فایننشال تایمز: آمریکا سعی کرد به کاپیتان نفتکش ایرانی میلیون‌ها دلار بپردازد

By | ۱۳۹۸-۰۶-۱۴

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز می‌گوید به ایمیل‌هایی دست یافته که نشان می‌دهند برایان هوک، مسئول ایران در وزارت خارجه آمریکا به کاپیتان هندی نفتکش “آدریان دریای یک” پیشنهاد کرده که در ازای “چندین میلیون دلار” این نفتکش را به کشوری ببرد که آمریکا بتواند آن را توقیف کند.

نفتکش “آدریان دریای یک” با نام “گریس-۱” در روز ۴ ژوئیه (۱۳ تیرماه) توسط نیروهای بریتانیایی در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. اما این کشتی سرانجام در میانه ماه اوت آزاد شد.

فایننشال تایمز نوشته که برایان هوک در ماههای اخیر ایمیل‌های مشابهی به کاپیتان‌های دیگر کشتی ایران هم فرستاده است

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرده نوشته به ایمیل‌های برایان هوک به اکهیلش کومار، کاپیتان این کشتی دست یافته که در روز ۲۶ اوت (۴ شهریور ماه) فرستاده شده‌اند.

در این زمان، کشتی “آدریان دریای یک” در آب‌های دریای مدیترانه در حرکت بود.

به نوشته این روزنامه بریتانیایی، آقای هوک در ایمیل خود نوشته است: “من برایان هوک هستم … من به عنوان نماینده ویژه ایران برای مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا کار می‌کنم.”

هوک در ادامه این ایمیل خطاب به آقای کومار نوشته که برایش “خبر خوبی” دارد. این خبر خوب نیز این است که اگر او کشتی را به جایی ببرد که آمریکا آن را توقیف کند، “چندین میلیون دلار” دریافت خواهد کرد.

چنانکه فایننشال تایمز نوشته است، در این ایمیل برای اینکه اعتماد کاپیتان نفتکش ایرانی جلب شود، شماره تلفن وزارت خارجه آمریکا نیز وجود دارد.

در گزارش اشاره‌ای به پاسخ آقای کومار به این پیشنهادات نشده است.

اما کشتی آدریان دریای یک به راهش ادامه داده و در نهایت چهار روز بعد از ارسال این ایمیل، آمریکا کشتی آدریان دریای یک و کاپیتان آن را تحریم کرد.

بعد از این اتفاق در روز اول سپتامبر (۱۰ شهریور ماه) هند اعلام کرد که تحریم شدن یکی از شهروندانش را به شکل رسمی از وزارت خارجه آمریکا دنبال خواهد کرد.

به نوشته روزنامه هندی “اکونومیست تایمز”، مقام‌های هندی استدلال می‌کنند که شهروندان این کشور که در کشتی‌های دیگر کار می‌کنند، نقش مستقیمی در خرید و فروش‌ها ندارند و آقای کومار نیز مسئول اقدامات مقام‌های تهران نیست.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز بدون اشاره به وضعیت کاپیتان هندی کشتی آدریای دریای یک در توییتی نوشت: “بعد از اینکه آمریکا در دزدی دریایی شکست خورد، حالا به باج‌گیری روی آورده: نفت ایران را برای ما بیاورید و میلیون‌ها دلار بگیرید، وگرنه خودتان تحریم می‌شوید.”

روزنامه فایننشال تایمز نوشته است، ایمیلی که برای کاپیتان آدریان دریای یک ارسال شده، نخستین ایمیل از این دست نیست و در ماه‌های اخیر بسیاری از کاپیتان‌هایی که کشتی‌های ایرانی را کنترل می‌کنند، ایمیل‌ها و تکست‌هایی از برایان هوک دریافت کرده‌اند.

برایان هوک، در کنار مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید از چهره‌های اصلی کمپین موسوم به “فشار حداکثری” بر تهران هستند.

در چارچوب این کمپین، واشنگتن از برجام خارج شده و تحریم‌های سخت‌گیرانه و فزاینده‌ای علیه ایران وضع کرده است.

ناتوانی تهران در فروش نفت و فشارهای اقتصادی قابل توجه در نهایت موجب شد تا ایران اعلام کند به شکل گام به گام از تعهداتش در برجام تخطی خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید توافقی که دولت کشورش در دوران باراک اوباما امضا کرده، توافق خوبی نیست و در عوض اگر مقام‌های ایرانی با او مذاکره کنند، به توافقی دست خواهند یافت که هم برای آمریکا بهتر باشد و هم برای ایران.
بی بی سی: