اطلاعات.نت
 

اخراج دانشجوی دختر بهایی از دانشگاه


 پگاه دهقانی محمدی شهروند بهایی ساکن استان تهران به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شد. پگاه دهقانی دانشجوی موسسه آموزش عالی آل طه ، ترم اول دانشگاه بود.

این دانشجوی محروم از تحصیل ساکن اسلامشهر است که در رشته علمی کاربردی _نرم افزار کامپیوتر به دلیل بهایی بودن از ادامه تحصیل منع شد.

بنابرگزارش مجموعه خبری بهایی نیوز در حالی این شهروند بهایی دانشجو از دانشگاه اخراج شد که وی در حال آماده شدن جهت امتحانات ترم اول خود بود و مسئولین دانشگاه در تماسی به منازلشان اعلام کردند که به دلیل اینکه بهایی هستی نمیتوانیم تو را بپذیریم و دیگر لازم نیست به دانشگاه مراجعه کنید.
به گفته یک منبع مطلع این تماس روز پنجشنبه ۹ دی ماه ۱۳۹۵صورت گرفت و اعلام کردند که دیگر لازم نیست خانم دهقانی مراجعه کند اما او جهت پیگیری روز شنبه نیز به دانشگاه خواهد رفت.

در سال جاری دستکم ۱۲۹ شهروند بهایی پس از ثبت نام و شرکت در کنکور ۱۳۹۵ به دلیل باورمند بودن به دیانت بهایی از حضور در دانشگاه جهت ادامه تحصیل منع شده اند.همچنین تعداد بسیاری از شهروندان بهایی که اجازه حضور در دانشگاه را یافتند پس از احراز هویت دینی آنها از دانشگاه اخراج شدند .به گفته بعضی از منابع دست کم صدهزار شهروند بهایی پس از انقلاب تاکنون از ادامه تحصیل محروم شده اند

محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌های ایران با استناد به مصوبه‌ی ششم اسفند ۱۳۶۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می‌گیرد که بهاییان را علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم می‌کند.

بر اساس بند سوم این مصوبه، نه تنها باید از ثبت نام بهاییان در دانشگاه‌ها جلوگیری به عمل آید بلکه چنان‌چه هویت بهایی فردی بعد از ثبت نام و هنگام تحصیل نیز احراز گردد، باید از تحصیل محروم شود.

محرومیت شهروندان بهایی پس از انقلاب و اعلام انقلاب فرهنگی در ایران به صورت سیستماتیک اجرا شده است.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست