مشاور “برنی سندرز”: سندرز در صورت ریاست جمهوری به برجام برمی‌گردد، تحریم‌ها را لغو می‌کند و با ایران وارد گفتگو می‌شود

By | 2019-03-23

تا کنون 5 نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، وعده بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام را داده اند.

بسیاری از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا وعده بازگشت به برجام، در صورت راه‌یابی به کاخ سفید را داده‌اند. “دونالد ترامپ” در ماه می سال 2018  ایالات متحده آمریکا را از این توافق بین‌المللی خارج کرد و تحریم‌های سابق آمریکا علیه ایران را به اضافه تحریم‌های جدید، دوباره برقرار کرد.

به گزارش عصرایران به نقل از از پایگاه خبری” المانیتور”، از میان بیش از 10 نامزد دموکراتی که تاکنون برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا اعلام نامزدی کرده اند، دستکم 5 نفر از آنها به طور صریح اعلام کرده‌اند در صورت پیروزی در انتخابات 2020، ایالات متحده آمریکا را به برجام بازخواهند گردانید.

این نامزدها عبارتند از:

– سناتور “برنی سندرز”

– سناتور “الیزابت وارن”

– سناتور “کامالا هریس”

– “وین مسام”

– “ماریان ویلیامسون”

یک سخنگوی کمپین انتخاباتی “الیزابت وارن” در گفتگو با وب سایت “المانیتور” گفته است:” مادامی که ایران به تعهدات خود در قالب برجام پای‌بند بماند الیزابت وارن در صورت ریاست جمهوری، به برجام بازخواهد گشت.”

یک مشاور سناتور سندرز نیز به این پایگاه خبری- المانیتور- گفته است:” سناتور سندرز به برجام بازخواهد گشت و تلاش خواهد کرد با ایران درباره سایر موضوعات- اختلافی بین دو کشور- وارد گفتگو شود. کاری که ترامپ با خروج از برجام نشان داد تمایلی برای گفتگو با ایران ندارد. ورود دوباره ایالات متحده آمریکا به برجام به معنای این خواهد بود که واشنگتن به تمامی تعهدات برجامی خود از جمله لغو تحریم‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران، پای‌بند خواهد ماند.”

یک سخنگوی سناتور “کامالا هریس” نیز گفته است:” خانم هریس اگر تشخیص دهد که ایران واقعا به برجام پای‌بند مانده بار دیگر ایالات متحده آمریکا را به این توافق بازخواهند گردانید تا مطمئن شود تعهدات سختگیرانه این توافق بر برنامه هسته‌ای ایران اجرا می‌شود.”

به نوشته المانیتور 5 نامزد دیگر دموکرات نیز به سوال این پایگاه خبری درباره ورود دوباره آمریکا به برجام پاسخی ندادند . این نامزدها عبارتند از:

– سناتور “کوری بوکر”

– سناتور “امی کلوبوچار”

– سناتور “کریستن گیلیبارد”

– نماینده کنگره “تولسی گابارد”

– نماینده کنگره “بتور اورورک”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.