محسنی اژه‌ای: عربستان سعودی برای کروبی پول جمع می‌کرد

By | ۱۳۹۷-۱۰-۰۹

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، مدعی شده است که در جریان اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸، عربستان سعودی اقدام به جمع‌آوری پول برای مهدی کروبی، از رهبران معترض به انتخابات ۸۸ کرده است.

به گزارش فارس، روایتی از محسنی اژه‌ای در کتابی با عنوان «فتنه تغلب» منتشر شده است. این کتاب درباره مسایل رخ داده در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ است.

محسنی اژه‌ای که در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۸۸ وزیر اطلاعات دولت نخست محمود احمدی‌نژاد بود، گفت که در جلسه‌ای به مهدی کروبی گفته است «از خارج کمک نگیرید». به گفته او «خبری داشتم که حتی از عربستان و بعضی از کشورهای خلیج فارس دارند کمک می‌گیرند.»

پیش از این احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم مدعی شده بود که عربستان سعودی یک میلیارد دلار به رهبران معترض به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ کمک کرده است.

اژه‌ای اضافه کرده است که در دیدار با کروبی «گفتم فلان شیخ که قبلا سفیر بود، دارد برای شما پول جمع می‌کند». او اشاره‌ای به نام این فرد نکرده است.

سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود هم اشاره کرده است که «ارتباطات خارج از کشور با داخل و… منکشف شده بود. از بیرون از کشور جلسات متعدد با برخی ستادها تشکیل دادند. البته برخی مسائل هم چون قضایی نشد و حکم صادر نشد، هنوز در حد تحلیل اطلاعاتی است.»

چند روز پیش رسانه‌های اصول‌گرا فیلمی از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه‌ای در دفترش را منتشر و اعلام کردند که متن این جلسه قرار است در کتاب «فتنه تغلب» منتشر شود.

اژه‌ای در سخنان خود به درگیری لفظی میان هاشمی‌رفسنجانی و محمد محمدی ری‌شهری – وزیر اطلاعات در دهه ۶۰ – هم اشاره کرده است.

به گفته او هاشمی‌رفسنجانی از ری‌شهری نقل کرده بود که «یک هفته قبل صندوق رسمی بگذارند و به مردم بگویند بیایید پای صندوق رای بایستید بعد هم در طول این یک هفته کسی نفهمد که در روز جمعه قبل در یک شهر صندوق رای گذاشته‌اند.»

به گفته اژه‌ای، ری‌شهری این سخنان را تکذیب کرد، اما هاشمی رفسنجانی در پاسخ به او گفت: «نخیر، (آقای ری شهری) اینطور گفتید.»

سخنگوی قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به برخی ادعای مهدی کروبی و مجید انصاری هم اشاره کرده است. از جمله این‌که کروبی گفته بود «صندوق‌های رای را طوری ساختند که دو طبقه است؛ در طبقه اول مثلا از شب قبل چیزی گذاشته‌اند؛ اما بعد از اینکه صندوق باز شد رای مردم را گذاشتند کنار و آن رای‌های زیری را خواندند». مجید انصاری هم گفته بود که در جریان انتخابات سال ۸۸ «صندوق‌هایی را دزدیدند و بردند و داخلش رای ریختند و دوباره آوردند».

اژه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضورش در کمیته سه نفره برای بررسی ادعاهای مربوط به تجاوز در بازداشتگاه‌ها هم گفت که در آن کمیته «تحقیقات هم عمدتا به دوش من بود و مسائل را دنبال کردیم».

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری با اشاره به قرار ملاقات خود با میرحسین موسوی در فاصله سه روز پس از انتخابات، خبر داد که جلسه‌ای خصوصی با او داشته است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ بودند که پس از اعلام نتایج،‌ مدعی تقلب در انتخابات شدند. آن‌ها طی چند ماه چندین فراخوان برای حضور معترضان در خیابان دادند. موسوی، کروبی و زهرا رهنورد از ۲۵ بهمن سال ۸۹ در حصر هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *