مجوز صدهزار دلاری شکار قوچ: تجارت پرسود مافیای سازمان محیط زیست و شرکت‎های گردشگری

By | 2018-12-05

-صدور مجوزهای میلیونی برای شکار گونه‎های ارزشمند جانوری در مناطق حفاظت شده ادامه دارد.

اتباع خارجی شکارچی از صفحه اینستاگرام شادی مدرس

-یک سر این مافیای قانونی پرسود در سازمان حفاظت از محیط زیست است و سر دیگرش در شرکت‎های گردشگری خاص!

کیهان لندن:

شادی مدرس فعال و خبرنگار محیط زیست چند ماه پیش در گزارشی با عنوان «خون‌فروشی حیات وحش» پرده از وجود قرق‌های اختصاصی شکار در زمین‎های منابع طبیعی برداشت و افشاکرد که سازمان حفاظت از محیط زیست مدیریت این مناطق را به افراد و شرکت‌های خاص می‌دهد و مافیا پول آن را به جیب می‎زنند.

این افراد خاص که «قُرقدار» می‎شوند به بهانه حفاظت از محیط زیست، حق برداشت (فروش مجوز شکار) پنج الی شش درصد از جمعیت قرق‌ها را انحصاری دست خود می‎گیرند. مدیران برخی از این شرکت‌های خاص مجوز شکار را با سودهای هنگفت برای شکارچیان خارجی صادر می‎کنند.

یکی از آنها که شادی مدرس نام‌ او را افشا کرد اسرافیل شفیع‎زاده است که اتفاقاً در صدا و سیمای جمهوری اسلامی او را به عنوان یک حامی محیط زیست و دلسوز حیات وحش و به عنوان کارشناس دعوت می‎کردند.

بعد از انتشار این گزارش، شفیع‌زاده از طریق تلفن شادی را با رکیک‎ترین الفاظ تهدید کرد و حتی وی را تهدید به تجاوز جنسی نمود اما شادی نترسید و صدای او را رسانه‎ای کرد.

این ویدئو بخشی از تهدیدات شفیع‎زاده مدیر شرکت گردشگری «یاسمین پارسه» و حاوی الفاظ رکیک است:

مجوز شکار هر قوچ لارستان که امثال شفیع‎زاده زیر نظرسازمان محیط زیست که خود بزرگترین سلاخ حیوانات است می‎فروشند به نوشته صفحه اینستاگرامی «محیط زیست جنوب» صد هزار دلار است و مشتری اصلی آن هم اتباع خارجی هستند.

شادی مدرس اخیرا ویدئو دیگری از شکار قوچ در قرق منصورآباد حوالی رفسنجان منتشر کرده که یکی دیگر از شرکت‎هایی که با سازمان محیط زیست روابط مافیایی دارند مجوز آن را فروخته است.

اسماعیل کهرم بوم‌شناس و از فعالان باسابقه محیط زیست، نهم مهرماه، به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس شورای اسلامی صریحاً گفت که شکارچیان دور و بر عیسی کلانتری رییس سازمان محیط زیست را گرفته‌اند و به او مشاوره می‎دهند. این خبرگزاری نوشت، با وجود اعتراض‌های فراوانی که در ماه‌های اخیر به صدور و فروش مجوز شکار در کشور صورت گرفته، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست به شدت بر تداوم این تصمیم و گسترش آن اصرار دارند و مهم اینکه این کانال آنچنان درآمدزاست که هیچ ارگان و نهادی مقابل آن نمی‎ایستد.

به گفته کهرم «شکارچیانی مرفه که یا پزشک هستند یا مشاغل پردرآمد دیگری دارند و با اسلحه ۲۵۰ میلیون تومانی و خودروی آنچنانی با چراغ‌خاموش در کویر‌ها و سایر نقاط کشور بار‌ها شکار کرده و به گفته خودشان هم گرگ سفید شکار کرده‌اند و هم گرگ خاکستری، حالا به عنوان مشاوران رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مشاوره می‌دهند، برای محیط زیست نسخه شکار می‌پیچند و بی‌آنکه سابقه علمی در زمینه محیط زیست داشته باشند از تاثیر مثبت شکار بر جمعیت حیات وحش می‌گویند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.