برگزاری کنفرانس ورشو، پیش از کنفرانس مونیخ؛ رژیم ایران در شرایط «مار و پلّه»

By | 2019-01-19

-ولفگانگ ایشینگر مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ: ایران باید دریابد که درحال خودزنی است.
– زمان برگزاری کنفرانس ورشو و مونیخ به شکلی است که می‎شود تشخیص داد متحدان آمریکا در اعمال فشار حداکثری علیه رژیم ایران کدام کشورها هستند.
– جمعی از افسران بلندپایه روسی در سفر به اسرائیل با امیران ارتش این کشور در مورد ریشه‎کن کردن سپاه «قدس» در سوریه گفتگو کردند.
– برگزاری کنفرانس ورشو چنان رژیم را دستپاچه کرده که در روزهای اخیر تا حدودی بین جناحین همسویی ایجاد شده.
– با وجود پیشگویی وابستگان رژیم درباره شکست کنفرانس ورشو، اما بار روانی این کنفرانس خواب را از چشمان استمرارطلبان اصلاح‌طلب و اصولگرای نظام ربوده است.

كيهان چاپ لندن:

مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ، پنجشنبه ۲۷ دی‌ماه، در واکنش به دستگیری یک فرد دوتابعیتی در ارتش آلمان به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی گفته رژیم ایران با چنین رفتارهایی تنها حفظ برجام را سخت‌تر خواهد کرد.

به گزارش رویترز، ولفگانگ ایشینگر مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ و سفیر پیشین آلمان در واشنگتن در واکنش به دستگیری یک دوتابعیتی افغانی- آلمانی به اتهام جاسوسی برای ایران، این اقدامات از سوی ایران را محکوم کرد.

او می‎گوید «انتظار داشتن از ایران و سایر کشورها برای دست‌ کشیدن از فعالیت‌های جاسوسی‌شان تصوری واهی است» اما تاکید کرده «ایران باید آنقدر باهوش باشد که دریابد درحال خودزنی است چرا که اقدامات آنها باعث ضربه زدن به شرایط برجام خواهد شد.»

ایشینگر در عین حال هشدار داد که اروپا نباید همچون آمریکا از این توافق خارج شود چون هدف برجام فقط توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران بوده و نه رفتار آن در منطقه و یا فعالیت‌های جاسوسی آن کشور.

او در عین حال اعلام کرد محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی و حدود صد مقام سیاسی و امنیتی دیگر امسال در کنفرانس امنیتی مونیخ که از ۱۵ تا ۱۷ فوریه برگزار خواهد شد شرکت می‎کند.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه از جمله مقاماتی هستند که در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

«عبدالحمید. س» که ۱۵ ژانویه خبر بازداشت او رسانه‎ای شد یک دوتابعیتی افغانستانی- آلمانی است که به اتهام جاسوسی برای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دستگیر شده و دادستانی آلمان در حال رسیدگی به پرونده اوست. او مترجم و مشاور منطقه‌ای ارتش آلمان بوده است.

دولت آلمان می‌گوید موضوع بازداشت این جاسوس را از طریق سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین پیگیری کرده است.

اینکه ایشینگر به عنوان یکی از تئوریسین‌های امنیتی اروپا هشدار می‌دهد که رهبران اروپایی نباید از برجام خارج شوند و هدف توافق اتمی که سال ۲۰۱۵ تصویب و پس از مدتی اجرایی شد «فقط توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران بوده و نه رفتار آن در منطقه و یا فعالیت‌های جاسوسی آن کشور» این احتمال را زیاد می‎کند که کشورهای اروپایی مستقیم و یا از طریق واسطه مثل مقام‎های سیاسی روسیه و چین یا حتی عمان بسته‎ای تازه به ایران پیشنهاد دهند که از یکسو برجام همچنان حفظ بماند و از سوی دیگر محدودکننده فعالیت‎های خرابکارانه رژیم و اقدامات ضدامنیتی در خاک اروپا باشد و همچنین شرایطی برای نشاندن ایران و آمریکا پای میز مذاکره فراهم کند. البته این موضوع جدیدی نیست و بلافاصله پس از خروج آمریکا از برجام مطرح شد.

زمانبندی معنادار کنفرانس ورشو

کنفرانس امنیتی مونیخ از ۲۶ تا ۲۸ بهمن ۹۷ برگزار می‌شود و طبق آنچه مایک پمپئو اعلام کرده، کنفرانس ورشو با محور بررسی تهدیدات رژیم ایران در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن برگزار می‎شود. اینکه آمریکا برای تعیین زمان برگزاری کنفرانس ورشو تنها یک روز پیش از کنفرانس مونیخ برنامه‌ریزی کرده می‎تواند دلایل ویژه‌ای داشته باشد.

از یکسو افزایش احتمال مشارکت رهبران و مقام‎های عالی کشورهای مختلف جهان در کنفرانس لهستان مطرح می‌شود چون بطور معمول بسیاری از کشورهای دنیا هر سال در سطح عالی‎ترین مقام‎های خود در کنفرانس مونیخ شرکت می‎کنند و از نظر بُعد مسافت و زمان این بهانه را از رهبران و وزاریی که به هر دلیل ممکن بود از حضور در کنفرانس ورشو شانه خالی کنند می‎گیرد.

در عین حال زمان برگزاری کنفرانس ورشو و مونیخ به شکلی است که بهتر می‌توان تشخیص داد متحدان آمریکا در اعمال فشار حداکثری به ایران کدام دولت‌ها هستند.

تجربه نشان می‌دهد کنفرانس امنیتی مونیخ محلی برای رد و بدل کردن پیام‎های محرمانه نیز هست. در جریان این کنفرانس مقام‎های سیاسی و امنیتی کشورهای مختلف می‎توانند به سود و زیان یکدیگر به لابیگری بپردازند، یارکشی کنند و یا برای زیر فشار قرار دادن کشوری دیگر به توافق و هماهنگی برسند. اینها در مجموع مسائلی است که زمینه‎های آن می‎تواند در کنفرانس ورشو فراهم شود.

ظاهرا آمریکا تاریخی را برای برگزاری کنفرانس لهستان انتخاب کرده که مسائل مطرح شده در ورشو بتواند در کنفرانس امنیتی مونیخ نیز اثرگذار باشد.

یارکشی پیش از کنفرانس ورشو

بنیامین نتایاهو نخست وزیر اسراییل نخستین رهبری است که پمپئو رسماً در رسانه‎ها از او برای شرکت در کنفرانس ورشو دعوت کرد. اما به نظر می‎رسد او فراتر از یک مهمان به رهبران آمریکا کمک می‎کند تا بتوانند کشورهای بیشتری را، از جمله در میان کشورهای عربی و اروپای شرقی، برای دعوت به لهستان فرا بخواند.

ویوریکا دانسیلا نخست وزیر رومانی در روزهای اخیر در سفر به تل‌آویو با نتانیاهو دیدار کرده است. این دو در مورد موضوعات مختلف صحبت کردند از جمله انتقال سفارت رومانی از تل‎آویو به اورشلیم و مسائلی در مورد امنیت اسراییل، خاورمیانه و جنگ سوریه. همزمان رژیم ایران هم بیکار ننشست و برای نخستین بار خبری در مورد واردات دام زنده از رومانی در رسانه‌های داخلی منتشر کرده است!

همچنین روز جمعه منابع خبری اسراییل از سفر افسران بلندپایه روسی به اسرائیل و دیدار آنها با امیران ارتش این کشور در مورد ریشه‎کن کردن سپاه «قدس» در سوریه گفتگو کردند. دوباره از آنطرف، همزمان لوان جاگاریان سفیر روسیه در تهران با روزنامه دولتی ایران مصاحبه کرده و گفته «تضعیف اتحاد ایران و روسیه در سوریه‌ی پساداعش  افسانه است!» مهدی سنائی سفیر جمهوری اسلامی در مسکو نیز از عزم مشترک تهران- مسکو برای ارتقای روابط اقتصادی- تجاری گفته و در متن مصاحبه به گوشه‌‏هایی از انواع و اقسام باج‎هایی که رژیم حاضر شده برای ماندن در زیر چتر حمایتی روس‎ها پرداخت کند اشاره کرده است.

شرایط مار و پلّه

وضعیت رژیم ایران شبیه بازی «مینچ» یا «مار و پله» شده است. نیروهای داخلی نظام که هر کدام در طول چهل سال گذشته به سهم خود در ایجاد چنین مخمصمه‎ای نقش دارند در وضعیتی مشابه گرفتارند و هر قدر تلاش می‌کنند از پله‌ها بالا روند در نهایت از سیاست‎های خودشان نیش می‎خورند و دوباره سقوط می‎کنند. مارهایی که در آستین افعی‌هایی مانند خودشان پرورش یافته‌اند.

برگزاری کنفرانس ورشو چنان رژیم را تهدید و دستپاچه می‎کند که در روزهای اخیر تا حدودی بین جریان‏‌های داخلی سیاسی «برای حفظ نظام» همسویی ایجاد کرده است. حسن خمینی نوه روح‎الله خمینی نزدیک به اصلاح‎طلبان در سخنانی معلوم نیست بر اساس کدام شواهد مدعی شده است «شکست نشست ورشو قطعی است!»

روزنامه کیهان چاپ تهران نیز روز شنبه تیتر اول خود را به کنفرانس ورشو اختصاص داده و با انتشار ترجمه‎ای تحریف شده از مقاله‎ای در روزنامه وال استریت ژورنال نوشته «اجلاس ضد ایرانی لهستان شروع نشده شکست خورد!» خلاصه‌ی آنچه در این گزارش آمده این است که یک دیپلمات اروپایی به وال‌استریت ژورنال گفته اتحادیه اروپا به «یک ائتلاف ضدایرانی نمی‌پیوندد» و همین جمله حسین شریعتمداری و اصلی‎ترین رسانه‌ی ولی‏‌فقیه و «بیت رهبری» را به این باور رسانده که اروپا با آمریکا همسو نمی‎شود!

در هفته‎های اخیر روزنامه کیهان تهران بطور میانگین روزانه دو سه مطلب درباره اروپایی‎‎ها منتشر کرده و به نظر می‌رسد نویسندگان این روزنامه فراموش کرده‌اند که چقدر روحانی و ظریف را به خاطر اعتماد به اروپاییان به باد انتقاد گرفته‌اند. تحریم واحدی از وزارت اطلاعات به دلیل مسائل تروریستی، بازداشت و اخراج دیپلمات‎های ایرانی به اتهام مشارکت در توطئه‎های تروریستی، بازداشت جاسوس‌ها و عوامل خرابکار جمهوری اسلامی، بیانیه‎هایی که ضد آزمایش‎های موشکی ایران اخیراً صادر شده، عدم ایجاد ساز و کار مالی (SPV)، خروج شرکت‎ها و موسسات بانکی و مالی اروپا از ایران، مشارکت با آمریکا در تحریم‎های اقتصادی و توقف خدمات سوئیفت به موسسات ایران نمونه‌هایی از همکاری‏‎های عملی اروپا با آمریکا در مقابله با رژیم ایران است که تا کنون حسین شریعتمداری و همفکران او با رمز «پُر از هیچ» از هر کدام برای حمله به دولت روحانی و به تصویر کشیدن شکست‎ اصلاح‏‎طلبان در سیاست خارجی استفاده کرده‎اند.

ناگفته نماند که گویا رژیم ایران مانند بسیاری از مخالفانش کنفرانس لهستان را یک تلاش برای براندازی و تغییر نظام ارزیابی می‌کند. حال آنکه آمریکایی‎ها به گفته‌ی خودشان و مقاماتی که این کنفرانس را نیز سازماندهی کرده‌اند روی براندازی نظام پافشاری ندارند اما بار روانی این تصور، فشار کنفرانس ورشو را بر شانه‌های خمیده و فرسوده‌ی جمهوری اسلامی مضاعف کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.