اطلاعات.نت
 

محسن رضایی: کشور در سرطان ناکارآمدی به سر می‌برد


 شرق؛ تبریز؛ مجید پالوایه:
محسن رضایی در یادواره شهید حسن کربلایی در تبریز با بیان اینکه اسفندماه، ماه شهادت نزدیک به ١٠ فرمانده دوران دفاع مقدس است، گفت: این زمان بهترین وقت برای صحبت درباره فرماندهی در دوران جنگ تحمیلی است.

او با طرح این سؤال که در دوران دفاع مقدس چه اتفاقی افتاده بود و فرماندهان ما چه ویژگی‌هایی داشتند، با وجود اینکه تمام دنیا به عراق کمک می‌کرد و شهرهای زیادی از ایران اشغال شده بود، توانستند جلوی آنها بایستند، گفت: راه‌حل نجات کشور از مشکلات، شناخت نیمه پنهان فرماندهان دوران جنگ ما است؛ بخشی که در واقع نحوه مدیریت آنها بود، بخش مظلومیت آنان را بارها گفته‌اند و شنیده‌اید.

او مشکل اصلی کشور را ناکارآمدی دانست و افزود: همه مسئولان کشور دلسوز هستند، از نمایندگان تا مدیران دولتی همه دلسوز کشور هستند؛ ولی کشور امروز در سرطان ناکارآمدی به سر می‌برد؛ از حادثه قطار بگیرید تا مشکلات ناشی از بارندگی برف و باران؛ اینها نشان از فرسودگی است. آیا می‌شود از تابلو دفاع مقدس یک راهی برای حل مشکلات پیدا کنیم؟. دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه چرا از تجارب دفاع مقدس استفاده نمی‌کنند، گفت: امام (ره) در ١٠ سالی که رهبری نظام را در اختیار داشتند، از جوانان گمنام استراتژیست‌های بزرگ بیرون آورد.

او مدیریت، فرماندهی و کارآمدی را حلقه مفقوده کشور خواند و گفت: دولت ٧٠٠‌ هزار ‌میلیارد بدهی دارد که همه‌ آن مربوط به این دولت نیست و از دولت‌های قبل انباشته شده است و اگر این روند پنج سال دیگر این‌طور ادامه پیدا کند، کشور به بن‌بست می‌رسد. سیستم بانکی کشور اعلام می‌کند از یک‌ میلیون ‌تومان، ٤٥٠‌ هزار تومان فریز می‌شود، این نحوه اداره بانک‌هاست.

او در ادامه با بیان خاطرات نحوه طراحی عملیات کربلای ٥ گفت: در دوران جنگ مدیریت انقلابی وجود داشت، در مدت ١٢ روز به اندازه یک سال کار شد تا از شکست عملیات کربلای ٤ به پیروزی در عملیات کربلای ٥ برسیم. رضایی تأکید کرد: در دوران دفاع مقدس براساس شایستگی افراد پیشرفت می‌کردند؛ آیا امروز هم این‌گونه است؟

هر جناحی سر کار بیاید، افراد و قوم و خویششان را سر کار نمی‌آورند؟

با قوم و خویش‌گرایی که نمی‌شود. او در ادامه به بیان ویژگی‌های مدیریتی شهید مهدی باکری پرداخت و گفت: فرهنگ مدیریتی شهید باکری این بود که همیشه می‌خواست افراد زیرمجموعه‌اش را مطرح کند. او در بین نیروهایش نفوذ معنوی داشت. او نفوذ معنوی در بین نیروها را یکی از عوامل مهم موفقیت فرماندهان جنگ نامید و افزود: مدیریت جهادی و انقلابی براساس همین نفوذ معنوی شکل می‌گیرد. در دوران جنگ براساس همین مسئله بود که افراد حتی وقتی مجروح می‌شدند می‌خواستند سریع به جبهه برگردند و فرماندهانشان را ببینند.

رضایی در ادامه تصمیم‌گیری را یکی از مسائل مهم در مدیریت دوران جنگ و امروز نامید و با اشاره به اتفاقات عملیات والفجر ٨ گفت: دو روز مانده به عملیات برخی معتقد بودند عملیات لو رفته. جلسه گذاشتیم، دلایل هر دو طرف را شنیدیم، هفت دلیل بود که عملیات لو رفته. هشت دلیل بود که عملیات لو نرفته؛ چون یک دلیل بیشتر برای لونرفتن عملیات وجود داشت، همین یک دلیل بیشتر برای لونرفتن عملیات کافی بود. او ادامه داد: در چنین شرایطی تصمیم شجاعانه گرفتیم.

نمی‌شود، واقعا نمی‌شود کشور را در وضعیت ضعف و تردید نگه داشت. روحیه انقلابی نیاز است، کشور مشکلات اساسی دارد. باید دست به کارهای مهم زد. اینکه کسی بیاید و انقلابی‌گری را به ماجرایی تعبیر کند، چنین نیست، انقلابی‌گری تعهد دارد، فکر دارد، مطالعه دارد و البته شجاعت هم دارد. او مسئله سوم در اداره کشور را حضور مدیران در صحنه خواند و گفت: در دوران جنگ با وجود اینکه حتی ارتش پروتکل‌هایی مبنی بر حضور‌نیافتن فرماندهان در خط مقدم داشت؛ ولی تا خود خط مقدم هم پیش می‌رفتند. امروز باید تمام مسئولان ما در تمام برنامه‌ها حضور داشته باشند، چند ماه یک بار در جلسه نمی‌شود برای کشور تصمیم گرفت. رضایی ادامه داد: البته وضع اداره کشور اشکال دارد. این سیستم را رضاشاه ساخته است.

باید این سیستم متحول بشود. در دوران جنگ فرماندهان ما با اختیار تصمیم می‌گرفتند، خودشان آب و غذای پرسنل را کنترل می‌کردند. ما باید به فرمانداران و استانداران اختیارات بدهیم. من قبلا موضوع ایالت‌های اقتصادی را مطرح کرده بودم. او با ذکر خاطراتی از عملکرد شهید باکری گفت: در یکی از دوره‌های ‌آموزشی تعدادی از رزمندگان برای تفریح قایق‌رانی کردند که این اقدام آنان موجب ناراحتی شهید باکری شد. او با کلوخ دنبال این افراد می‌دوید که این بیت‌المال است، وسیله تفریح نیست.

رضایی ادامه داد: این نوع مدیریت بود که باعث می‌شد فساد ایجاد نشود. محسن رضایی صبح پنجشنبه در ارومیه سخنرانی کرد، او قبل از حضور در یادواره شهید کربلایی، در جمع بسیج پزشکان حاضر شده و سخنرانی کرده بود. در این برنامه به جز استاندار آذربایجان شرقی و فرمانده سپاه عاشورای استان، اعضای ستاد انتخاباتی رضایی در سال ٩٢ نیز حضور داشتند.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست