اسکار بهترین مستند برای رایکا زهتابچی ایرانی-آمریکایی 

By | 2019-02-25

رایکا زهتابچی برای ساخت فیلم مستند «پریود، پایان جمله» که درباره مسائل اجتماعی مرتبط با مسائل بهداشتی زنان در هند است، برنده جایزه بهترین مستند اسکار ۲۰۱۹ شد. این فیلم مستند ۲۵ دقیقه‌ای در روستای هاپور در نزدیکی دهلی نو، پایتخت، فیلمبرداری شده است.

به گزارش يورونيوز، این مستند روایت زندگی زنانی است که به علت عدم دسترسی به وسایل بهداشتی با مشکلات زیادی در روزهای پریود خود مواجه هستند و گاهی این مساله به ترک تحصیل دختران منجر می‌شود.

این کارگردان ۲۵ ساله در سخنرانی خود بعد از دریافت اسکار بهترین مستند سال ۲۰۱۹ گفت: «نمی توانم باور کنم که فیلمی درباره مسائل قادعدگی زنان برنده اسکار شده است.

زهتابچی برای ساخت این فیلم دو بار در سال ۲۰۱۷ به کشور هند سفر کرده است. او تنها یک سال پس از فارغ التحصیلی از دانشکده هنرهای سینمایی جنوب کالیفرنیا راهی هند شد تا شرایط را برای ساخت این فیلم بررسی کند.

این کارگردان ایرانی-آمریکایی درباره هدف ساخت این فیلم گفته که لازم می‌داند محرومیت‌ها و مشکلات زنان در سراسر جهان روایت شود.

زهتابچی نخستین کار جدی اش را با ساخت فیلم کوتاه «مادران» آغاز کرد. او در این فیلم نیز موفقیت‌هایی در جشنواره‌های بین‌المللی به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *