جزئیات رانت خواری آخوند صد میلیارد دلاری

By | 2019-03-11

رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی نقش دلار ۴۲۰۰ تومانی در گرانی و رانت‌خواری را تایید کرد و گفت: تخصیص دلار دولتی به واردات کالاهای اساسی به رانت‌خواری دامن زده است. به گفته همتی سود اختصاص ارز ارزان به واردات، فقط نصیب رانت‌خواران می‌شود.

روزنامه دنیای اقتصاد در شماره روز یک‌شنبه یادداشت اینستاگرامی رئیس بانک مرکزی را نشانه ناامیدی دولت در اقناع منتقدان در مورد کارآمدی سیاست‌های ارزی در مقابله با گرانی ارزیابی کرده و احتمال می‌دهد پرونده دلار ۴۲۰۰ تومانی با آغاز سال جدید بسته شود.

واقعیت‌های بازار ایران که گزارش‌های رسانه‌ای بسیاری آن را تائید می‌کند حکایت از آن دارد که اغلب کالاهایی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شوند به بهای محاسبه شده با قیمت دلار آزاد به مصرف‌کننده عرضه می‌شود. در ماه‌های گذشته گرچه بهای دلار برای واردکنندگان کالاهای اساسی ثابت بوده قیمت این کالاها متناسب با نوسان بهای ارز در بازار آزاد به شدت افزایش یافته است.

رانت ۱۸.۹۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومانی کجا رفت؟

سایت خبرآنلاین در تهران با استنناد به گفته های محمد دهقان، عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی نوشته: شواهد نشان می‌دهد رانتی عظیم در مدت زمانی کوتاه در اختیار کسانی قرار گرفته که ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای واردات کالا دریافت کرده اند اما در بازار فروخته اند. کمترین آورده برای متخلفان در این حوزه ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان بوده است چرا که امروزه قیمت ارز در کانال یازده هزار تومان، هفت هزار تومان بالاتر از ۴۲۰۰ تومان است. این بدان معنی است که حداقل سودی در حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان در اختیار برخی قرار گرفته است در حالی که ممکن است این رقم حتی بیش از این میزان باشد چرا که قیمت فروش ارز در بازار می‌تواند بیش از این‌ها نیز باشد. به نظر می‌رسد همین رانت عظیم الزامات ورود دستگاه‌های نظارتی را برای شناسایی و معرفی متخلفان آشکار کرده است.

فیلم زیر: ببینید چگونه کشور را غارت می کنند!

کل این نظام از بیت رهبری تا نمایندگانش و از دولتی ها و امام جمعه ها تا امپراتوری مالی- نظامی سپاه و بسیج یک دستگاه بهم تنیده شده غارت و چپاول است. این غده سرطانی را باید از ریشه بر کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.