تعویق دادگاه و یک اتهام تازه در پرونده فعالان محیط‌ زیست: همکاری با دولت‌های متخاصم!

By | 2019-03-18

-آنگونه که ایرنا گزارش کرده از ۸ فعال محیط‌ زیست چهار نفر به «افساد فی الارض»، سه نفر به «جاسوسی» و یک نفر به «همکاری با دول متخاصم» متهم شدند. «همکاری با دول متخاصم» اتهام تازه‌ای است که منتشر شده و مشخص نیست مربوط به کدامیک از فعالان محیط‌ زیست و منظور کدام دولت‌هاست!
– مادر طاهر قدیریان یکی از فعالان محیط زیست چهارشنبه ۲۲ اسفندماه از حال نامساعد فرزندش در زندان خبر داده بود.
كيهان چاپ لندن:

خبرگزاری جمهوری اسلامی اعلام کرد که ادامه جلسات دادگاه فعالان محیط‌ زیست به دلیل قرار داشتن در روزهای پایانی سال و مشغولیت قاضی ابوالقاسم صلواتی در پرونده مفاسد اقتصادی، به سال ۹۸ موکول شده است. این گزارش حاکیست که یکی از فعالان محیط زیست به «همکاری با دول متخاصم» متهم شده است.

ایرنا امروز یکشنبه ۲۶ اسفندماه از توقف رسیدگی به پرونده فعالان محیط‌ زیست در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تا سال آینده خورشیدی خبر داد و دلیل آن را قرار داشتن در روزهای پایانی سال و ریاست دادگاه‌های موسسات مالی توسط قاضی ابوالقاسم صلواتی در شعبه چهار دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی اعلام کرد.

آنگونه که ایرنا گزارش کرده از ۸ فعال محیط‌ زیست چهار نفر به «افساد فی‌الارض»، سه نفر به «جاسوسی» و یک نفر به «همکاری با دول متخاصم» متهم شده‌اند. «همکاری با دول متخاصم» اتهام تازه‌ای است که منتشر شده و مشخص نیست مربوط به کدامیک از این فعالان محیط‌ زیست است که از بیش از یک سال پیش در زندان بسر می‌برند.

طبق اعلام ایرنا، تاکنون ۸ جلسه دادگاه این پرونده توسط قاضی صلواتی برگزار شده که ۸ جلسه به خواندن کیفرخواست ۳۵۰ صفحه‌ای گذشته و جلسه اول و دوم دادگاه انفرادی مراد طاهباز (با اتهام فساد فی‌الارض) برگزار شده و جلسه سوم انفرادی مربوط به نیلوفر بیانی برای دوبار پیاپی برگزار نشده و به زمان دیگری موکول شد.

طاهر قدیریان

پیشتر کتایون رجبی خواهر سام رجبی در توئیترش نوشته بود که جلسه دادگاه نیلوفر بیانی با وجود اعلام قبلی، برگزار نشده و جلسه دادگاه طاهر قدیریان هم قرار بوده برگزار شود.

این دومین نوروزی است که ۸ تن از فعالان محیط‌زیست پس از دستگیری در دی‌ماه سال ۹۶ در زندان سپری می‌کنند و هنوز پرونده آنان در مرحله رسیدگی قرار دارد و محاکمات آنها به صورت غیرعلنی و امنیتی پشت درهای بسته برگزار می‌شود.

در این بین از وضعیت و شرایط آنان در زندان اوین اطلاعی در دست نیست. به تازگی مادر طاهر قدیریان یکی از فعالان محیط زیست چهارشنبه ۲۲ اسفندماه از حال نامساعد فرزندش در زندان خبر داده است.

او که اخیرا با فرزندش در زندان اوین ملاقات کرده گفته که وضعیت جسمی‌ طاهر قدیریان نامساعد بوده و به شدت وزن کم کرده است.

مادر طاهر قدیریان گفته است که فرزندش به بیماری آی بی اس (سندروم روده بزرگ) مبتلاست و طبق توصیه پزشک بهداری اوین باید توسط پزشک متخصص گوارش معاینه شود تا پزشک متخصص داروهای لازم را تجویز کند.

مادر این فعال محیط زیست زندانی عنوان کرد پزشکان متخصص به او گفته‌اند که این بیماری نمی‌تواند علت کاهش وزن فرزندش باشد و هر چه سریعتر آقای قدیریان باید مورد معاینه و معالجه قرار بگیرد. مادر طاهر قدیریان همچنین گفته که فرزندش هنوز نتوانسته با وکیل خود ملاقات داشته باشد.

در پی اعتراض یکی از وکلای مدافع فعالان محیط‌ زیست مبنی بر خودداری ضابطان قانون از ارتباط کلامی آنها با موکلانشان در جریان دادگاه، قاضی پرونده این گفتگوها را غیرمجاز و ملاقات با متهمان پرونده محیط‌زیست در زندان را نیز منوط به کسب مجوزهای لازم دانسته بود.

در این رابطه، مادر این فعال محیط زیست همچنین گفته است که با گذشت نزدیک به یک ماه و با وجود دستور قاضی هنوز وکیل فرزندش با آقای قدیریان ملاقاتی نداشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.