اطلاعات.نت
 

اینترنت در زنجیر دولت و سپاه


 کمپین حقوق بشر در ایران، سازمانی مستقر در نیویورک آمریکا، در روز چهارشنبه گزارشی ۷۶ صفحه‌ای با عنوان دروازه های کنترل منتشر کرد که از افزایش کنترل دولت ایران بر اینترنت می‌گوید.

این گزارش که تحولات پنج سال گذشته را پوشش می‌دهد، بخصوص در مورد رشد پدیده اینترنت ملی هشدار می‌دهد، شبکه‌ای که شاید سرعت دسترسی را بیشتر و قیمت آن‌را کم‌تر کند اما باعث می‌شود کاربران تحت نظارت بیشتر دولت باشند و دسترسی‌شان محدودتر شود، بخصوص که در ایران قانون مناسب برای حفظ حریم خصوصی افراد در فضای مجازی نیز موجود نیست.

گزارش مفصل کمپین به گفته خود آن بازبینی جامعی است از سیاست‌ها و اقدامات ایران در زمینه اینترنت و به طور مشخص، توسعه و ظرفیت‌های جدید اینترنت ملی که به دولت قابلیت‌های جدید و گسترش یافته‌ای برای کنترل بر دسترسی ایرانیان به اینترنت و نظارت بر ارتباطات اینترنتی می‌دهد.

گرچه کمپین پنج سال گذشته را پوشش می‌دهد اما توجه خاصی به اقدامات جمهوری اسلامی در طول اعتراضات اخیر و فیلتر کردن کلی تلگرام و اینستاگرام نیز کرده است. هادی قائمی، مدیر کمپین هنگام انتشار گزارش گفت: دولت ایران اکنون به دنیا نشان داده می‌تواند شهروندانش را از اینترنت جهانی قطع کند و همین کار را هم می‌کند، بی هیچ توجهی به حقوق مردم ایران.
گزارش با اشاره به صحبت‌های حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در دفاع از آزادی اینترنت نشان داده که او در عمل فیلترینگ اینترنت را افزایش داده، توسعه اینترنت ملی را شتاب بخشیده و در دوران زمامداری‌اش میلیون‌ها وب‌سایت همچنان فیلتر هستند و بعضی رسانه‌های اجتماعی همچنان ممنوع هستند.

قائمی در گفتگویی تلفنی به‌ ایران‌وایر گفت دولت روحانی دو رویکرد متفاوت به نمایش گذاشته و افزود: از یک طرف ایشان به طور علنی از آزادی دفاع کرده. از طرف دیگر، در عمل پروژه اینترنت ملی بسیار پیشرفت کرده و قدرت و کنترل نهادهای منصوب رهبری هم بسیار بیشتر شده. گزارش اما در ضمن خبر از مواردی می‌دهد که نیروهای سیاسی نزدیک به روحانی خود قربانی اقدامات اینترنتی حاکمیت بوده‌اند.

مثلا از این می‌خوانیم که در دوران انتخابات مجلس خبرگان، تلاش‌هایی برای سانسور کمپین‌های انتخاباتی نامزدهای نزدیک به روحانی صورت گرفته. به گفته این گزارش دسترسی به هش‌تگ هایی که شامل نام سید حسین خمینی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی می‌شد مسدود شدند.‌ هشتگ های مربوط به آزادی زندانیان سیاسی همچون جیسون رضائیان، خبرنگار واشنگتن پست که از تیرماه ۹۳ تا دی ماه ۹۵ در ایران زندانی بود، نیز با همین نوع سانسور مواجه شدند. در فروردین ۹۶، امکان پخش زنده اینستاگرام که مورد استفاده گسترده برای میتینگ‌های انتخاباتی اصلاح‌‌طلبان بود نیز مسدود شد، بدون هیچ توضیح یا اظهار نظر رسمی.

گزارش توضیح می‌دهد که خیلی‌ها به میزان فیلترینگ اینترنت در زمان روحانی توجه نمی‌کنند که تا حدودی به این خاطر است که تلاش‌های دولت ایران برای فیلتر کردن بعضی سایت‌ها به دلایل فنی موفق نبوده. این گزارش اما از محمود واعظی، وزیر ارتباطات سابق، نقل قول می‌آورد که با اشتیاق از فیلتر کردن هفت میلیون وب‌سایت در دولت یازدهم گفته.

در این گزارش که با اشاره به تسلط روزافزون رهبر بر اینترنت ایران، آمده است سازمان‌های تندرو و نهادهای امنیتی تحت اختیار او که آزادی اینترنت را خطرناک می‌دانند اکنون سیطره اوضاع را در دست دارند. حملات گسترده نهادهای مربوط به سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به روزنامه‌نگاران و فعالین داخل و خارج نیز در گزارش آمده‌اند، بیشتر در گزارشی آمده که توسط موسسه کارنگی و به قلم کالین اندرسون و کریم سجادپور منتشر شد، به ابعاد حملات گسترده هکرهای وابسته به سپاه و وزارت اطلاعات پرداخته شده است.

اما گزارش کمپین فقط مربوط به مساله آزادی‌ اینترنت نیست. سرعت پایین اینترنت در ایران نیز یکی از نکات مورد توجه آن است، بخصوص با توجه به این‌که پرسرعت کردن اینترنت از جمله وعده‌هایی است که دولت ایران با آن اینترنت ملی را تبلیغ می‌کند.

قائمی به ایران‌وایر گفت: سرعت اینترنت در ایران بسیار عقب‌مانده‌تر از کشورهای همسایه و جهانی بوده. آقای روحانی اقداماتی در این مورد انجام داده اما من فکر می‌کنم انگیزه اصلی‌اش موارد اقتصادی بوده.

در گزارش می‌بینیم که سرعت اینترنت ایران در ایران هنوز از بیشتر کشورهای منطقه، حتی کشوری همچون ارمنستان، کندتر است. قائمی می‌گوید: با وجود این‌که اخیرا سرعت اینترنت را در مواردی افزایش دادند، کنترل بر سرعت را هم بسیار دقیق کردند تا فقط سایت‌هایی که خود مجاز میدانند با سرعت بیشتر و هزینه کمتر مورد دسترسی قرار بگیرد.

دروازه‌های کنترل که کالین اندرسون، پژوهشگر مقیم واشنگتن نیز در نوشتن آن نقش داشته، ادامه گزارش اینترنت در زنجیر است که کمپین حقوق بشر در ایران در سال ۱۳۹۳ منتشر کرده بود.

بخشی از این گزارش پیشنهادهای مشخص به روحانی، مجلس و قوه قضائیه ایران، سازمان ملل و گزارشگرهای ویژه آن، سایر دولت‌های جهان، شرکت‌های فن‌آوری و سازمان‌های مدافع آزادی اینترنت است. کمپین از جمله از دولت روحانی خواسته قول دهد دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی را قطع یا مختل نکند و لایحه‌ای در این مورد به مجلس ارائه کند. از قوه قضائیه خواسته فهرست مقررات و قوانین روشن و مشخص در مورد دسترسی دولت به حساب‌های اینترنتی را منتشر کند. و از دولت‌های جهان و بخصوص دولت‌های اتحادیه اروپا که در تماس با ایران هستند خواسته نگرانی‌های خود در مورد نقض دسترسی به اینترنت و حریم خصوصی در ایران را مستقیما با همتایان ایرانی خود در میان بگذارند و غیر قابل قبول بودن هک کردن دولتی حساب‌های ایرانیانی که در آن کشورها زندگی می‌کنند به روشنی و جدیت بیان کنند.

 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست