ایران و عراق کمیسیون مشترک برای حل مسئله کشتی‌رانی در اروندرود تشکیل دادند

By | 2019-01-14

محمد علی حکیم وزیر خارجه عراق از تشکیل کمیسیونی مشترک با ایران برای حل مسئله کشتی‌رانی در اروندرود خبر داد.

آقای حکیم این موضوع را در کنفرانس خبری مشترک با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران عنوان کرد که به عراق سفر کرده است.

آقای حکیم گفت: “ما درباره مسائل حل نشده دو کشور گفتگو کردیم از جمله ناوبری در شط ‌العرب (اروندرود)، مرزهای آبی و خاکی و تشکیل یک کمیسیون مشترک.”
بی بی سی:

وزیر خارجه عراق گفت سفر آقای ظریف “فرصتی مهم” برای دو کشور بوده تا درباره مسائل مهم منطقه با هم گفتگو کنند.

اروندرود – که در عراق شط العرب خوانده می شود – تابستان گذشته به دلیل افت سطح آب رودخانه‌ها و خشکسالی بی‌سابقه دچار آلودگی شدید شد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران هم روابط تهران و بغداد را “محکم” خواند و گفت به هیچ‌ کشوری اجازه دخالت در این روابط را نخواهد داد. آقای ظریف گفت هر دو کشور بر حفظ تمامیت ارضی سوریه تاکید دارند و ایران از تلاش عراق برای عادی شدن روابط سوریه با جهان عرب حمایت می‌کند.

آقای ظریف پس از ورود به عراق به خبرنگاران گفته بود که او در این سفر مقدمات سفر حسن روحانی رئیس جمهور ایران را به عراق مهیا خواهد کرد.

آقای ظریف درباره‌ این سفر چهار روزه گفت: “در این سفر علاوه بر بغداد به عتبات مقدسه در نجف و کربلا سفر خواهیم داشت که در کربلا علاوه بر تشرف به عتبات مقدسه، یک مجمع اقتصادی مشترک با عراقی‌ها خواهیم داشت. به اقلیم کردستان نیز خواهیم رفت و در سلیمانیه و اربیل هم برنامه‌هایی داریم از جمله یک مجمع اقتصادی در سلیمانیه.”

ظریف در عراق دنبال چیست؟

به گزارش رسانه‌های ایران، آقای ظریف یکشنبه با عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق دیدار و گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجه ایران فردا در بغداد با نخست‌وزیر، رئیس مجلس و رئیس‌جمهور عراق دیدار می‌کند. این اولین سفر وزیر خارجه ایران به عراق در دولت دوازدهم است.

به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران “مدیران ارشد ده‌ها شرکت کارآفرین دولتی و خصوصی” آقای ظریف را همراهی می‌کنند.

سفر آقای ظریف چهار روز بعد از سفر مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به عراق صورت می‌گیرد، البته این سفر قبلا بدون ذکر جزئیات اعلام شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *