اطلاعات.نت
 

وکیل بانک ملی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی: تا این لحظه هیچ نهادی از من تحقیق نکرده است


  وکیل بانک ملی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی در نشست خبری با حضور خبرنگاران به جزئیات این پرونده بعد از ۶ سال سکوت پرداخت.

به گزارش ایسنا، جوادالله قدمی در رابطه با پرونده پرونده فساد سه هزار میلیاردی در پاسخ به این سوال که چرا ۶ سال در خصوص این پرونده سکوت کردید؟ اظهار کرد: این پرونده در ابتدا با شکایت اداره کل حقوقی استان خوزستان علیه یکی از شعب بانک صادرات گروه صنعتی فولاد با طرح دعوایی که در دادسرای اهواز کرد، آغاز شد. در واقع هیچ موضوعی راجع به افراد یا کسان دیگری مطرح نبوده است و اداره حقوقی بانکی علیه یکی از شعبات خود به لحاظ اینکه به طور مثال ال‌سی‌های خارج از چارچوب صادر می‌کند طرح دعوا کرده بود که بعد از چند روز به بانک‌های دیگر تسری پیدا می‌کند که حدود ۷ بانک هستند که یکی از آنها بانک ملی بود.

قدمی در خصوص اینکه اعلام شده در روز حضور خاوری همراه وی در دادگاه حضور داشته، گفت: روزی که ما به آنجا رفتیم با حضور آقای خاوری در اهواز تقارن پیدا کرد. من تازه می‌خواستم بروم اعلام وکالت و ثبت وکالت در پرونده کنم. اینگونه نبود که من از قبل اعلام وکالت کرده باشم و آن موقع بخواهم به همراه خاوری در دادگاه حضور یابم. از طرفی اصلاً لزومی نداشت که کسی بخواهد همراه خاوری برود.

وکیل بانک ملی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی گفت: آقای خاوری تحصیل‌کرده رشته حقوق و مدرس دانشگاه بود و از اصطلاحات و مفاهیم اولیه حقوقی ‌آگاه بود و وقتی از ایشان دلیل حضورش را سوال کردم گفت که دادگاه ما را جهت اخذ توضیح خواسته است نه اخذ دفاع. همچنین لازم است بدانیم که اخذ توضیح برای غیر متهم است و اخذ دفاع برای متهم و چه معنا داشت که کسی بخواهد به عنوان وکیل همراه آقای خاوری باشد.

قدمی خاطرنشان کرد: بعد از اعلام وکالت درخواست مطالعه پرونده را کردم که قاضی گفت چون در حال تحقیقات محرمانه هستیم امکان ندارد که شما پرونده را مطالعه کنید.

وی توضیح داد: قبلا یکی دو نفر از کارمندان بانک ملی بازداشت شده بودند و خانواده‌های آنها خیلی به بانک فشار می‌آوردند که از وضعیت آنها مطلع شوند. به همین دلیل رفتم تا اطلاعات اولیه‌ای را به دست بیاورم تا در اختیار خانواده‌شان بگذاریم. کلا در مدت زمانی که در دادگاه حضور داشتم با حضور قاضی همراه بود و نهایتاً فاصله زمانی بین نیم ساعت یا سه ربع ساعت طول کشید و چون به دلیل مراسم یکی از بستگان بلیط برگشتم را نیز از قبل تهیه کرده بودم ساعت ۱۲ همان روز از اهواز برگشتم.

وکیل بانک ملی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی، گفت: بعدا توسط برخی از دوستانی که همراه آقای خاوری بودند مطلع شدم که ایشان تا عصر همان روز مشغول پاسخگویی به سوالات قاضی بوده‌اند و بعد از مراجعت نیز دیگر ایشان را ندیدم و ارتباط تلفنی نیز با وی نداشتم.

قدمی در پاسخ به این سوال که چه زمانی و به چه طریقی متوجه فرار آقای خاوری شدید؟ گفت: من اطلاعی از اینکه بانک ملی شعبی در خارج از کشور دارد، نداشتم. آقای خاوری حدود دو هفته قبل از اینکه به دادسرای اهواز احضار شود به همراه سایر اعضای هیأت مدیره بانک PLC لندن که یکی از بانک‌های ایرانی است برای اعزام تقاضای مأموریت کرده بودند و مجوزهای این مأموریت قبلا از سوی وزارتخانه مربوطه صادر شده بود و ایشان هم به همراه اعضای هیأت مدیره برای انجام مأموریت رفتند که با پیگیری‌هایی که انجام دادم مشخص شد که ایشان بعد از انجام مأموریت دیگر به سمت ایران مراجعت نکردند و استعفای خود را در بانک ایرانی در لندن، به ایران اعلام کردند.

وی در خصوص نقش بانک ملی در این پرونده اظهار کرد: بانک ملی در این رابطه نقش تنزیل کننده داشت و این مسأله برای بانک ملی سوددهی داشت. در واقع بانک ملی ال‌سی را صادر نمی‌کرد و فقط تنزیل‌ها دست بانک ملی بود و در اصل بانک ملی اسناد تعهدآور غیرقابل برگشت بانک صادرات را تنزیل می‌کرد.

وکیل بانک ملی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی در خصوص طرح ارتباطش با فرار خاوری تصریح کرد: اولین بار اینکه چه کسی به عنوان وکیل همراه آقای خاوری رفت و نگذاشت که وی را بازداشت کنند، در جلسه دوازدهم دادگاه مه‌آفرید خسروی در اواسط خردادماه سال ۹۱ مطرح شد.

وی افزود: با مشاهده سیر زمانی پرونده، آقای خاوری در تاریخ ۳۰ شهریورماه سال ۹۰ در اهواز حضور پیدا می‌کند و اولین بار هم وکیل گروه آریا این مسأله را بیان می‌کند که در اواسط خرداد ۹۱ یعنی ۸ ماه و نیم بعد از این ماجرا بوده است. سوالم این است که یعنی در کشور هیچ یک از دستگاه‌های امنیتی، نظارتی، قضایی و انتظامی هیچگونه اطلاعی نداشتند و آن وقت یک وکیل از موضوعی باخبر است و می‌خواهد آن را کشف کند؟

وی در رابطه با میزان مبالغ این پرونده گفت: عدد و ارقام بر اساس ال‌سی‌های صادر شده و وصول نشده همگی جزو حقوقی بود که باید عایدی بانک می‌شد که این امر صورت نگرفت و تا قبل از تشکیل این پرونده بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان در روز سررسید پرداخت شد و اعداد باقیمانده بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان بود.

وکیل بانک ملی در پرونده فساد سه هزار میلیاردی در پاسخ به این سوال که آیا دستور مستقیمی از سوی آقای خاوری در مدارک دیدید یا خیر، گفت: هیچ دستور مستقیمی از سوی وی ندیدم و موضوع مطرح این بود که چرا تمام تنزیل‌ها به یک شرکت داده شده است. موضوع اصلی عدم نظارت صحیح از سوی خاوری بیشتر مطرح بود و اینکه وی باید در بازرسی‌ها مسئولیت خود را درست انجام می‌داده است.

قدمی افزود: البته بحث اصلی مطرح شده، موضوع رشوه است که باید برگردانده شود و اینکه آقای خاوری پول بانکی را با خود برده باشد مطرح نبوده است.


 news@ettelaat.net - http://ettelaat.net

توجه:استفاه از مطالب اطلاعات.نت با ذكر ماخذ آزاد می باشد!

Copyright © 1999-2018 Ettelaat.net All Rights Reserved
اطلاعات.نت
به هيچ گروه و مرام و مسلك وابسته نيست