تجمع اعتراضی دوباره معلمان در دست‌کم ۴۰ شهر / بازداشت ‘۷۰ معلم’ معترض در تهران

By | 2022-04-21

معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته سراسر ایران روز پنج‌شنبه، یکم اردیبهشت، بار دیگر در اعتراض به آیین‌نامه ناقص رتبه‌بندی معلمان، اجرا نشدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و سرکوب «مستمر و سیستماتیک» فعالان صنفی در چندین شهر تجمع کردند.

محمد حبیبی، معلم و فعال صنفی، اواسط روز پنج‌شنبه خبر داد که تمام معلمان بازداشتی در تجمع امروز تهران که به بازداشتگاه‌های وزرا و گیشا منتقل شده بودند، آزاد شدند.

سخنگوی کانون صنفی معلمان پیشتر از بازداشت چهل تن از معلمان زن حاضر در تجمع اعتراضی امروز و انتقال آن‌ها به وزرا خبر داده بود. بر اساس این گزارش، سی تن از معلمان مرد نیز توسط نیروهای امنیتی به بازداشتگاه گیشا منتقل شده بودند.

پیش از این، شورای هماهنگی صنفی فرهنگیان در کانال تلگرام خود از بازداشت دست‌کم «۴۰ نفر» از معترضان تا پیش از ظهر پنج‌شنبه خبر داده بود.

این شورا در پیام خود نوشته است: «به دنبال جو امنیتی حاکم بر خیابان سپهبد قرنی امروز نیروهای امنیتی مانع شکل‌گیری تجمع شده و با خشونت و ایجاد رعب و وحشت حدود ۴۰ معلم را بازداشت و به بازداشتگاه وزرا منتقل نمودند.»

تاکنون برگزاری تجمع و اعتراض در دست‌کم ۴۰ شهر از جمله در تهران، شیراز، سنندج، مشهد، اهواز، زنجان، دهگلان، پل‌دختر، کرمانشاه، یزد، رشت، کامیاران، سقز، همدان، قم، اسلام‌آباد غرب، بوکان، و بیجار تایید شده است.

همزمان محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، در صفحه توییتر خود به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که نیروهای امنیتی در تهران مسیر منتهی به ساختمان مرکزی وزارت آموزش و پرورش، از میدان فردوسی تا انتهای خیابان قرنی را محاصره کردند و اجازه حضور معلمان را ندادند.

فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از جو «شدیدا امنیتی» در محل وزارت آموزش و پرورش در تهران است.

آقای حبیبی پیشتر از بازداشت چند نفر از معلمان خبر داده بود. در همین زمینه در چند توییت به نام شهرزاد قديری، عضو کانون صنفی معلمان، معصومه زمانی و علی گودرزی اشاره شده است.

در ماه‌های اخیر، همزمان با گسترش اعتراض‌های صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته، برخوردهای امنیتی و قضایی با فعالان صنفی معلمان شدت گرفته است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اخیرا در بیانیه‌ای تاکید کرد که جنبش معلمان «مقهور این احکام نخواهد شد».

همزمان، کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و همچنین کانال صنفی معلمان ایران تصاویری از تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه در استان‎‌های اصفهان، خوزستان، گیلان، کرمانشاه، کردستان، یزد، لرستان، خراسان، همدان و دیگر استان‌های ایران را در تلگرام منتشر کرده‌اند.
یه سیسمونی کم بشه مشکل ما حل میشه!! ننگ ما ننگ ما وزیر الدنگ ما اول اردیبهشت ۱۴۰۱ سیسمونی گیت

فیلم‌های منتشر شده نشان می‌دهد معلمان معترض در شهرهای مختلف با سر دادن شعار «معلم زندانی آزاد باید گردد» خواستار آزادی همکاران خود شدند.

آنها همچنین با شعار «وزیر بی‌کفایت، استعفا استعفا» نارضایتی خود را از عملکرد وزیر آموزش و پرورش دولت سیزدهم ابراز کردند.

فیلم‌های منتشر شده از تجمع معلمان در اصفهان نیز نشان می‌دهد که معترضان شعار «یک‌ سیسمونی کم بشه، مشکل ما حل می‌شه» سر دادند. اشاره آن‌ها به خبری است که روز گذشته در مورد سفر همسر و فرزند محمدباقر قالیباف به ترکیه برای «خرید سیسمونی» جنجال‌ساز شد.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، روز پنج‌شنبه مدعی شد سفر همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف به ترکیه برای خرید سیسمونی نوزاد نبود و مسئله اضافه‌بار هم در میان نبوده است.

مهم‌ترین خواسته معلمان شاغل و بازنشسته ایران در تجمعات اعتراضی چند ماه اخیر اجرای کامل طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصدِ هیئت علمی دانشگاه‌ها برای معلمان شاغل و اجرای همسان‌سازی حقوق برای معلمان بازنشسته است.

مسدودسازی اینترنت همراه برخی فعالان صنفی

در پی مسدود شدن ناگهانی خطوط تلفن همراه برخی فعالان صنفی در ساعات گذشته، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در کانال تلگرام خود، شرکت مخابرات ایران را به «همکاری با نهادهای امنیتی در سرکوب معلمان» متهم کرد.

این شورا با انتشار نماگرفت (اسکرین‌شات) از پیامک ارسالی به شماری از فعالان صنفی گزارش داد که «به علت اعلام تجمع اعتراضی معلمان از روز چهارشنبه ۳۱ فروردین تا امروز پنجشنبه ۱ اردیبهشت، اینترنت تلفن همراه برخی از فعالان صنفی در سراسر کشور مسدود شده است».

شورای هماهنگی افزوده که پس از پیگیری‌های لازم، پیامی با مضمون لزوم «مراجعه به مراجع ذی‌صلاح برای رفع مسدودی» اینترنت همراه به فعالان صنفی ارسال شده است.

با استفاده از کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، کانال صنفی معلمان ایران و توییتر/ آ. ت./ ف. دو

بازداشت ‘۷۰ معلم’ معترض در تهران

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، می‌گوید ۷۰ نفر از معلمان معترضی که قصد تجمع در مقابل وزارت آموزش و پرورش را داشتند بازداشت شده‌اند.
آقای حبیبی می‌گوید چهل نفر از معلمان زن بازداشت شده و در وزرا هستند و سی نفر از معلمان مرد بازداشت شده و در گیشا هستند.
در شهرهای دیگر ایران نیز معلمان تجمع‌های گسترده‌ای برگزار کردند.
تجمع سراسری معلمان ایران از صبح پنجشنبه اول اردیبهشت در تهران در مقابل وزارت آموزش و پرورش، و در شهرهای دیگر در برابر ادارات آموزش و پرورش آغاز شده است.
در قطعنامه این تجمع که صبح پنجشنبه منتشر شد تاکیده شده که آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان به صورت ناقص نوشته شده و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز محقق نشده است.
رتبه‌بندی معلمان با وجود وعده‌های مطرح در سال گذشته اجرا نشد و مقامات آموزش و پرورش از تدوین آیین‌نامه آن در سال جاری و احتمال تصویب آن در هیات دولت در خرداد ماه خبر داده‌اند.
معلمان معترض همچنین خواستار توقف سیاست‌های پولی‌سازی آموزش شدند و تاکید کردند که تبعات این سیاست‌ها افزایش کودکان کار و بازمانده از تحصیل و گسترش آسیب‌های اجتماعی است.
قطعنامه این تجمع همچنین خواستار آزادی فعالان صنفی زندانی شده و تاکید کرده که سال گذشته نیروهای امنیتی و قوه قضاییه «به صورت مستمر و سیستماتیک» سرکوب معلمان را ادامه دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.