رابطه دستگیری تیم ترور جمهوری اسلامی در ترکیه با برکناری حسین طائب چیست؟

By | ۱۴۰۱-۰۴-۰۴

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که هشت نفر، از جمله پنج ایرانی به اتهام «برنامه‌ریزی برای ترور گردش‌گران اسرائیلی» بازداشت شده‌اند. آیا ارتباطی میان دستگیری این افراد با برکناری «حسین طائب» از ریاست سازمان اطلاعات سپاه انقلاب اسلامی وجود دارد؟

پنج شهروند ایرانی که گفته می‌شود برای ترور شهروندان اسرائیلی در ترکیه آماده می‌شدند، در ترکیه بازداشت شده‌اند.

در بازرسی از منازل و هتل محل اسکان این افراد، تعداد زیادی مدارک، دو عدد  صدا خفه کن سلاح و دو قبضه «کلت» کمری کشف و ضبط شده است. از سوی دیگر، مشخص شده که هدف تیم ترور، همسر یکی از دیپلمات‌های سابق اسرائیل بوده است.

به نوشته رسانه‌های ترکیه، در میان این پنج نفر، تیراندازانی هم بوده که دستگیر شده‌اند و بازجویی از این افراد در اداره امنیت ترکیه ادامه دارد.

بنابر گزارش رسانه‌های این کشور، اعضای این گروه که در استانبول بازداشت شده‌، برای سرویس اطلاعاتی ایران فعالیت می‌کرده‌اند.

پیش از این، اسرائیل به شهروندان خود درخصوص سفر به استانبول و لزوم بازگشت از این شهر هشدار داده بود.

«یائیر لاپید»، وزیر خارجه اسرائیل ۲۳ خرداد گفته بود اسرائیلی‌هایی که به استانبول سفر می‌کنند، باید هرچه زودتر ترکیه را ترک کنند.

لاپید هم‌چنین خاطرنشان کرده بود که اسرائیلی‌ها نباید به استانبول بروند.

رسانه‌های اسرائیل هم‌زمان با اظهارات لاپید اعلام کردند که ترکیه و اسرائیل برای جلوگیری از حمله تروریستی ماه گذشته جمهوری اسلامی در استانبول با یک‌دیگر همکاری کرده و در نتیجه این همکاری، نیروهای منتسب به جمهوری اسلامی دستگیر شده‌اند.

دستگیری تیم ترور شهروندان اسرائیلی چه‌گونه انجام شد؟

به نوشته روزنامه «ملیت» ترکیه، در پی هشدار هفته گذشته لاپید به شهروندان اسرائیلی برای ترک استانبول به دلیل خطرات احتمالی از سوی جمهوری اسلامی، شعبه اطلاعات استانبول و شعبه ضد تروریسم بررسی‌های خود را شروع کردند و پس از تعقیب تیم ترور شهروندان اسرائیلی توسط سازمان اطلاعات ترکیه (میت)، دیروز پنج‌شنبه در عملیاتی اعضای این تیم که برای جمهوری اسلامی کار می‌کردند، دستگیر شدند.

هرچند برخی از رسانه‌های ترکیه از دستگیری پنج نفر که از همه آن‌ها با عنوان شهروند ایرانی یاد شده است، خبر داده‌اند  اما  خبرگزاری «اخلاص» از دستگیری هشت شهروند ایرانی و تُرک گزارش داده است.

بنابراین گزارش، افراد بازداشت شده در پوشش «تاجر»، «گردش‌گر» و «دانشجو» برای ترور گردش‌گران اسرائیلی به ترکیه اعزام شده بودند و در عملیات روز پنج‌شنبه (۱۶ جون ۲۰۲۲ میلادی)، همه این افراد دستگیر شده‌اند.

به گزارش بخش تُرکی شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، تیم ترور در منطقه بی‌اوغلو کوچه «فائق پاشا» استانبول قصد داشتند همسر یکی از دیپلمات‌های سابق اسرائیل را ترور کنند.

به گزارش خبرگزاری اخلاص، اعضای تیم ترور جمهوری اسلامی همسر سابق یک دیپلمات را که در یکی از هتل‌های بی‌اوغلو سکونت داشت، به عنوان هدف ترور خود انتخاب و در تعقیب او، در این هتل دو اتاق در طبقات دوم و چهارم نیز اجاره کرده بودند. علاوه بر این، برخی از اعضای تیم ترور هم که به چهار گروه دو نفره تقسیم شده بودند، در خانه‌ای اجاره‌ای در استانبول سکونت داشتند.

خبرنگار سی‌ان‌ان تُرک از محل هتل اقامت همسر دیپلمات سابق اسرائیلی گزارش داده است که سازمان امنیت ترکیه وقتی متوجه می‌شود تیم ترور جمهوری اسلامی آماده عملیات ترور است، پس از اطلاع‌رسانی به مقامات اسرائیلی، همسر دیپلمات سابق اسرائیلی را هنگام صبح از هتل خارج  کرده است و اعضای تیم ترور جمهوری اسلامی نیز در همان لحظه توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

آیا برکناری طائب با دستگیری تیم ترور جمهوری اسلامی در ترکیه ارتباط دارد؟

 رسانه‌های اسرائیل در روزهای گذشته اعلام کرده بودند که این بار به جای سپاه «قدس»، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قصد ترور شهروندان این کشور را در ترکیه دارد. هم‌چنین تهدیدهای رسانه‌ای درباره ترور طائب مطرح شده بودند.

امروز رسانه‌های ترکیه هم در باره نقش طائب در تهدید شهروندان اسرائیلی در ترکیه نوشتند و از تحت فشار بودن او برای پاسخ‌گویی به اسرائیل پس از حملات پی در پی به موسسات و سازمان‌های مخفی ایران خبر دادند.

به نوشته «سؤزجو»، تصمیم برکناری طائب در پی افزایش تنش بین ایران و اسرائیل توسط «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی اتخاذ شده است.

امروز وزیر امور خارجه اسرائیل برای دیدار با «چاووش‌اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه، به این کشور سفر کرده است. او در کنفرانس خبری خود از نیروهای امنیتی ترکیه برای جلوگیری از به ثمر نشستن عملیات‌های تروریستی ایران در ترکیه تشکر کرد.

چاووش‌اوغلو در مورد تهدید تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در ترکیه نیز گفت: «نهادهای امنیتی ما با هماهنگی نزدیک کار می‌کنند و در حال تماس هستند. می‌خواهم این را بگویم که اجازه نمی‌دهیم این قبیل حوادث در کشورمان رخ دهد. اجازه نخواهیم داد این گونه موارد تسویه حساب در داخل کشور ما انجام شود. این غیرقابل ممکن است که اجازه وقوع حملات تروریستی را نیز بدهیم. پیام‌های لازم در این زمینه ارایه شده‌اند.»

چرا ایران قصد ترور شهروندان اسرائیلی را دارد؟

ایران اسرائیل را مسوول ترورها و مرگ مشکوک بسیاری از دانشمندان و مقامات نظامی در سال‌های اخیر می‌داند و اظهارات انتقام‌جویانه‌ای داشته است.

اسرائیل نزدیک به یک ماه پیش با اشاره به تهدید ایران به انتقام ترور یک سرهنگ سپاه پاسداران به نام «حسن صیاد خدایی»، به شهروندان خود هشدار داده بود به ترکیه سفر نکنند.

جمهوری اسلامی اسرائیل را مسوول کشته شدن صیاد خدایی می‌داند. قبل از هشدار اسرائیل به شهروندانش برای سفر به ترکیه، فرمانده کل سپاه پاسداران در دیدار با خانواده صیاد خدایی گفته بود ایران انتقام او را می‌گیرد.

صیاد خدایی، سرهنگ ۵۰ ساله نیروی قدس سپاه پاسداران، روز اول خرداد ۱۴۰۱ در خیابان «مجاهدین اسلام»، در نزدیکی میدان «بهارستان» تهران، هنگام خروج از خانه‌اش توسط دو موتورسوار با پنج گلوله در خودروی خود کشته شد. پس از اعلام خبر کشته شدن این عضو نیروی قدس، برخی مقام‌های جمهوری اسلامی از گرفتن انتقام خون او سخن گفتند.
ابراهیم رمضانی / ایران وایر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *