پیشنهاد قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی کانادا

By | 2018-12-11

لیندا فرام، سناتور پرسابقه کانادایی، در نمایشگاه گرامی‌داشت زندانیان سیاسی و فعالان حقوق بشر ایرانی، از ارائه طرحی به پارلمان کانادا برای قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی کانادا خبر داد.

سناتور لیندا فرام در آغاز صحبت‌های خود، با اشاره به پیشنهاد خود برای تحریم رژیم ایران یادآور شدند که: «این پیشنهاد برای فشار آوردن بر جمهوری اسلامی که یکی از بزرگترین ناقضان حقوق بشر در دنیا است، ارئه خواهد شد و ضرورتهای سیاسی اش به نفع مردم و در راستای حقوق پایمال شده آنها خواهد بود.»
ایران اینترنشنال:
خانم لیندا فرام در ادامه صحبت هایشان ضمن همبستگی با  زندانیان  سیاسی در  ایران، آرزو کردند که روزی  شاهد ازادی در ایران باشیم.

سناتور فرام همچنین به تشریح  طرح پیشنهادی خود (motion) در سنای کانادا پرداخت و تاکید کرد که در  این طرح نقض حقوق بشر در ایران  به  شدت محکوم می شود و از  سنای  کانادا می  خواهد که  دولت کانادا  را  تشویق به ایستادن  در  کنار  مردم  ایران کند. هم چنین در این طرح اظهارات  یهود ستیزانه  حسن  روحانی  که در آن اسرائیل  را غده  سرطانی  عنوان کرده  بود  به  شدت محکوم  شده است. همچنین  این  موشن  از دولت کانادا  می  خواهد  که کل سپاه  پاسداران را به لیست تروریستی کانادا  اضافه کند و  قانون مگنیتسکی (Magnitsky act) را بر جمهوری  اسلامی  ایران  اعمال کند.

سرگئی مگنیتسکی   (Sergei Magnitsky) وکیل و  فعال حقوق بشر سر شناس مخالف ولادیمیر پوتین  بود که در تاریخ ۹ نوامبر سال ۲۰۰۹ کشته شد و به  پاس تلاش های وی برخی  کشورها از جمله امریکا و کانادا  قانونی را تصویب کردند که  ناقضین حقوق بشر را در  لیست  تحریم ها  قرار می دهد. قانون مگنیستکی در پارلمان کانادا  با موافقت تمام احزاب  تصویب شد؛ ولی  تا کنون دولت کانادا از اعمال آن بر مقامات جمهوری  اسلامی خود داری کرده ‌است.

این مراسم عصر روز یکشنبه  ۱۸ آذر ۱۳۹۷ در مرکز بین المللی حقوق بشر در  کانادا  (Indentation Center for Human Rights in Canada) برگزار شد.

در ابتدای برنامه، اردشیر زارع زاده، مدیر این نهاد به این موضوع اشاره کرد که فشارهای اخیری که جمهوری اسلامی به دگراندیشان در داخل و خارج از ایران آورده است نباید از چشم جامعه جهانی به دور باشد. در این مراسم، خانم شاپرک شجری زاده که به تازگی از ایران به تبعید اجباری تن داده نیز به ایراد سخنرانی پرداخت. وی با اشاره به موضوع شکنجه زنان در زندانهای ایران و اینکه زنان در بندهای رژیم ایران با وحشیگری تمام دچار آسیبهای جسمی و روانی می شوند خاطر نشان کرد: «ما زنان ایران برای آزادی و زنانگی خود مبارزه می کنیم. حجاب اجباری حق زن را نه تنها از میان می برد بلکه هویت و جنسیت او را نیز مورد آزار قرار می‌دهد.»

او درحالی‌که بغض داشت، خاطر نشان کرد: «اکنون فرهاد میثمی در اعتصاب غذاست، وضعیت جسمانی آرش صادقی بسیار ناگوار است. آنچه من در قرچک دیدم واقعا غیر انسانی است، هیچ رسیدگی پزشکی انجام نمی شود، نه قانونی بود نه فریاد رسی. دوست دارم در کانادا به فعالیت های خود ادامه دهم و صدایی باشم برای زنان ایرانی و دختران خیابان انقلاب که شجاعانه حجاب خود را بر سر چوب زده اند.»

در این مراسم که عکس های زندانیان  سیاسی ایران به معرض نمایش گذاشته شده بود با استقبال افرادی که در این مراسم حضور یافته بودند واقع شد و در مورد وضعیت  تک تک این زندانیان توضیحاتی در مورد روند بازداشت و عدم برخورداری آنان از حقوق اولیه به حضار داده شد.

در پایان این مراسم، اردشیر زارع زاده مدیر اجرایی مرکز بین المللی  حقوق بشر  در مورد علت برگزاری این مراسم به کیهان لندن گفت: «هدف ما بالا بردن هزینه نقض حقوق بشر برای جنایتکاران  حاکم بر ایران  است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.