آسمان جنوب شرقی شاهرود منطقه «پرواز به‌کلی ممنوع» اعلام شد

By | 2022-01-20

-یک منبع آگاه به کیهان لندن می‌گوید منطقه‌ای نزدیک شاهرود که قبلا به عنوان «DELTA» مشخص شده بود به وضعیت «PAPA» تغییر کرده است.
-طبق دستورالعمل جدید به خلبان‌های شرکت‌های مسافربری اعلام شده است پرواز در هر سطحی در تمام طول شبانه‌روز بر فراز این محدوده بطور کلی ممنوع است و آسمان آن توسط سیستم‌های پدافندی و موشکی محافظت می‌شود.
-دست‌کم سه مسیر نزدیک به محدوده «P1» تغییر و مسیرهای جایگزین برای آن مشخص شده است.
-این تغییر مسیر چند پیام دارد از جمله افزایش بُرد و سطح موشک‌هایی که در آن مناطق پرتاب می‌شود؛ همچنین می‌تواند مربوط به افزایش تعداد پرتاب‌ها باشد زیرا طبق اعلام مربوطه، پرواز در این محدوده در تمام ۲۴ ساعت از زمین تا ارتفاع نامحدود ممنوع است. یک احتمال دیگر، امکان حمله به این تأسیسات و آمادگی برای پدافند است تا جمهوری اسلامی اینبار با دفاع نیز فاجعه‌ای مانند شلیک عمدی موشک به هواپیمای مسافری به بار نیاورد!

گفته می‌شود بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی به سازمان هواپیمایی کشوری مناطقی در جنوب شرقی شهر شاهرود در استان سمنان منطقه «پرواز به کلی ممنوع» (Prohibited) اعلام شده است.

منطقه‌ای که روی نقش با رنگ بنفش مشخص شده سایت موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب شرقی شاهرود است که نیویورک تایمز در سال ۹۷ درباره آن گزارشی داد. خطوط قرمز رنگ مسیرهای حذف شده و خطوط آبی مسیرهای جایگزین‌اند

یک منبع آگاه به کیهان لندن می‌گوید این منطقه به عنوان «PAPA» مشخص شده و طبق دستورالعمل جدید به خلبان‌های شرکت‌های مسافربری اعلام شده در هر سطحی در تمام طول شبانه‌روز پرواز بر فراز این محدوده بطور کلی ممنوع است و آسمان آن توسط سیستم‌های پدافندی و موشکی محافظت می‌شود (برای اطلاع درباره اصطلاحات مربوطه به وبسایت پهپاد مراجعه شود).

دست‌کم سه مسیر نزدیک به محدوده «P1» که روی نقشه با رنگ بنفش مشخص شده تغییر کرده است.

یکی از این تغییرات مسیر «دشت‌ ناز» به «سبزوار» (Q18) [به رنگ قرمز] است که حذف و مسیر جایگزین آن به رنگ آبی از «دشت‌ ناز» به «گرگان» و سپس «سبزوار» منتقل شده است.

تغییر دوم مربوط به مسیر SOMAD به طبس (Q15) است که به دو مسیر SOMAD به PAXER و طبس تغییر کرده است تا از فضای محدوده تأسیسات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی عبور نکند.

تغییر سوم مربوط به مسیر PIKOP یا (W140) است که حذف و با کمی شیب به شرق به نقطه ITELO منتقل شده است.

سایت موشک‌های بالستیک دوربرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنوب شرقی شاهرود

این منبع می‌گوید حذف مسیرهای قدیمی پرواز و اعلام مسیرهای جدید مربوط به توسعه تأسیسات و فعالیت‌های موشکی سپاه پاسداران در اطراف شاهرود است. در گذشته این محدوده به عنوان منطقه «DELTA» یا (OID) شناخته پرواز برفراز یا حوالی آن خطرناک (Danger) محسوب می‌شد.

تغییر مسیر پروازها در وبسایت «فلایت‌رادار۲۴» که پروازها را رصد می‌کند نیز مشخص است

درواقع این مناطق عموماً مناطق برگزاری رزمایش‌ها، تست‌های موشکی یا توپخانه و میدان تیر بوده و پرواز در این مناطق بدون هماهنگی با ارگانی که مالکیت حریم هوایی آن را دارد مخاطره‌آمیز بود اما با اعلام آن به عنوان منطقه «PAPA» یا (OIP) یعنی اینکه هر پروازی بر فراز آن یا حوالی آن بطور کلی ممنوع است و امکان هدف قرار گرفتن هواپیما یا هلی‌کوپتر در آن مسیر وجود دارد.

این تغییر مسیر و تغییر منطقه (OID) به (OIP) چند پیام دارد از جمله افزایش بُرد و سطح موشک‌هایی که در آن مناطق پرتاب می‌شود؛ همچنین می‌تواند مربوط به افزایش تعداد پرتاب‌ها باشد زیرا طبق اعلام مربوطه، پرواز در این محدوده در تمام ۲۴ ساعت از زمین تا ارتفاع نامحدود ممنوع شده است.

البته این احتمال نیز وجود دارد با توجه به اینکه تأسیسات و سایت‌های نظامی جمهوری اسلامی اعم از اتمی و موشکی امن و به ویژه از چشم اسرائیل پنهان نیستند و تهران ممکن است احتمال حمله به تأسیسات مهم خود را بدهد، با اعلام ممنوعیت هر نوع پرواز در این منطقه مهم نظامی، دست خود را برای پدافند در صورت حمله باز می‌گذارد تا اینبار به خاطر دفاع نیز فاجعه‌ای مانند شلیک عمدی موشک به هواپیمای مسافری به بار نیاورد. به عبارت دیگر، در ارتباط با مناطق تأسیسات نظامی مهم که ممکن است مورد حمله قرار بگیرند، مقررات شرایط جنگی اجرا می‌‌شود.

اواخر ماه مه سال ۲۰۱۸ (خرداد ۱۳۹۷) روزنامه «نیویورک تایمز» بر اساس تحقیقات پژوهشگران «مؤسسه مطالعات بین‌الملل میدل‌بری» در کالیفرنیای آمریکا گزارش داد در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر شاهرود در وسط صحرا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال ایجاد تأسیسات موشکی است. محققان پس از هفته‌ها پیگیری متوجه شدند سپاه پاسداران در آن سایت روی موتور موشک‌های پیشرفته و سوخت موشک متمرکز است و فعالیت در آن غالباً در تاریکی شب انجام می‌شود. تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌داد در این تأسیسات تونل‌های زیرزمینی متعدد حفر شده است. از همان دوران گزارش می‌شد که سپاه به دنبال استفاده از «سوخت جامد» برای افزایش بُرد موشک‌های بالستیک است.

اینهمه در حالیست که نمایندگان جمهوری اسلامی در وین به دنبال لغو تحریم‌ها هستند اما پس از دور هفتم مذاکرات، سپاه پاسداران اقدام به پرتاب ۱۶ موشک بالستیک در جریان رزمایش «پیامبر اعظم ۱۷» و پرتاب موشک ماهواره‌بر «سیمرغ» کرد.

در جریان دور هشتم مذاکرات نیز اعلام شد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی موتورهایی با سوخت جامد ساخته‌اند که بُرد موشک‌های بالستیک را تا ۵ هزار کیلومتر افزایش می‌دهد.

واقعیت این است که ماجراجویی‌های جمهوری اسلامی از جمله در زمینه برنامه‌ اتمی و موشکی، کل کشور را در نوعی «شرایط جنگی خاموش» قرار داده است.
كيهان چاپ لندن:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.