وزارت اطلاعات ایران از بازداشت دو اروپایی خبر داد

By | ۱۴۰۱-۰۲-۲۲

دو اروپایی به اتهام “سازمان‌دهی آشوب و منحرف کردن مطالبات مردم” در ایران دستگیر شدند. وزارت اطلاعات ضمن اعلام این خبر آنها را “مامورانی باتجربه” خواند. ملیت دستگیرشدگان مشخص نیست. یک هم‌زمانی قابل تامل با محاکمه نوری.

روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۱ مه) اطلاعیه‌ای از سوی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در باره شناسایی و دستگیری دو فرد اروپایی منتشر شد. در اطلاعیه آمده است که دستگیر شدگان “با هدف سوءاستفاده از مطالبات به حق برخی از صنوف و اقشار کشور و تغییر جهت مطالبات عادی به آشوب، بی‌نظمی اجتماعی و بی‌ثبات سازی جامعه” وارد ایران شده بودند.

هم‌چنین ادعا شده که این دو “ماموریت داشتند با توجیه، هدایت، شبکه‌سازی و مرتبط سازی افراد و شبکه‌های آلوده داخلی، بر مشکلات و مطالبت اقشار شریف و زحمتکش جامعه اشراف پیدا کنند.”

سوق دادن جامعه به “موج سهمگینی از تخریب و شرارت و ناامنی” از جمله اتهامات ادعایی در اطلاعیه است.

هویت و ملیت بازداشت شدگان مشخص نشده، اما اطلاعیه می‌گوید: «:دو عنصر اصلی، از اتباع یک کشور اروپایی و سازماندهی شده توسط سرویس‌های جاسوسی، از متخصصین حرفه ای در زمینه ایجاد شورش و بی‌ثباتی هستند که سال‌ها در چندین کشور هدف، تجربه اجرای چنین سناریوهایی را به مأمورین محلی خود آموزش داده بودند.»

وزارت اطلاعات از یک سو بازداشت این افراد را به “سربازان گمنام امام زمان” نسبت داده و از سوی دیگر گفته است که آنها بر اساس رهگیری‌های فرامرزی این وزارت‌خانه، در “تور اطلاعاتی هوشمند” آن افتاده‌اند. اطلاعیه با غیرقانونی خواندن شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان عنوان کرده که کلیه برنامه‌ها و ملاقات‌های دو فرد اروپایی “از لحظه‌ ورود به ایران تا زمان بازداشت، تحت کنترل کامل امنیتی بوده و مستند شده‌اند.

وزارت اطلاعات افزوده است که در اولین زمان ممکن، بخشی از مستندات صوتی و تصویری مربوطه عمومی می‌شود.

این خبر به فاصله کوتاهی پس از پایان محاکمه حمید نوری، از عوامل قتل‌عام زندانیان سیاسی در دهه شصت شمسی، در سوئد و صدور حکم قضایی در بلژیک برای سه همدست اسدالله اسدی، دیپلمات عامل طرح بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین اعلام می‌شود.

حمید نوری پس از ۸۸ جلسه دادگاه در معرض حکم حبس ابد قرار دارد و قرار است تیرماه حکم بگیرد. اسدالله اسدی نیز به ۲۰ سال زندان محکوم شده است.

چند روز قبل  روزنامه “آفتون‌بلادت” با تکیه بر اطلاعات دریافتی خود از بازداشت یک گردشگر سوئدی در ایران خبر داده و این امر را با محاکمه حمید نوری مرتبط دانسته بود.

گفته می شود که سرنوشت احمد رضا جلالی، پزشک و پژوهشگر ایرانی – سوئدی که در ایران زندانی است، با وضعیت افراد یاد شده گره خورده است. جلالی به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است. از قرار، تهران پیش‌تر پیشنهاد مبادله اسدالله اسدی با احمدرضا جلالی را داده است.

پس از پایان محاکمه حمید نوری نیز قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد که احمدرضا جلالی تا پایان اردیبهشت اعدام می‌شود. مقامات قضایی ایران ادعا کرده‌اند که اجرای حکم جلالی با محاکمه نوری یا مبادله با او ارتباطی ندارد.
دویچه وله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *