای دولت یازدهم، سه برابر افزایش پیدا کرده است. در‌عین‌حال برای همه خانواده‌هایی که دو معلول داشتند، خانه ساخته شده و ساخت خانه برای دارندگان یک معلول در خانواده نیز در حال انجام است. رانت‌ها باید از بین رفته و با فساد اجتماعی مبارزه شود.

*ما باید به مردم کمک کنیم تا خودشان مسکن خودشان را انتخاب کنند یا برای تهیه و خرید مسکن مورد نیازشان اقدام کنند. از همین رو، وام لازم در اختیار مسکن‌اولی‌ها قرار می‌گیرد. برنامه‌های خوبی برای جوان‌ها به‌ویژه زوج‌های جوان، در نظر گرفته شده است؛ می‌دانید در حال حاضر دو وام ١٠میلیونی به زوج‌ها برای تهیه اسباب زندگی ارائه می‌شود.

‌*تا‌زمانی‌که جامعه نسبت به آینده خود نگران باشد و هر روز یک تهدید و حصر جدیدی را شاهد باشیم، نشاطی باقی نمی‌ماند و وقتی هر روز یک محدودیت غیر از آنچه که قانون گفته، برای جوانان به وجود بیاید، مسلما در آینده زندگی آنها تأثیر می‌گذارد.

*ما در ١٠ سال ۸۳ تا ۹۳، شاهد جمعیت شش‌میلیون‌و ۶۰۰هزارنفری بودیم که آماده ورود به بازار کار بوده‌اند؛ اما از میان آنان تنها ۶۰۰ هزار نفر شغل پیدا کردند و این در حالی بود که در آن دوران، درآمد ارزی خوبی داشتیم و می‌توانستیم همه کسانی را که در دهه ٦٠ متولد شده بودند، به ازدواج و اشتغال برسانیم؛ اما آنان را رها کردیم و دیدیم که آنان با چه مشکلاتی مواجه شدند.

*امروز امید در جامعه افزایش پیدا کرده و مردم نسبت به آینده و زندگی خود امیدوار هستند. در جامعه امروز ما مردم به فضای مجازی دست پیدا کرده‌اند که اگر دولت یازدهم نبود، این دسترسی‌ها ایجاد نمی‌شد یا محدود می‌شد و امروز از طریق همین وضعیت است که دوستان ما از این فضا برای تبلیغات انتخاباتی خود استفاده می‌کنند.

*وعده‌ها باید یک حساب‌و‌کتابی داشته باشد. اینکه می‌گوییم ما چهار میلیون شغل ایجاد می‌کنیم، باید بدانیم منابع این از کجا تأمین خواهد شد؛ وگرنه ما می‌گوییم چرا چهار میلیون، اصلا ١٠ میلیون شغل ایجاد می‌کنیم. ۲۰۰ میلیارد دلار در نفت و گاز سرمایه‌گذاری داریم؛ البته این، نسبت به نیاز ما خیلی کم است. ما به رشد هشت‌درصدی نیاز داریم که محتاج سرمایه‌گذاری خارجی هم است. ما باید امکانات دولت را نیز مدنظر قرار دهیم و با توجه به آن عمل کنیم.

*یکی از مسائل بسیار مهم، مسئله واگذارکردن امور غیرحاکمیتی به مردم است. ما باید در اداره کشور به مردم اعتماد کنیم و بخش خصوصی ما در این حوزه فعال شود و سرمایه اجتماعی بین مردم و دولت برقرار شود و دولت به مردم و مردم به دولت اعتماد داشته باشند. متأسفانه برخی از رسانه‌ها باعث تضعیف این سرمایه اجتماعی در جامعه شده‌اند. یکی از کارهایی که برخی از این رسانه‌ها انجام می‌دهند، ایجاد فاصله بین مردم و نظام است.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست