واکنش تند ایران به کنفرانس آمریکا در لهستان

By | ۱۳۹۷-۱۰-۲۲

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در لهستان، این رویداد را یک ننگ پاک نشدنی برای دولت لهستان دانسته است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۲۱ دی ماه، خبر داد که ماه آینده کنفرانسی در لهستان درباره خاورمیانه و با تمرکز بر سیاست‌های منطقه‌ای ایران برگزار می‌شود. میزبان این کنفرانس دولت آمریکا است و وزرای خارجه کشور‌های مصر، اردن، عربستان، بحرین، مراکش و امارات متحده عربی در آن حضور خواهند داشت.

این کنفرانس ۲۴ و ۲۵بهمن امسال در برگزار خواهد شد. وزیر امور خارجه آمریکا گفته است یکی از اهداف این کنفرانس این است که «مطمئن شویم ایران یک نیروی مخرب نخواهد بود.» تروریسم، افراط‌گرایی، امنیت و تجارت دریایی و توسعه برنامه موشکی از دیگر محورهای این کنفرانس است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هم به این کنفرانس دعوت شده است.
ایران اینترنشنال:

محمدجواد ظریف این کنفرانس را «سیرک مذبوحانه ضد ایرانی» توصیف کرده و گفته است: «این ننگ برای دولت لهستان پاک شدنی نیست … ایران، لهستانی‌ها را از جنگ جهانی دوم نجات داد.» او یک سند نیز همراه توییت‌اش منتشر کرده که اشاره دارد در جریان جنگ جهانی دوم بیش از ۲۳هزار غیرنظامی و نظامی لهستان به ایران پناهنده شدند.

عباس عراقچی هم در توییتی با اشاره به مرگ برخی مهاجران لهستانی در ایران، تصویری از محل دفن آنها منتشر کرده و نوشته است: «قبرستان‌ها در ایران بعد از ۳۰سال قابل جایگزینی هستند اما مردم تهران ۷۷سال است که احترام میهمانان خود را نگه‌ داشتند.»

ظریف در توییت دیگری با انتشار عکس‌هایی از اجلاس ۱۹۹۶ در شرم‌الشیخ مصر، نوشته است «ایران قوی‌تر از هر زمان دیگر است» و «آنها که در آخرین نمایش آمریکایی ضد ایران حضور یافتند، مرده‌اند یا رسوا شده یا به حاشیه رفته‌اند.»

مقام‌های وزارت خارجه ایران، دولت آمریکا را متهم می‌کنند که با کارزار دیپلماتیکی که علیه دیپلماسی منطقه‌ای ایران راه انداخته‌اند،‌ به تفرقه و هرج و مرج جدید در منطقه خاورمیانه دامن می‌زنند.

دولت آمریکا می‌گوید هدف از این تلاش‌ها،‌ مقابله با اقدام‌های مخرب ایران که امنیت خاورمیانه را برهم می‌زند، است. مایک پمپئو در سخنرانی روز پنجشنبه ۱۰ دی ماه در دانشگاه قاهره، ایران را یک رژیم بی‌رحم خواند که در حال فعالیت‌های پلید برای افزایش نفوذ سرطانی خودش در منطقه است. او تاکید که مقابله آمریکا که شامل تشدید تحریم‌ها علیه ایران است، تا زمانی که ایران مانند یک کشور عادی رفتار نکند، ادامه خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *