واکنش حق‌شناس به صدور حکم «عیسی شریفی»/ آیا قیمت امروز ۴۸۰ میلیاردی که در سال ۹۴ یا ۹۵ اختلاس شده، همین رقم خواهد بود؟/ تکلیف قالیباف این وسط چه می شود؟

By | ۱۳۹۹-۱۱-۰۶

در میان سکوت خبری دستگاه قضایی درباره صدور پرونده عیسی شریفی، نشریه منتسب به سپاه از رد مال به ارزش ۴۸۰ میلیاردتومان و صدور حکم ۲۰ سال حبس قطعی برای قائم مقام قالیباف در دوره شهرداری تهران خبرداد.

عیسی شریفی قائم‌مقام قالیباف

محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران با اشاره به این مسئلهاظهار داشت: من درباره همین موضوع، تذکری در شورا مطرح کردم که مخاطب آن، رئیس شورا و شهردار تهران بودند. در این تذکر، انتظاراتم را از رئیس دستگاه قضائی بیان کردم. من در آن تذکر عنوان کردم که درخصوص انتقال سابقه کار عیسی شریفی به دادگاه نظامی نیز، انتظار توضیح وجود دارد. به هر حال، همانگونه که در آن تذکر گفتم، صحبت از هدر شدن چندهزار میلیارد از دارایی این مردم بوده و هیچ خبری به اطلاع افکار عمومی نرسیده است.

نمی‌شود که ما به عنوان نمایندگان مردم از روند دادگاه قائم مقام شهردار پیشین تهران بیخبر باشیم. در حالی که مسئله اصلی در این مسئله، سرمایه شهر و اموال عمومی مردم بوده که مسئولیت قانون حفظ و حراست از این سرمایه به عهده نمایندگان مردم در شورا است. این بی خبری مفرط، تردیدبرانگیز بوده و محل پرسش خواهد بود. انتظار ما از رئیسی به عنوان رئیس قوه این است که در این خصوص، تمهیدی اندیشیده و اطلاع‌رسانی دقیق و روشنی از بیش از دو و نیم سال دادگاه را ارائه کند.

آیا قیمت امروز ۴۸۰ میلیاردی که در سال ۹۴ یا ۹۵ اختلاس شده، همین میزان خواهد بود؟

عیسی شریفی از سال ۹۶ بازداشت شده و جامعه، حتی به شکل قطره‌چکانی نیز از این پرونده خبر نداشته است. امروز در حالی اعلام شده که باید ۴۸۰ میلیاردتومان رد مال در این پرونده صورت بگیرد، سوال این است که آیا قیمت امروز ۴۸۰ میلیاردی که در سال ۹۴ یا ۹۵ اختلاس شده، همین میزان خواهد بود؟

تنها، سود حاصل از این پول در این سال‌ها، امروز بیش از ۴۸۰ میلیاردتومان است. من فکر می‌کنم که این مباحث و پنهانکاری که صورت می‌گیرد، نوعی شوخی است و ما به نوعی شاهد اعمال سیاست یک بام و دو هوا هستیم. چطور در مورد پرونده اکبر طبری به راحتی شاهد پوشش خبری حداکثری هستیم ولی در رابطه با مسئله عیسی شریفی، حتی در حد قطره‌چکانی هم اطلاعاتی داده نمی‌شود؟ این مسئله با هیچ شاخصه و روال منطقی سازگاری ندارد.

سوال مردم این است که آیا قالیباف از این فساد خبر داشته یا خیر؟

اگر قاعده‌ای حاکم باشد، نمی‌شود یک شخصی در جایگاه قائم مقامی، چنین فساد بزرگ و نگران‌کننده‌ای را مرتکب شده باشد و در عین حال، مسئول مستقیم او، هیچ اظهار نظری نکند. به هر حال، سوال مردم این است که آیا قالیباف از این فساد خبر داشته یا خیر؟ اگر خبر داشته که واویلا و اگر نداشته هم که باز واویلا!

نسبت به این مسئله‌ نمی‌توان بی‌توجه بود. کسی که قائم مقامش چنین فساد بزرگی را مرتکب شده که به ۴۸۰ میلیاردتومان رد مال و ۲۰ سال حبس محکوم است، مگر می‌تواند درباره چنین مسئله‌ای بی‌اطلاع باشد؟ چه اطلاع داشتنش از این مسئله یک مصیبت است و چه اطلاع نداشتنش، یک مصیبت بزرگ‌تر.

مطالبه پاسخگویی قالیباف درباره فساد قائم مقامش در شهرداری تهران، یک مطالبه ملی است

مطالبه پاسخگویی قالیباف درباره فساد قائم مقامش در شهرداری تهران، یک مطالبه ملی از سوی همه شهروندان است. به نظر نمی‌رسد که سکوت و بی‌تفاوتی به همین راحتی از سوی مردم پذیرفته شود. / امتداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *