درخواست بریتانیا، ‌آلمان و فرانسه از ترامپ برای تجدیدنظر در تحریم‌های بانکی ایران

By | ۱۳۹۹-۰۹-۱۲

خبرگزاری رویترز نوشته متن مکاتبات دیپلماتیکی را مشاهده کرده که نشان می‌دهد در ماه میلادی اکتبر سه کشور بریتانیا،‌ آلمان و فرانسه از دولت دونالد ترامپ خواسته بودند درباره تحریم‌های گسترده و جدید بانکی علیه ایران تجدیدنظر کند.

رویترز روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه نوشته مقام‌های دیپلماتیک سه کشور اروپایی در نامه‌ای مشترک ضمن ارائه این درخواست از دولت آمریکا، دلیل آن را جلوگیری نکردن از تجارت قانونی بشردوستانه و آسیب نزدن به منافع مشترک کشورهای متحد اعلام کرده بودند.

در بخشی دیگر ‌از گزارش اشاره شده که بر مبنای داده‌های بانک مرکزی و مصاحبه با بانکداران،‌ دیپلمات‌ها و بانکداران غربی، بوندس‌بانک آلمان یک تسهیلات سپرده‌گذاری چند میلیارد یورویی را برای بانک‌های ایرانی،‌ از جمله دو بانکی که تحت تحریم‌های آمریکا،‌ بوده‌اند باز نگه داشت تا دسترسی تهران به سیستم مالی جهانی را تسهیل کند.

یک سخنگوی این بانک به رویترز گفته که تایید می‌کند بانک‌های ایرانی در بوندس‌بانک حساب دارند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که پیشتر فشار پشت صحنه به واشینگتن و پشتیبانی آلمان از بازرگانی ایران در شرایط تحریم آمریکا گزارش نشده بود. رویترز نوشته این گزارش زوایای رویکرد متفاوت ترامپ و متحدان آمریکا به ایران را روشن می‌کند.

بر اساس گزارش رویترز، این نامه پس از آن نوشته شد که در ماه میلادی اکتبر آمریکا ۱۸ بانک ایرانی را در چارچوب کارازر «فشار حداکثری» در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

دیپلمات‌های سه کشور اروپایی در نامه مشترک خود در آن زمان به واشینگتن گفتند که این تحریم‌ها می‌تواند مواد غذایی و دارویی را برای شهروندان عادی ایران در میانه بحران کرونا گران کند.

آن‌ها همچنین خواستار آن شدند که اظهارات مقام‌های آمریکا مبنی بر عدم تاثیر تحریم‌ها بر مردم عادی رعایت شود.
ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *