کسری بودجه بی‌سابقه دولت ایران؛ ۴۱ درصد درآمدها محقق نشد

By | ۱۳۹۷-۰۹-۳۰

کسری بودجه دولت ایران طی هفت ماهه سال جاری خورشیدی به رقم بی سابقه ۳۹ هزارمیلیارد تومان رسید.

به گزارش یورو نیوز، مطابق اعلام بانک مرکزی ایران، مجموع درآمد دولت اعم از مالیات، عوارض و تعرفه‌های گمرک تا پایان مهرماه گذشته به ۷۵.۵ هزارمیلیاردتومان رسیده که نشان دهنده عدم تحقق ۴۱ درصدی آن در مقایسه با رقم مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۷ است.

همچنین در قانون بودجه سال جاری خورشیدی مصوب شده بود که دولت طی ۷ ماهه سال از محل واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای از جمله فروش نفت و میعانات گازی ۶۳.۶ میلیاردتومان درآمد داشته باشد. عملکرد مالی دولت نشان می‌دهد که این رقم به ۷۲.۹ هزارمیلیاردتومان رسیده و درصد تحقق ۱۱۴ درصدی را ثبت کرده است.

گزارش بانک مرکزی ایران حاکی است که کسری تراز عملیاتی بودجه دولت طی ۷ ماهه سال جاری خورشیدی به بیش از ۸۰.۷ هزارمیلیاردتومان رسیده است. این در حالی است که واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای شاهد مازاد ۴۱.۵ هزارمیلیارد تومان بوده است.

بر این اساس، کسری بودجه دولت ایران با وجود درآمد نفتی فراتر از انتظار دولت طی ۷ ماهه سال ۱۳۹۷، به رقم بی‌سابقه ۳۹.۱ هزارمیلیارد تومان رسیده است. این رقم طی نیمه اول سال جاری خورشیدی ۳۷.۲ هزارمیلیارد تومانی بود که نشان دهنده رشد ۵ درصدی آن طی مهرماه گذشته است.

در همین حال، گزارش بانک مرکزی ایران نشان می‌دهد که کسری بودجه دولت در مقایسه با عملکرد هفت ماهه سال ۱۳۹۶ بیش از ۷۵ درصد افزایش یافته است.

پیش از این بالاترین رقم کسری بودجه دولت متعلق به ۷ ماهه سال ۱۳۹۵ و به میزان ۲۴.۷ هزارمیلیاردتومان بود.

اقتصاد ایران از اردیبهشت ماه گذشته و در پی خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام با بازگشت تحریم‌های تجاری این کشور مواجه شده و دامنه این تحریم‌ها از ۱۳ آبان ماه گذشته به بخش‌های نفتی، مالی و بیمه گسترش یافته است.

در همین حال، سیر نزولی قیمت جهانی نفت که از دو ماه پیش آغاز شده، بهای نفت سنگین ایران را به حدود ۵۲ دلار کاهش داده که ۳ دلار کمتر از پیش‌بینی قانون بودجه سال ۱۳۹۷ است.

بر این اساس، پیش بینی می‌شود، کسری بودجه دولت ایران طی پنج ماه باقیمانده از سال جاری خورشیدی شتاب بیشتری به خود بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *