بریتانیا ۲۴ فرد و نهاد جمهوری اسلامی از جمله وزیر ارتباطات و رییس پلیس سایبری ایران را تحریم می‌کند

By | ۱۴۰۱-۰۸-۲۳

بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد ۲۴ فرد و نهاد ایرانی از جمله یکی از وزیران کابینه ابراهیم رئیسی را به خاطر «سرکوب خشونت‌بار اعتراض‌های بعد از مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد» تحریم می‌کند.

وزارت امور خارجه بریتانیا در یک بیانیه اعلام کرد: «این تحریم‌ها با هماهنگی با شرکای بین‌المللی بریتانیا اعمال می‌شود و عیسی زار‌ع‌پور، وزیر ارتباطات، وحید محمدناصر مجید، رئیس پلیس سایبری ایران و چند مقام سیاسی امنیتی ایران از جمله افراد تحریمی هستند.»

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است: «تحریم‌ها، مقام‌هایی از رژیم ایران را هدف قرار می‌دهد که مسئول موارد فجیع نقض حقوق بشر هستند.»

آقای کلورلی گفته است: « ما همراه با شرکایمان پیامی واضح به رژیم ایران فرستاده‌ایم: سرکوب خشونت‎‌آمیز اعتراض‌ها باید متوقف و آزادی بیان باید رعایت شود.»

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که آقایان زارع‌پور و مجید برای قطع اینترنت از جمله از کار انداختن واتس‌اپ و اینستاگرام به عنوان بخشی از سرکوب گسترده آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز تحریم شده‌اند.

در همین حال اتحادیه اروپا ۲۹ فرد و سه سازمان جمهوری اسلامی را به فهرست‌های تحریم‌های خود اضافه کرده است.

احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی و چند عضو ارشد سپاه پاسداران در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا هستند. بر این اساس دارایی هایی آنها توقیف می‌شود و اجازه ورود به کشورهای اتحادیه اروپا را ندارند.

 آنالینا بربوک، وزیر خارجه آلمان گفته است تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا شامل اقدامات هدفمند درباره «هسته درونی» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و زیرساخت‌های مالی خواهد بود.

اعتراض‌های جاری ایران وارد سومین ماه خود شده و معترضان از جمله دانشجویان امروز هم دست به اعتصاب و تحصن زدند.

بنا بر اعلام سازمان‌های حقوق بشری ۳۲۶ نفر در این اعتراض‌ها کشته شده‌اند که ۴۳ نفر آنها کودک بودند. هزاران نفر هم در این مدت به زندان افتاده‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است در همین ارتباط نشست ویژه‌ای در باره ایران برگزار کند.
بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *