اطلاعات.نت
 

دلار؛ جهانگیری غلط کرده گفته ۴۲۰۰ تومن! ارزِ تک نرخی، شدنی نیست؛ فقط یک آرزوست


 یك کارشناس مسائل اقتصادی، بر این عقیده است که ریشه التهابات بازار ارز سیاسی است و نه اقتصادی و با توجه به این شرایط باید بازار آزاد ارز از بین برود و شرایط سیاسی به ثبات برسد، زیرا اکنون حتی ارز تک نرخی هم نمی‌تواند به این شرایط کمک کند.

سعید لیلاز هم گفته: تصمیمی که در مورد دلار گرفتند یک تصمیم امنیتی است.

متقاضیان ارز به امید دیدن دلار ۴۲۰۰ تومانی، از نیمه شب در مقابل صرافی‌ها صف کشیدند. ولی خیلی‌ها این دلارهای "ارزان" را یا اصلا ندیدند، یا دیدند و نتوانستند بگیرند. مخاطبان دویچه‌وله و دوندگی برای خرید دلار ۴۲۰۰ تومانی.

شب گذشته (دوشنبه ۲۰ فروردین) که اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور‌، از تک نرخی شدن ارز و دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر داد، برای بسیاری ‌از متقاضیان که نیاز مبرم به ارز دارند، کابوس‌های شبانه برای چند ساعت پایان یافت. اگرچه باور این مسئله سخت بود که بشود امروز دلار ارزان شده را رویت کرد، اما امید آخرین چیزی است که می‌میرد و مخاطبان دویچه‌وله هم به همین امید به بازار رفتند.

گزارش و نظر برخی از مخاطبان دویچه‌وله را در اینجا می‌خوانید که امروز به صرافی‌ها مراجعه کردند و تجربه خود را روی کانال تلگرام برای ما نوشتند:

حسن س. نوشته است که قیمت‌ها نسبت به دیروز تغییری نکرده و فقط جای دلار خالی است. مگه میشه یورو امروزهم همان قیمت دیروزی باشد اما دلار یک‌شبه سقوط کند. به صرافی‌ها که مراجعه میکردیم، میگفتند برو با این نرخ از جهانگیری بگیر! ما خودمون۴۲۰۰ هر قدر باشد میخریم!

آ. ج. از دلالی دلار نوشته است:من از ساعت ۹ صبح میدان فردوسی بودم. به هیچ وجه دلار خرید و فروش نشد. دلالها دلار رو ۵۸۰۰ میفروشن فقط یک صرافی دلار رو به قیمت ۴۹۶۵ عرضه میکرد که تعزیرات حکومتی بلافاصله جلو فروش رو گرفت. اکثر صرافیها قیمت تابلو رو ۴۲۰۰ زده بودن اما میگفتن نه ابلاغیه اومده نه تزریق ارز داشتن. ماموران و کارمندان صرافی ملی ایران در جواب به سوال زمان عرضه دلار ۴۲۰۰ تومنی به مردم میگن برید از هر کی گفته ۴۲۰۰ تومن هست بگیرید. میگن جهانگیری غلط کرده گفته ۴۲۰۰.

لحظه به لحظه با بازار ارز؛ دلار قیمت ندارد

در انتظار دلار 4200 تومانی؛ بعضی صرافی‌ها کرکره خود را پائین کشیدند. یک روز پس از وعده دولت برای عرضه دلار تک نرخی به قیمت 4200 تومان در بازار ارز، بعضی از گزارش‌های میدانی از تهران حاکی از آن است که تا ساعت 16.30 بوقت محلی هنوز دلار با این قیمت عرضه نشده و این نرخ فقط روی تابلوی اعلان قیمت‌ صرافی‌ها به نمایش درآمده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، بازار تهران پس از فرمان دولت برای تثبیت دلار 4 هزار و دویست تومانی وضعیتی متفاوت از هفته پیش داشت. خبرنگار ما مشاهدات میدانی خود را از بازار ارز تهران تشریرح کرد.

ساعت 15

افت ارزهای متفرقه و سکه در بازار

دلار قیمت ندارد

با امنیتی شدن فضای بازار قیمت ارزهای متفرقه چون یورو و پوند در مسیر کاهشی قرار گرفته است و فروشنده ها در بازار بیشتر شده اند. قیمت پوند به زیر 8 هزار تومان بازگشته است. یورو هم از مرز 7 هزار تومانی عقب نشینی کرده است. البته بیشتر صرافی ها برای یورو قیمتی اعلام نمی کنند. مهم تر از همه افت نرخ حواله درهم است که به محدوده هزار و 400 تومان عقب نشینی کرده است و حتی به گفته برخی فعالان با نرخ های پایین تری نیز معامله شده است. همچنان در بازار رسمی هیچ قیمتی برای دلار عنوان نمی شود، هر چند در حاشیه بازار قیمت ها تا 5 هزار و 400 تومان پایین آمده اند.

ساعت 14

اتوبوس های جمع آوری دلالان ارزی

بازار ارز از ساعت یک بعدازظهر امینتی تر شده است؛ به گفته فعالان، اتوبوس ها و ون های انتظامی در بازار مستقر شده اند؛ یکی از بازیگران ارزی عنوان کرد که دلالان قصد دارند دلار خود را با قیمت های آزاد عرضه کنند، ولی نیروهای انتظامی و ماموران لباس شخصی هر فردی را در حال معامله آزاد ببینند، دستگیر می کنند. بر اساس بخش نامه جدید بانک مرکزی خرید و فروش ارز به صورت آزاد ممنوع است. هم چنین تنها خرید ارز برای متقاضیان واقعی مجاز است.

ساعت 13

تلاش دلالان برای ایجاد بازار سیاه

بیشتر دلالان از روبه روی بانک ملت پایین میدان فردوسی تغییر مکان می دهند و 500 متر پایین تر در کوچه ای جمع می شوند. قیمت های دلار و سایر ارزها درگوشی اعلام می شود و برخی سعی می کنند معاملات خود را آغاز کنند. با این حال، خیلی زود با حضور نیروهای امنتیتی دلالان متفرق می شوند.

ساعت 12

صرافی ها: دلار نداریم

بیشتر مردم از ایستادن در صف خسته شدند. هم زمان برخی از صرافی ها به مردم می گویند در صف نیاستند، چرا که امروز فروش دلار نخواهند داشت. نیروهای انتظامی از مردم می خواهند که مسیرهای عبور و مرور را مختل نکنند و در گوشه های پیاده روها بیاستند. نبود عرضه ارز موجب می شود که کاسبین آزاد دلار فعالتر شوند. خرید و فروش بیشتر ارزها به غیر از دلار آمریکا و یورو آغاز شده است؛ البته تقریبا قیمت تمامی ارزهای متفرقه نسبت به دلار 4 هزار و 200 تومان حباب دارند و با قیمت بالاتری عرضه می شوند.

ساعت 11 صبح

ازدحام بیشتر در بازار

صرافی ها لحظه به لحظه با صف های بیشتری مواجه شده اند و هم چنان خبری از عرضه ارز نیست. بیشتر نمایندگان صرافی ها نیز اعلام می کنند که خبر ندارند چگونه اقدام به عرضه ارز کنند. می گویند هنوز به بخشنامه ای به آن ها ابلاغ نشده است و همان فیلم اظهارات جهانگیری را دیده اند که سایرین نیز مشاهده کرده اند. با این حال، اکثر آنها مانند روزهای گذشته به متقاضیان اعلام می کنند که تنها به مسافران ارز خواهند فروخت. دلالان در بازار حضور دارند، ولی هیچ معامله ای با صدای بلند انجام نمی شود و قیمتی در بازار درنیامده است. تنها در شهرهای مرزی مانند هرات افغانستان قیمت دلار در کانال 5 هزار و 100 تومان ذکر شده است.

ساعت 10 صبح

انتظار در صف ها

بسیاری از مردم در صف های ارزی ایستاده اند؛ عده ای نام های خود را در کاغذهایی به ترتیب شماره یادداشت کرده اند تا آن را در اختیار نمایندگان صرافی ها قرار دهند و بر اساس آن اقدام به عرضه کنند. قیمتی برای دلار بر تابلوی صرافی ثبت نشده است و برخی نیز قیمت 4 هزار و 200 تومانی را بر تابلوی خود ثبت کرده اند؛ البته هیچ گونه ای عرضه ای در بازار وجود ندارد. دلالان در حاشیه بازار پیشنهادهای خرید و فروش خود را مطرح می کنند؛ ولی بیشتر تمایل به فروش دارند، چرا که احساس می کنند با آغاز عرضه بازارساز قیمت ها نزولی خواهند شد.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست