چرا موتور افشاگری جهانگیری روشن نمی‌شود؟ جنجال “۵ دقیقه ای” جهانگیری

By | 2019-03-07
فرارو- اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور می‌گوید “همه حرف‌هایی که علیه دولت زده می‌شود را می‌توان ظرف ۵ دقیقه جواب داد. وقتی زمان آن برسد حتماً جواب خواهیم داد. ” او افزوده است: «اما الان شرایط کشور به گونه‌ای است که هیچ موضوعی و هیچ دغدغه‌ای مهم‌تر از اداره کشور و رفع مشکلات زندگی مردم نیست. به همین دلیل ما به خاطر مردم و کشورمان باید برخی از ادعا‌ها را تحمل کنیم.» این اظهار نظر جهانگیری با واکنش‌های فراوانی در رسانه‌ها روبه رو شد.

به گزارش فرارو، این سخنان جهانگیری با انتقاد رسانه‌های اصولگرا روبه رو شده است حتی رسانه‌های میانه رو و اصلاح طلب نیز خیلی از آن استقبال نکرده اند.

روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران با طعنه به جهانگیری نوشته است “ظاهراً تصویر سوپرمنی که روزنامه حزب سازندگی در ماجرای ورود «اسحاق جهانگیری» به بازار آشفته دلار از او منتشر کرد، اثر بطئی، اما عمیق خود را گذاشته است، به طوری که ماه‌ها پس از آن سوپرمن‌سازی، جهانگیری که روز‌های متمادی را در سکوت خبری گذرانده بود، با یک توئیت وارد کارزار رسانه شد و مخالفان فرضی خود را تهدید کرد که پنج دقیقه‌ای همه انتقاد‌های آنان را جواب می‌دهد.”

این روزنامه در ادامه نوشته است: «رؤسای دولت‌های یازدهم و دوازدهم – خالقان برجام سوخته و اقتصاد آویخته – نه در پنج دقیقه که در ۵‌میلیون دقیقه هم قادر نخواهند بود حتی به یکی از این انتقاد‌ها که برجام یا اقتصاد باشد، جواب بدهند.»

جوان توئیت جهانگیری را به تمسخر “مشمعشع” خوانده است.

سردبیر روزنامه رسالت نیز در یادداشتی در این روزنامه به تندی به جهانگیری تاخته است. این روزنامه نوشته است که “به جای شرمندگی از مردم طلبکار نباشید” و “نمک به زخم مردم نپاشید.”

در یادداشت رسالت آمده است: «حرف‌هایی که علیه دولت زده می‌شود را باید با پنج دقیقه سکوت ممتد، یا پنج دقیقه سربه زیری و شرمندگی جواب دهید. سر را بلند نکنید، چون در آزمون مملکت داری نمره قبولی نگرفتید.»

روزنامه صبح نو نزدیک به محمد باقر قالیباف هم از اظهار نظر جهانگیری انتقاد کرده است. این روزنامه از زاویه دیگری به سخنان جهانگیری پاسخ داده است.به نوشته صبح نو “باید به تحلیل اظهارات جهانگیری بپردازیم. جهانگیری در مطلب خود مدعی شده در عین توان پاسخگویی به منتقدان، برای اینکه رفع مشکلات مردم دغدغه اصلی دولت است، تاکنون از پاسخ به آن‌ها استنکاف ورزیده است. در پاسخ به این مطلب باید این سؤال مصرح را مطرح کرد که اسحاق جهانگیری در طول بیش از پنج سال حضور در جایگاه معاون اولی رییس‌جمهوری، آیا برای برگزاری یک نشست خبری نصف و نیمه با اصحاب رسانه، قدمی ولو کوچک برداشته است؟ ”

صبح نو در ادامه نوشته است: «جهانگیری به جای آنکه خود به شخصه بخواهد مسوولیت پاسخگویی به منتقدان را به دوش بگیرد بهتر است برای خالی‌ماندن جایگاه سخنگویی دولت که ماه‌های متمادی تداوم داشته، چاره‌ای عاجل بیندیشد.»

این واکنش رسانه‌های اصولگرا بود، اصلاح طلبان و میانه ور‌ها نیز از زوایای دیگری مسخنان جهانگیری را دیده اند. روزنامه ایران وابسته به دولت بر اینکه سکوت دولت به خاطر منافع ملی است تاکید کرده است. این روزنامه به نقل از محمود واعظی نوشته است که الان وقت آن نیست که اختلافات را به میان مردم ببریم و آن‌ها را ناامید کنیم.

در سوی مقابل این دیدگاه، اما روزنامه آرمان معتقد است که دولت نباید مقابل دلواپسان و اصولگرایان تندرو کوتاه بیاید.
بگم بگم راه نیانداز!
اما در فضای مجازی انتقادات از جهانگیری بالاگرفته است. از روز گذشته کاربران زیادی سخنان جهانگیری را نقد کرده اند.
کاربری که ظاهرا از هواداران اصلاح طلبان است در این باره نوشته است: «آقای جهانگیری ماه رمضان گفتی به زودی حرف میزنم دوماه بعدش گفتی ناگفته‌هایی با مردم دارم الانم که میگی فلان، یا بیا بگو یا مثل اون بنده خدا که رفت بگم بگم راه ننداز. بیا ۵ دیقه حرفاتو بزن جواباتو بده بعدش برو مشکلات مردم رو حل کن، ما راضی هستیم به ۵دیقه.»

بیشتر انتقادات از هواداران جریان اصولگرا بوده است. آن‌ها از زوایای مختلف توئیت جهانگیری را بررسی کرده اند.

کاربری به نام ویکتور نوشته است: «ما معمولی‌ها ظرف ۵ دقیقه نمیتونیم یه دست‌بآب بریم اونوقت جهانگیری میاد جواب منتقدهاش رو میدید، برجام تصویب میکنید و … هنوز هم به ژِنِش ایمان نیاوردید.»
کاربر دیگری به نام رسول معتقد است: «آقای جهانگیری فرمودن همه انتقادات را پنج دقیقه‌ای جواب می‌دهیم! عزیزدل برادر! همون مرتبه‌هایی که در تکرار، مناظره ها، برجام، دلار ۴۲۰۰ تومانی، انتخاب منشی دفترتون و… جواب دادین برای هفت پشتمون کافیه! مطمئن باشید گندم_ری و قبای ریاست جمهوری به شما یکی نخواهد رسید.»
عده‌ای هم گفته اند ادعای جهانگیری را باید در “گینس” ثبت کرد.
کاربری به کنایه خطاب به جهانگیری نوشته است: «جناب جهانگیری حرف زدن در ظرف ۵ دقیقه آسان است، اما عمل کردن دشوار، حقیقت مسئله این است.»
کاربر دیگری به سخنان جهانگیری اینگونه واکنش نشان داده است: «کسی که میتواند توی چشم مردم‌نگاه کند وخیلی خونسرد دروغ بگوید، چرا ظرف۵دقیقه؟ در ۵ثانیه هم‌میتواند.»
جهانگیری کجای کار است؟
این واکنش تند به سخنان معاون اول رییس جمهور در شرایطی صورت گرفته که شواهد و قراین نشان می‌دهد که نقش او در دولت به شدت نزول کرده است؛ و این نزول جایگاه اعتراض‌های زیادی در میان اصلاح طلبان در پی داشته است.
پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و نقش مهم جهانگیری در پیروزی حسن روحانی انتظار این بود که او به یکی از ارکان اصلی دولت تبدیل شود، اما این اتفاق نیافتاد و گام به گام از نقش او کاسته شد. در کنار آن به قدرت محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور افزوده گردید. تا جایی که بعد‌ها جهانگیری اعلام کرد که توان انتصاب اعضای دفتر خود را هم ندارد.
در این بین بار‌ها زمزمه استعفای او در محافل سیاسی مطرح شد، اما هیچ وقت این اتفاق رخ نداد.
پس از اوج گیری بحران ارزی در اوایل سال جاری ناگهان در یک شب بهاری اسحاق جهانگیری در قامت سوپر من ظاهر شد و اعلام کرد دلار تک نرخی شده و قیمت آن ۴۲۰۰ تومان است معامله دلار با هر نرخ دیگری ممنوع است و حکم قاچاق را دارد.
این تصمیم عجیب بحران ارزی در کشور را تشدید کرد و تا همین امروز هم دولت نتوانسته آن را کنترل کند. با وجود اینکه بعد‌ها گفته شد آن تصمیم جهانگیری نبوده بلکه تصمیم کلیت دولت بوده با این حال دلار ۴۲۰۰ تومان به عنوان دلار “جهانگیری” مشهور شد و با این اتفاق حمله به معاون اول رییس جمهور بیش از پیش افزایش یافت.
برخی کارشناسان سیاسی معتقدند دلار ۴۲۰۰، پوست خربزه‌ای زیر پای جهانگیری بود و تمام امید‌ها برای موفقیت او در انتخابات سال 1400 را از بین برده است.
پس از ماجرای دلار روند نزولی موقعیت جهانگیری ادامه یافت و او حالا یک چهره نه چندان موثر در دولت است. او که امروز دم از قانع سازی ۵ دقیقه‌ای مردم می‌زند، اسفند ماه سال گذشته نیز ضمن انتقاد از محمود احمدی نژاد و دفاع از کارنامه دولت حسن روحانی گفته بود که از مقطعی به او “توصیه” شده تا “سکوت” کند، اما اگر لازم باشد مجددا لب به انتقاد خواهد گشود.
او اظهار کرد: «من راجع به دوره بد کشور خیلی صحبت کرده‌ام، از مقطعی به من توصیه به سکوت کردند و من هم گفتم چشم، ولی الان سر تا ذیل حکومت را به بحث گرفته و می‌گویند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی برگزار شود. وقتی نگذاشتید اقدامات او (محمود احمدی نژاد) گفته شود الان باید به این حرف‌ها جواب بدهید البته اگر لازم باشد من موتور را مجدد روشن می‌کنم.»

با گذشت یکسال از آن روز، اما موتور جهانگیری نه برای افشاگری درباره دولت احمدی نژاد روشن شده است و نه برای توضیح درباره بحران‌های اقتصادی کنونی در کشور. حتی می‌توان گفت: موتور او در دولت هم در این یکسال تقریبا خاموش بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.