ان‌پی‌آر: ایران بار دیگر در پرتاب موشک ماهواره‌بر شکست خورد

By | ۱۳۹۸-۰۶-۰۷

به گزارش ان‌پی‌آر، تصاویر هوایی نشان می‌دهد که اقدام ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر، در مرحله ابتدایی دچار مشکل شده و به شکست انجامیده است.

رادیو ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، گزارش داد در تصاویر ماهواره‌ای که شرکت «پلـَنـِت» به‌صورت اختصاصی در اختیارش قرار داده، رنگ سکوی پرتاب موشک تغییر یافته و دودی از آن متصاعد شده که احتمالا حاکی از انفجار این موشک درست در زمان پرتاب است.

این موشک از «پایگاه فضایی امام خمینی»، در جنوب سمنان پرتاب می‌شد.

«پایگاه فضایی امام خمینی» در سمنان، پایگاه سکوی ثابت است و در مرداد ۹۶ با پرتاب آزمایشی ماهواره‌بر «سیمرغ» به‌طور رسمی آغاز به کار کرد؛ با اینکه جمهوری اسلامی آن پرتاب را «موفق» اعلام کرده بود، اما مقام‌های آمریکایی از شکست در آن پروژه خبر دادند..

به گزارش ان‌پی‌آر، در روزهای اخیر سکوی پرتاب رنگ‌آمیزی شده بود و چندین خودرو نیز در اطراف سکو برای آزمایش آماده می‌شدند. با این حال تصویری که در سایت ان‌پی‌آر منتشر شده نشان می‌دهد که نیمی از سکو به رنگ سیاه درآمده است که نشان از انفجار موشک در همان نقطه پرتاب دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، ۲۲ مردادماه گفته بود آزمایش‌های ماهواره مخابراتی «ناهید» به اتمام رسیده و کار هماهنگ‌سازی برای عملیات پرتاب با آن با همکاری وزارت دفاع تا چند روز آینده تکمیل می‌شود.

وزیر ارتباطات ایران ماهواره ناهید را «یک ماهواره مخابراتی» معرفی کرده بود که «در مدار ۲۵۰ کیلومتری زمین قرار می‌گیرد».

به نوشته ان‌پی‌آر، این سومین آزمایش ناموفق موشکی ایران برای پرتاب ماهواره طی سال جاری به شمار می‌رود.

بنابر همین گزارش، نوع موشکی که قرار بود پرتاب شود معلوم نیست، اما برای پرتاب آن از همان جایگاهی استفاده شد که قبلاً موشک دومرحله‌ای و با سوخت مایع «سفیر» در محل پرتاب منفجر شد.

با این حال به نوشته ان‌پی‌آر، موشک جدیدی که قرار بود پرتاب شود تا حدودی کوچک بود و تنها می‌توانست ماهواره‌ای کوچک را به فضا ببرد.

دی‌ماه ۹۷ آذری جهرمی شخصا اعلام کرد که ماهواره «پیام» پرتاب شد اما موفق نشد در مدار زمین قرار گیرد.

یک ماه بعد در ۱۷ بهمن خبرگزاری آسوشیتدپرس و ان‌پی‌آر گفتند تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهدایران مجددا تلاش کرده ماهواره به فضا بفرستد، هرچند به نظر می‌رسد موفقیتی در این زمینه نداشته است.

علت شکست‌های پیاپی در پرتاب این موشک‌ها روشن نیست؛ با این حال روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از برخی مقام‌های پیشین و فعلی دولت آمریکا گزارش داده بود کاخ سفید «برنامه محرمانه‌ای» برای مقابله با برنامه موشکی جمهوری اسلامی دارد.

برنامه موشکی ایران مورد اعتراض جدی آمریکا و اتحادیه اروپا است.

منابع: ان‌پی‌آر، رادیو فردا. ف.ق /ج