واکنش ایران به اقدام اروپا علیه وزارت اطلاعات: مقابله به مثل می‌کنیم

By | ۱۳۹۷-۱۰-۱۹

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هشدار داده است که جمهوری اسلامی در پاسخ به این اقدام “در چارچوب عمل متقابل، اقدامات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد.”

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه ۱۸ دی (هشت ژانویه) تصمیم گرفت که یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات و دو تبعه ایران را در واکنش به “حملات خنثی‌شده اخیر در خاک اروپا” در فهرست “گروه‌های تروریستی” این اتحادیه قرار دهد.
بی بی سی:

این تصمیم از روز چهارشنبه نهم ژانویه با صدور بیانیه‌ای از سوی اتحادیه اروپا به اجرا در آمد.

کشورهای هلند، دانمارک و فرانسه، جمهوری اسلامی ایران را متهم کرده‌اند که تلاش کرده در خاک این کشورها به مخالفانش حمله کند و آنها را به قتل برساند. ایران همواره این اتهام‌ها را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از اتحادیه اروپا انتقاد کرده که “به جای قرار دادن نام گروه‌های تروریستی و جنایتکاری همچون منافقین و الاحوازیه در فهرست تحریم خود، آنان را در اقدامات ضد انسانی و تروریستی خود آزاد گذارده و حتی تحت حمایت خود قرار می‌دهد.”

آقای قاسمی ایران را “پرچمدار مبارزه با تروریسم” در منطقه خوانده و گفته است که اروپا امنیت خود را مدیون این مبارزه است.

روز سه‌شنبه محمد جواد ظریف در واکنش به اقدام اتحادیه اروپا در توییتی نوشت:”اروپایی‌ها از جمله دانمارک، هلند و فرانسه، به سازمان مجاهدین خلق – که ۱۲۰۰۰ ایرانی را کشته و شریک جرم صدام در جنایت‌هایش علیه کردهای عراق بوده – پناه داده‌اند؛ همین طور به تروریست‌های دیگری که از اروپا، قتل ایرانیان بی‌گناه را ترتیب داده‌اند. متهم کردن ایران، مسئولیت پناه دادن به تروریست‌ها را از سر اروپایی‌ها باز نمی‌کند”.

اروپایی‌ها علیه ایران

روز سه‌شنبه وزیر خارجه دانمارک با متهم کردن ایران به دست داشتن در طرح ترور ناکام یکی از مخالفان حکومت ایران در خاک دانمارک، از تصمیم تازه اتحادیه اروپا برای تنبیه وزارت اطلاعات ایران خبر داد.

سرویس اطلاعاتی دانمارک پیشتر این فرد را رهبر شاخه جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز در دانمارک معرفی کرده بود. نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد.

هم‌زمان وزرای خارجه و کشور هلند هم در نامه‌ای مشترک به پارلمان این کشور ایران را متهم کردند که در قتل دو مخالف جمهوری اسلامی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷ در خاک هلند دست داشته است.

چند ماه پیش هم فرانسه دستگاه‌های اطلاعاتی ایران متهم به تلاش برای بمب‌گذاری در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *