تظاهرات اعتراضی با شعار «مرگ بر خامنه‌ای» در زاهدان؛ دست‌کم ۵۷ معترض بازداشت شدند

By | ۱۴۰۱-۰۷-۲۹

در حالی که مردم معترض در زاهدان بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند، فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان از دستگیری ۵۷ معترض خبر داد و گفت: «عملیات دستگیری آنان ادامه دارد.»

فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان از دستگیری ۱۵۰معترض خبر داد و گفت: «عملیات دستگیری آنان ادامه دارد.»

احمد طاهری فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان روز جمعه تعداد معترضان را ۱۰۰تا ۱۵۰ نفر اعلام و آنان را «اوباش و اغتشاشگر» خواند و به «تخریب اموال شهروندان و بیت المال» متهم کرد.

او گفت: «با اقدام به موقع پلیس حدود ۵۷ نفر از اغتشاشگران دستگیر و کلیه لیدرها و محرکین آنان نیز شناسایی و عملیات دستگیری آنان ادامه دارد.»

ویدیوهای ارسال شده به ایران اینترنشنال، نشان می‌دهد که مردم معترض زاهدان روز جمعه ۲۹ مهرماه، پس از برگزاری نمازجمعه، بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و علیه حکومت جمهوری اسلامی تظاهرات کردند.

شعارهای «از زاهدان تا تهران، جانم فدای ایران» و «مرگ بر بسیجی» از دیگر شعارهایی بود که در اعتراضات جدید زاهدان سر داده شد.

یک روز پیش، شاهزاده رضا پهلوی در یک سخنرانی با اشاره به سرکوب معترضان در مناطق مرزی به اتهام «تجزیه‌طلبی»، گفته بود: «می‌خواستند با موضع تجزیه ایران شما را بترسانند اما شما در تمام ایران شعار «سنندج زاهدان چشم و چراغ ایران» سر دادید.»

پیشتر در روز جمعه ۸ مهر ماه، تجمعی پس از نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت که با سرکوب خونباری همراه شد.

این روز از سوی فعالان مدنی و رسانه‌ها «جمعه خونین زاهدان» لقب گرفته است.

شمار کشته شدگان «جمعه خونین زاهدان» که از سوی «کمپین فعالین بلوچ» اعلام شده، به دست‌کم ۹۳ نفر رسید و شماری از این افراد، روزهای بعد در بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود این که جمهوری اسلامی فقط کشته شدن تعداد اندکی از مردم در این کشتار را به رسمیت شناخته، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان درباره کشتار نمازگزاران زاهدان گفته است: «انکار نمی‌کنیم که در خیابان‌های منتهی به محل نماز افرادی تیر خوردند.»

همزمان با تداوم اعتراضات مردمی در استان سیستان و بلوچستان، دانشجویان این استان نیز به اعتصاب و تظاهرات ضدحکومتی خود ادامه می‌دهند.

در روزهای اخیر، کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور گزارش داد دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پی ممانعت مسئولان دانشگاه از حضور همزمان دانشجویان دختر و پسر در غذاخوری، غذای خود را به صحن برده و با شعار ممتد «آزادی» اعتراض کردند.

ایران اینترنشنال:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *