سی روز کار برای یازده روز زندگی/ کارگران، کارِ سخت می‌کنند و مشکل سوءتغذیه دارند؟

By | 2021-11-29

محاسبات نشان می‌دهد بیشتر کارگران دچار سوءتغذیه و پرکاریِ بدون استراحت برای تامین هزینه‌های زندگی هستند

عصر ایران؛ فرزانه احمدی _ اگر کارگر توسط کارفرما بیمه باشد، ماهانه فقط سه میلیون و 700 هزار تومان دریافت می‌کند که باید با آن همه مخارج زندگی را بدهد، محاسبات اما نشان می‌دهد که این رقم حتی برای خورد و خوراک 11 روز از زندگی نیز کافی نیست.

اگر یک خانواده چهار نفره در روز برای نهار فقط برنج ساده بخورند و نوع برنج را هم از میان ارزان ترین آن برای مثال برنج هندی انتخاب کنند، باید در ماه سی روزه، 15 کیلو برنج بخرند که با فرض قیمت اعلامی ستاد تنظیم بازار مبنی بر قیمت 18 هزارتومانی، برای یک ماه هزینه‌ای معادل 405 هزار تومان نیاز است.

حالا اگر فرض کنیم که هر کدام از اعضای این خانواده برای شام هر شب فقط دو عدد تخم مرغ بخورد. قیمت تخم‌مرغ را هم همان قیمتی در نظر بگیریم که در هفته‌های گذشته توسط ستاد تنظیم بازار اعلام شد، یعنی هر شانه 30 عددی، 43 هزار تومان که برای هر دانه تخم مرغ رقمی حدود 1400 تومان می‌شود. این خانواده برای هر شب هشت عدد تخم مرغ با قیمت هزار و چهارصد تومان مصرف می‌کند که برای سی روز رقمی معادل 336 هزار تومان خرج برمی‌دارد.

این محاسبات نشان می‌دهد فقط برنج و تخم مرغ ساده حدود یک چهارم درآمد یک کارگر را می‌بلعد اما آیا واقعا می‌شود فقط تخم مرغ و برنج خورد؟ به این محاسبات هزینه‌های مسکن و درمان و … را هم اضافه کنید.

این محاسبات نشان می‌دهد بیشتر کارگران دچار سوءتغذیه و پرکاریِ بدون استراحت برای تامین هزینه‌های زندگی هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *