مجوز صدهزار دلاری شکار قوچ: تجارت پرسود مافیای سازمان محیط زیست و شرکت‎های گردشگری

By | 2018-12-05

-صدور مجوزهای میلیونی برای شکار گونه‎های ارزشمند جانوری در مناطق حفاظت شده ادامه دارد.

اتباع خارجی شکارچی از صفحه اینستاگرام شادی مدرس

-یک سر این مافیای قانونی پرسود در سازمان حفاظت از محیط زیست است و سر دیگرش در شرکت‎های گردشگری خاص!

کیهان لندن:

شادی مدرس فعال و خبرنگار محیط زیست چند ماه پیش در گزارشی با عنوان «خون‌فروشی حیات وحش» پرده از وجود قرق‌های اختصاصی شکار در زمین‎های منابع طبیعی برداشت و افشاکرد که سازمان حفاظت از محیط زیست مدیریت این مناطق را به افراد و شرکت‌های خاص می‌دهد و مافیا پول آن را به جیب می‎زنند.

این افراد خاص که «قُرقدار» می‎شوند به بهانه حفاظت از محیط زیست، حق برداشت (فروش مجوز شکار) پنج الی شش درصد از جمعیت قرق‌ها را انحصاری دست خود می‎گیرند. مدیران برخی از این شرکت‌های خاص مجوز شکار را با سودهای هنگفت برای شکارچیان خارجی صادر می‎کنند.

یکی از آنها که شادی مدرس نام‌ او را افشا کرد اسرافیل شفیع‎زاده است که اتفاقاً در صدا و سیمای جمهوری اسلامی او را به عنوان یک حامی محیط زیست و دلسوز حیات وحش و به عنوان کارشناس دعوت می‎کردند.

بعد از انتشار این گزارش، شفیع‌زاده از طریق تلفن شادی را با رکیک‎ترین الفاظ تهدید کرد و حتی وی را تهدید به تجاوز جنسی نمود اما شادی نترسید و صدای او را رسانه‎ای کرد.

این ویدئو بخشی از تهدیدات شفیع‎زاده مدیر شرکت گردشگری «یاسمین پارسه» و حاوی الفاظ رکیک است:

مجوز شکار هر قوچ لارستان که امثال شفیع‎زاده زیر نظرسازمان محیط زیست که خود بزرگترین سلاخ حیوانات است می‎فروشند به نوشته صفحه اینستاگرامی «محیط زیست جنوب» صد هزار دلار است و مشتری اصلی آن هم اتباع خارجی هستند.

شادی مدرس اخیرا ویدئو دیگری از شکار قوچ در قرق منصورآباد حوالی رفسنجان منتشر کرده که یکی دیگر از شرکت‎هایی که با سازمان محیط زیست روابط مافیایی دارند مجوز آن را فروخته است.

اسماعیل کهرم بوم‌شناس و از فعالان باسابقه محیط زیست، نهم مهرماه، به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس شورای اسلامی صریحاً گفت که شکارچیان دور و بر عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست را گرفته‌اند و به او مشاوره می‎دهند. این خبرگزاری نوشت، با وجود اعتراض‌های فراوانی که در ماه‌های اخیر به صدور و فروش مجوز شکار در کشور صورت گرفته، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به شدت بر تداوم این تصمیم و گسترش آن اصرار دارند و مهم اینکه این کانال آنچنان درآمدزاست که هیچ ارگان و نهادی مقابل آن نمی‎ایستد.

به گفته کهرم «شکارچیانی مرفه که یا پزشک هستند یا مشاغل پردرآمد دیگری دارند و با اسلحه ۲۵۰ میلیون تومانی و خودروی آنچنانی با چراغ‌خاموش در کویر‌ها و سایر نقاط کشور بار‌ها شکار کرده و به گفته خودشان هم گرگ سفید شکار کرده‌اند و هم گرگ خاکستری، حالا به عنوان مشاوران رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مشاوره می‌دهند، برای محیط زیست نسخه شکار می‌پیچند و بی‌آنکه سابقه علمی در زمینه محیط زیست داشته باشند از تاثیر مثبت شکار بر جمعیت حیات وحش می‌گویند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *