تشدید فشار بر بهاییان؛ ۱۱ سال زندان برای اعتقادات مذهبی

By | 2018-12-30

شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز، یک شهروند بهایی را به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۱۱ سال زندان محکوم کرده است. یکتا فهندژ سعدی تاکنون سه مرتبه دستگیر شده و هم اینک با وثیقه ۴۵۰میلیون تومانی آزاد است.

این حکم بدوی است و تحت اتهاماتی چون ” تبلیغ علیه نظام” و “اقدام علیه امنیت ملی” صادر شده است.

کمپین حقوق بشر در ایران  گزارش می‌دهد که این حکم در روز ۲۵ آذر،  به طور غیابی و از طریق پیامک ابلاغ شده است. مونا فهندژ سعدی، خواهر این شهروند بهایی به کمپین یاد شده گفته است: «هیچ مستنداتی دال بر این دو اتهام برای خواهرم وجود ندارد. وقتی بهاییان اجازه دخالت مسایل سیاسی کشور را ندارند، وقتی حضورشان در کشور به رسمیت شناخته نمی‌شود چگونه می‌توانند جرم سیاسی مرتکب شوند؟ چگونه و از چه طریقی و اصلا چرا باید اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور بکنند.»

دویچه وله :

یکتا فهندژ در سال ۹۱ در حالی که در ترم هفتم رشته زبان انگلیسی تحصیل میکرد به دلیل بهایی بودن از دانشگاه اخراج شده است.

یکتا فهندژ سعدی، سابقه سه بار دستگیری به اتهامات مشابه را دارد. او در سال ۹۰ از سوی وزارت اطلاعات شیراز دستگیر و پس از ۸۲ روز زندان، تبرئه شد. خانم فهندژ در سال ۹۲ نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام، ۵۶ روز را در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز سپری کرد و سرانجام با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

در اسفند ۹۵ او دوباره برای حکم پنج ساله‌ای که در بازداشت دوم صادر شده بود به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. خواهر این شهروند بهایی به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است: « یکتا برای اجرای حکم به زندان عادل‌آباد شیراز رفت و ۷۴ روز نیز در زندان بود اما به دلیل نقض حکم در دیوان عالی، پرونده برای بررسی مجدد به شعبه‌ای هم عرض منتقل و موقتا آزاد شد. حالا قاضی شعبه دوم دادگاه انقلاب شیراز مجددا برای همین پرونده او را به ۱۱ سال حبس محکوم کرده که یکتا اعتراض خواهد کرد.»

منابع نزدیک به خانواده فهندژ گفته‌اند که قاضی این پرونده، محمدمجتبی رودیجانی است و ۱۰ سال از حکم بدوی به اتهام “تشکیل گروه برای برهم زدن امنیت کشور” صادر شده است.

فشارهای اجتماعی و امنیتی بر بهاییان ایران به تازگی تشدید شده است. دیده‌بان حقوق بشر در مهر ۹۷ اعلام کرد که تنها طی دو ماه مرداد و شهریور، ۲۳ بهایی در این کشور دستگیر شده‌اند.

بهاییان زیر فشار بازداشتهای خودسرانه، آزار و اذیت، محرومیت از تحصیل، ممنوعیت کسب و کار و تخریب گورستانهای خود زندگی می‌کنند. در آبان ۹۷ پیکر یک شهروند بهایی را از گور بیرون کشیده و در بیابان‌های اطراف دماوند انداختند.

مجلس نمایندگان آمریکا طی قطعنامه‌ای “آزار و اذیت سازمان یافته اقلیت بهایی” در ایران را محکوم کرده است. در این قطعنامه که ۲۱ آذر ۹۷ به تصویب رسید، از دولت آمریکا خواسته شده که مسئولان نقض حقوق جامعه بهایی در ایران را تحریم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *