گزارش «سعادت» در جهان: فنلاند در صدر، ایران در رتبه ۱۱۸

By | ۱۳۹۹-۰۱-۰۱

در تازه‌ترین گزارش جهانی سعادت، فنلاندی‌ها بار دیگر سعادتمندترین مردم جهان معرفی شده‌اند و مردم افغانستان در قعر جدول رده‌بندی قرار دارند.

در گزارش جهانی سعادت که روز جمعه، اول فروردین‌ماه ۹۹، منتشر شد، بعد از فنلاند، به ترتیب کشورهای دانمارک، سوئیس، ایسلند، نروژ، هلند، سوئد، نیوزیلند، اتریش و لوکزامبورگ، در جایگاه دوم تا نهم این رده‌بندی قرار دارند.

ایران در جایگاه ۱۱۸، آمریکا در رتبه ۱۸ و تاجیکستان در رده ۱۰۶ این جدول قرار دارند.

برای نخستین‌ بار در این گزارش، شهرهای کشورهای مختلف جهان با یکدیگر مقایسه شده‌اند و علاوه بر کشورها، شهرها نیز رده‌بندی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، سعادتمندترین مردم جهان در شهر هلسینکی فنلاند زندگی می‌کنند و در این مقایسه شهر کابل افغانستان در قعر جدول قرار گرفته است.

دو شهر تهران و مشهد نیز در این مقایسه به ترتیب در جایگاه‌های ۱۵۵ و ۱۵۶ قرار گرفته‌اند، یعنی در یک مقایسه داخلی، مردم تهران از مردم مشهد، احساس سعادت بیشتری می‌کنند.

در مقایسه شهرها، در ابتدا به ارزیابی شرایط فعلی زندگی در شهرها پرداخته شده و بعد نتایج این ارزیابی با مطالبات ساکنان این شهرها از زندگی خود مورد مقایسه قرار گرفته است.

سعادتمندترین مردم جهان به این ترتیب در شهرهای هلسینکی فنلاند، ارهوس دانمارک، ولینگتون نیوزیلند، زوریخ سوئیس، کپنهاگ دانمارک، برگن و اسلو در نروژ، تل‌آویو اسرائیل، استکهلم سوئد و بریزبن استرالیا زندگی می‌کنند.

در گزارش پیشین جهانی سعادت، فنلاندی‌ها در صدر جدول مردمان سعادتمند قرار داشتند و اهالی سودان جنوبی در قعر جدول.

سال گذشته، ایران در جدول شاخص سعادت کشورهای جهان، در رتبه ۱۱۷ بود که نسبت به سال ۲۰۱۸ یازده پله سقوط کرده‌ بود.

بر اساس گزارش امسال نیز ایران بار دیگر یک پله سقوط کرده است.

گزارش سالانه بررسی وضعیت بهروزی در کشورهای جهان اولین بار در سال ۲۰۱۲ میلادی انتشار یافت.

منابع: گزارش شاخص سعادت ۲۰۲۰ و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *