مصطفی تاج‌زاده انتخابات اخیر را «شکستی تاریخی» برای علی خامنه‌ای دانست

By | ۱۴۰۲-۱۲-۱۶

مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی، روز سه‌شنبه با انتشار نامه‌ای از زندان اوین تهران، انتخابات اخیر در ایران را «شکستی تاریخی» برای نظام حکمرانی کشور نامید و مسئولیت آن را نیز متوجه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دانست.

نامه آقای تاج‌زاده که با عنوان «اصلاحات ساختاری یا استعفا» در کانال تلگرامی او منتشر شده، حاوی انتقاداتی صریح از سیاست‌های آقای خامنه‌ای در داخل و خارج از کشور است.

این نامه با اشاره به مشارکت پایین مردم و «درصد اندک آراء منتخبان»، علی خامنه‌ای را هدف انتقاد قرار می‌دهد که علی‌رغم «شعار مشارکت حداکثری… کوچک‌ترین گامی برای جلب اعتماد و رضایت اکثریت شهروندان ناراضی از وضع موجود و ناامید از تغییر برنداشت».

انتخابات دوازدهمین مجلس شورای اسلامی که روز جمعه ۱۱ اسفند برگزار شد با پایین‌ترین میزان مشارکت در تمام ادوار این نهاد همراه بود. مقامات دولت ایران میزان مشارکت در این انتخابات و نیز انتخابات مجلس خبرگان رهبری در کل کشور را ۴۱ درصد اعلام کرده‌اند که از این میان ۸ درصد آرا «مخدوش» بوده است. این در حالی است که عدم انتشار جزییاتی مانند تعداد آراء باطله در بسیاری از حوزه‌های انتخابی نظیر تهران، ابهاماتی را پدید آورده که هنوز برطرف نشده.

مصطفی تاج‌زاده در نامه خود به روند کاهش میزان مشارکت مردم پرداخته که در انتخابات سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ نمایان شد و نوشته که علی خامنه‌ای از این دو «انتخابات حداقلی… هیچ درسی نگرفت و با وجود شکست حاکمیت یکدست در حل مشکلات به خصوص مهار تورم و گرانی، همچنان به تداوم سیاست‌هایی اصرار ورزید که نتیجه‌ای جز فقر گسترده، فساد فراگیر و خشم و استیصال روزافزون مردم نداشته است».

این فعال سیاسی با اشاره به بحران‌های اقتصادی و اجتماعی در ایران نوشته که این شرایط ایجاب می‌کرد که «رهبر و منصوبانش… با پذیرش و تصحیح خطاها و پایان دادن به ستیزه با حقوق و آزادی‌های مدنی و سیاسی ایرانیان و اولویت دادن به توسعه به جای بلندپروازی و ماجراجویی‌ها در منطقه و جهان، افق تازه‌ای بگشایند».

آقای تاج‌زاده سپس به نقد مجلس خبرگان رهبری پرداخته و تاکید داشته که اگر این نهاد «برآمده از انتخابات آزاد و آرای واقعی مردم بود، می‌توانست آقای خامنه‌ای را به تمکین در برابر نظر و مطالبات اکثریت قاطع شهروندان وادارد تا تن به اصلاحات ساختاری و سیاستی دهد. و در صورت استنکاف استعفا دهد و عنداللزوم عزل گردد».

مصطفی تاج‌زاده در نهایت با یادآوری این‌که به خاطر «نقد عملکرد و سیاست‌های ایران‌سوز رهبر جمهوری اسلامی» در زندان به‌سرمی‌برد گفته است که «ضمن ادای احترام به هم‌میهنان رأی دهنده، به هم‌میهنانی که با رأی ندادن نه بزرگی به ابتذال گفتند درود می‌فرستم و تردید ندارم که ایرانیان زودتر از آن‌‌چه جمهوری‌ستیزان تصور می‌کنند انتخابات را آزاد خواهند کرد».

بر اساس آمار رسمی دولت ایران، استان تهران در کل کشور با ۳۴ درصد آراء یکی از پایین‌ترین میزان مشارکت در انتخابات اخیر را داشته است و پس از استان کردستان با ۳۰.۵۴ درصد و استان البرز با ۲۸.۴ درصد آراء، از این نظر در جایگاه سوم قرار دارد.

نتایج اعلام‌شده نشان می‌دهد که محمود نبویان، پیشتاز انتخابات در تهران، فقط ۵۹۷ هزار رای به دست آورده که این آمار کمتر از ۸ درصد واجدان شرایط در پایتخت محسوب می‌شود.

مصطفی تاج‌زاده در آستانه این انتخابات نیز در نامه‌ای نوشته بود که خامنه‌ای اعتراض میلیون‌ها نفر را نمی‌شنود و در مقابل، بیشتر مردم رأی نمی‌دهند. این فعال سیاسی ر از سال ۱۳۸۸ بارها بازداشت و به احکام سنگین محکوم شده است.

او آخرین بار در ماه مهر ۱۴۰۱ بابت اتهامات «تبانی علیه امنیت ملی»، «نشر اکاذیب» و «تبلیغ علیه نظام» به پنج سال حبس قابل اجرا محکوم شد و اکنون دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

با استفاده از کانال تلگرامی مصطفی تاج‌زاده و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن/ک.ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *