محمود هاشمی شاهرودی درگذشت

By | ۱۳۹۷-۱۰-۰۴

محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس سابق قویه قضاییه ایران درگذشت.

صبح امروز خبرهای ضد و نقیضی از درگذشت وی منتشر اما بلافاصله تکذیب شد به طوریکه خبرگزاری فارس به نقل از یکی از اعضای تیم پزشکی نوشته بود: «از لحاظ پزشکی امکان حیات ایشان وجود ندارد اما خبر فوت را باید خانواده ایشان اعلام کنند».
یورو نیوز:

اما ساعاتی بعد، خبرنگار ایرنا در بیمارستان خاتم الانبیا به نقل از یکی از بستگان آقای شاهرودی و یک مقام بیمارستانی خبر درگذشت رئیس سابق قویه قضاییه ایران را تایید کرد. وی در ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه روز دوشنبه در سن ۷۰ سالگی به دلیل بیماری که برخی آن را بیماری گوارشی ذکر کرده‌اند، درگذشت.

محمود هاشمی شاهرودی متولد ۱۳۲۷ در شهر نجف و از سال ۱۳۷۳ در دوره های سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم، عضو شورای نگهبان بود.

او در سال های ابتدایی بعد از انقلاب ایران، ریاست مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق را عهده دار بود.

قرار است پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در حرم حضرت معصومه در شهر قم ایران خاکسپاری شود.

اعتراض‌ها در آلمان برای مداوا در بیمارستان هانوفر

آقای شاهرودی در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۶) برای طی دوره درمانی در کلینیک مغز و اعصاب شهر هانوفر بستری شده بود که با انتقاد فعالان حقوق بشری و مخالفان حکومت ایران روبرو شده بود.

بعد از انتشار خبر بستری شدن وی در بیمارستان مغز و اعصاب هانوفر که توسط پروفسور مجید سمیعی، پزشک مشهور ایرانی تاسیس شده است، جمعی از منتقدان حکومت با برپایی اجتماع مقابل این بیمارستان ضمن سر دادن شعارهایی بر ضد رژیم خواستار محاکمه وی شده بودند.

محمود هاشمی شاهرودی به مدت ده سال ریاست قوه قضاییه را در دست داشت. به گفته نهادهای مدافع حقوق بشر از جمله عفو بین الملل در این دوره دست کم دو هزار نفر از جمله تعدادی کودک در ایران اعدام شدند. محاکمه شماری از بازداشت شدگان اعتراضات سال ۸۸ نیز در زمان ریاست وی بر قوه قضاییه انجام شد.

وی پس از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ از سوی علی خامنه‌ای به‌عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد. از آقای شاهرودی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جانشینی رهبر کنونی ایران یاد می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *