اطلاعات.نت
 

رکورد جدید ایران در واردات پوشاک


 بر اساس آمار گمرک در سال ۹۵، بیش از ۳ هزار و ۳۹۳ تن پوشاک از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است.

به گزارش میزان، بر اساس آمار گمرک در سال ۹۵، بیش از ۳ هزار و ۳۹۳ تن پوشاک مردانه، زنانه، بچه‌گانه و انواع دیگر البسه از کشورهای مختلف جهان وارد ایران شده است.

بر اساس واردات این حجم پوشاک، بالغ بر ۲۴ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۷۶۳ میلیون دلار، ارز از کشور خارج شده است.

لازم به یادآوری است که ارزش ریالی این میزان واردات، بالغ بر ۷۸ میلیارد و ۴۷۷ میلیون و ۶۷۷ هزار و ۱۴۷ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

بر اساس این گزارش، پوشاک از چین، ترکیه، اتریش، اسپانیا، فرانسه، مالزی، هلند، بلغارستان، ایتالیا، امارات متحده عربی، اتریش، هنگ کنگ و چند کشور دیگر وارد ایران شده است.

در میان کشورهای یادشده، ترکیه و چین به ترتیب بزرگترین صادرکنندگان لباس به کشور بوده‌اند که ترکیه با صادرات بیش از هزار و ۱۸۸ تن، درآمد حدود ۱۲ میلیون و ۲۷۶ هزار و ۲۵۷ دلاری و ترکیه با صادرات بیش از یک هزار و ۷۱۳ تن، درآمد ۷ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۳۵۸ دلاری را نصیب خود کردند.

این آمار در حالی مطرح شده که مسئولان گمرک می‌گویند عمده پوشاک به صورت قاچاق به ایران وارد می‌شود.

برای نمونه در سال ۲۰۱۴ در بخش پوشاک یک میلیارد دلار تعرفه صادرات پوشاک چین به ایران ثبت شده بود در حالی که در همان سال بین ۸ تا ۹ میلیون دلار پوشاک به صورت رسمی از چین وارد شده بود.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتحادیه صنف پوشاک نیز اسفندماه ۹۵ اعلام کرد: ۹۹ درصد پوشاک وارداتی از ترکیه قاچاق است.

او همچنین گفته بود: در حال حاضر ۷۰ درصد پوشاک قاچاق موجود در بازار ترک است و حدود یک پنجم این رقم پوشاک قاچاق چینی و بقیه هم از سایر کشورهاست.

واردات قاچاق پوشاک آن هم عمدتا از کشورهایی چون ترکیه، چین، پاکستان و بنگلادش به ایران در حالی صورت می‌گیرد که ایران صنعت نساجی توانمندی داشته است؛ صنعتی با قدمت ۵۰۰۰ ساله که در سال‌های گذشته به کما رفته و رونق خود را از دست داده است.

فعالان حوزه نساجی واردات بی رویه پوشاک را یکی از اصلی‌ترین دلایل تعطیلی واحدهای نساجی و مقرون به صرفه نبودن تولید پارچه در کشور ارزیابی می‌کنند.

دولتی شدن صنعت نساجی پس از انقلاب و همچنین تحریم‌های اقتصادی که کار واردات رنگ و مواد اولیه، کارخانه‌ها را بیش از پیش دچار مشکل کرد.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست