علی خامنه‌ای کدام بازیکنان فوتبال را تهدید کرد؟

By | 2019-02-19

«علی خامنه‌ای» رهبر ایران (دوشنبه) در تازه‌ترین سخنرانی‌ خود در جمع گروهی از هوادارانش، گریزی به واکنش‌های اخیر فوتبالیست‌های ایران زد و با جملاتی مانند «به یاد داشته باشید امنیت خود را از کجا آورده‌اید» به صورت روشنی از آنها خواست نسبت به مشکلات اقتصادی کشور سکوت کنند.
ایران‌وایر:

واکنش رهبر جمهوری اسلامی ایران به کنش‌های پیاپی ماه‌های اخیر بازیکنان فوتبال و به صورت اخص، «علی کریمی» و «وریا غفوری» است. دو چهره‌ای که طی ماه‌های گذشته از وضعیت اقتصادی و سیاست‌های خارجه ایران در صفحات اینستاگرام خود انتقاد کرده‌ بودند.

هفته گذشته، پس از آن‌که محمدجواد ظریف گفته بود «به دفاع از مردم فلسطین افتخار می‌کند» و همین طور مدعی شد «امروز همه ما زیر فشار هستیم»  علی کریمی ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایران و سرمربی کنونی باشگاه سپیدرود رشت،واکنش نشان داد. علی کریمی اما یک روز بعد در اینستاگرام خود نوشت: «اقاى دكتر كدوم (ما) تحت فشارند؟ (ما) ما يا (ما) شما دقيقا؟»

این نخستین کنش کریمی در قبال مسائل داخلی ایران نیست. او پیش از این هم به «حسن روحانی» و «معصومه ابتکار» بخاطر ریزگردهای خوزستان تاخته بود. وزیر خارجه ایران هم مانند معصومه ابتکار به کریمی پاسخ داد : « برای آقای کریمی احترام قائلم و تفاوتی بین خودمان نمی بینم. همه ایرانی هستیم و در یک فضا تنفس و در یک کشور زندگی می کنیم. اگر ایشان و دیگرانی از عرایض بنده و یا در واقع از نقل قول های ناقصی از عرایضم دلگیر شده اند، بسیار متاسفم. اما تقاضای من از کریمی عزیز و دلسوز، دیگر دوستان و هموطنان این است که قبل از داوری بر اساس فضاسازی های یک جانبه، یک بار عرایض بنده در آن سخنرانی را بطور کامل گوش دهند.»

دیگر چهره‌ای که طی ماه‌های اخیر نسبت به اتفاقات سیاسی و حقوق بشری ایران بی‌تفاوت نبود، «وریا غفوری» است. بازیکن کرد تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال تهران نسبت به «کشته شدن کولبران»، «بازداشت فعالان محیط زیست»، «آتش‌سوزی مدارس مناطق فقیر کشور» و «ورود زنان به ورزشگاه‌ها» و حالا «وضعیت اقتصادی» واکنش نشان داده است.

روز یکشنبه وقتی خبرنگار برنامه ۹۰ از کریمی پرسید: «آیا نگران واکنش‌های احتمالی بابت آن‌چه در اینستاگرامت می‌نویسی نیستی» وریا غفوری گفت: «چرا باید نگران باشم؟ هرچه گفتم حرف حق بوده.»

اما حالا مهمترین شخصیت سیاسی کشور نسبت به گفته‌های بازیکنان و ورزشکاران ایرانی واکنش نشان داده است. «علی خامنه‌ای» در بخشی از جملاتش هم دوباره از تاکتیک «آتش به اختیار» بودن استفاده کرده و گفته است «گروههای جوان و مومن و انقلابی باید هر کاری را که امکان پذیر است در چارچوب قوانین و مصلحت کشور انجام دهند و معطل کسی نباید بمانند.»

پیش از این «مهدی مهدوی‌کیا» و «وحید هاشمیان» که تا حدودی نسبت به وضعیت اجتماعی و فوتبال ایران بی‌تفاوت نبودند، با پست‌هایی در صفحات اینستاگرام خود اعلام کردند دیگر حاضر به اظهارنظر در مورد مسائل فوتبال و جامعه ایران نیستند. وحید هاشمیان بازیکن سابق تیم ملی ایران مدتهاست که پست‌‌های خود را به زبان آلمانی می‌نویسد و مهدی مهدوی‌کیا هم برای ادامه فعالیت فوتبال خود به آلمان سفر کرده است.

این جملات آیت‌الله خامنه‌ای شاید آغازی برای فشار بیشتر فدراسیون فوتبال به ریاست سردار مهدی تاج به بازیکنان و مربیان فوتبال ایران باشد. کمیته اخلاق فدارسیون فوتبال ایران بارها بازیکنان را به دلیل خالکوبی یا فعالیت همسران بازیکنان در صنعت مد بازخواست و محروم کرده بود. حالا با تهدید رهبر جمهوری اسلامی شاید تنها نسل باقی‌مانده کنشگر فوتبال ایران هم ساکت شوند.

One thought on “علی خامنه‌ای کدام بازیکنان فوتبال را تهدید کرد؟

  1. محمدرضا خرسند

    بهتر است آقای خامنه ای از آقای تاج رئیس فدراسیون فوتبال سئوال کند که سی وسه میلیارد تومانی را که برای خرید ویلا در میگون نو پرداخته از کجا آورده است ؟ تاج در دوره جوانی اش پادوی یکی از آخوند هاشد و قداره کشی آموخت و زورگیری میکرد پا برهنه ای بود که آن آخوند میدانست که با او چه کند واز او چه بخواهد. آقای خامنه ای هنوز نمیداند که بیسواد ترین احاد مردم ایران از او با فهم و شعور ترند – خامنه ای دلش به چند سردار شکم گنده مفت خور که اغلب هم جاسوسان ممالک خارجی هستند خوش است ولی نمیداند که مردم در یک لحظه تومار خودش – فرزندان و اقوام و نزدیکانش و سپاه جنایتکار و دزدان شاغل در آنرا درهم میپیچند و راهی دادگاههای ملی مینمایند تا برای به نابودی کشاندن مملکت و ملت محاکمه ومجازات شوند – البته این نکته را هم باید ذکر کرد که تنها خدمتی که خامنه ای به ایرانزمین کرد این بود که فساد آخوندیسم را عیان ساخت که با رفتن اش شر آخوندیسم هم برای همیشه از سرملت ایران کم وکوتاه خواهد شد و آخوند و آخوندیسم بدرک واصل خواهند شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.