پاسخ تهدیدات نوروزی زمامداران نظام؛ تحریم‎های سنگین آمریکا علیه صنایع نظامی جمهوری اسلامی

By | 2019-03-23

-آمریکا ۳۱ مقام و نهاد وابسته به وزارت دفاع جمهوری اسلامی را تحریم کرد.

نمایش موشک‎های بالستیک دوربُرد در راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن ۱۳۹۷

-منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا: هر فردی که با صنایع دفاعی رژیم ایران بطور عام و مجموعه «سپند» بطور خاص معامله کند خطر انزوای شغلی، شخصی و مالی را پذیرفته.
-ظریف: بی‎پروایی آمریکا فقط نشاندهنده هراس یک امپراتوری رو به زوال است.
-پمپئو: برای سلب توانایی گسترش سلاح‌های کشتار جمعی از رژیم ایران و رفتارهای غیرقانونی آن، سرسخت خواهیم بود.
– وزیر خارجه آمریکا در یک سخنرانی گفته، ملاهای حاکم بر ایران، با وجود اوضاع بد معیشت مردم ایران، ۷۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله لبنان می‌دهند.

كيهان چاپ لندن:
دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC)، دوم فروردین (۲۲ مارس)، ۱۴شخص و ۱۷ نهاد وابسته به وزارت دفاع جمهوری اسلامی را در فهرست تحریم‎های خود قرار داد.

به گزارش وبسایت وزارت خزانه‎داری این تحریم‎ها شامل افراد و سازمان‎های مرتبط با پژوهش‎های نوین دفاعی سپند (SPND) است. سپند نهادی است که نقش کانونی در تلاش‎های رژیم برای دستیابی به تسلیحات اتمی دارد و تحریم‎ها نیز شامل افراد و سازمان‎هایی است که در همکاری با این نهاد فعال هستند.

استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا می‎گوید، «دولت آمریکا اقدامی قاطع علیه بازیگران در تمامی سطوح در ارتباط با سازمان سپند اتخاذ کرده که از بخش دفاعی رژیم ایران حمایت می‌کند. آمریکا با استفاده از تمامی ابزارهای اقتصادی به اعمال فشار حداکثری به رژیم ایران برای ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی به توسعه تسلیحات کشتار جمعی ادامه می‌دهد. هر فردی که با صنایع دفاعی رژیم ایران به‌طور عام و سپند بطور خاص معامله کند خطر انزوای شغلی، شخصی و مالی را پذیرفته است.»‌

طبق گزارش وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۴ منتشر کرد، رژیم ایران در پروژه‎ای تحت عنوان «اماد» برای رسیدن به سلاح‎ اتمی تلاش کرده و سالانه صدها میلیون دلار صرف توسعه صنایع موشکی خود کرده است.

یکی از این ارگان‎ها که مسئولیت پروژه‎های موشکی و انفجارها را برعهده داشته  گروه «شهید کریمی» است. در گزارش وزارت خزانه‎داری آمریکا در مورد فعالیت هر یک از نهادها و ارگان‎های تحریم شده توضیحاتی ارائه شده است.

افراد تحریم‌شده عبارتند از: منصور عسگری، جلال امامی قره حاجیلو، محمدمهدی دائمی عطاران، روح‌الله قادری برمی، سعید برجی، رضا ابرهیمی، غلامرضا اطاعتی، محمدحسن حقیقیان، محمدرضا مهدی‌پور، سید اصغر هاشمی‌تبار، مهدی معصومیان، اکبر مطلبی‌زاده، محمدجواد صفری و محسن شفایی.

نهادهای تحریم‌شده عبارتند از: گروه کریمی، گروه ابوریحان، گروه بوعلی، گروه حیدرکرار، مرکز تحقیقاتی صدرا، کیمیا پخش شرق، شرکت پیشروان داروی پردیس، پویا الکترو سامان نیرو، گروه آوینی، گروه بابایی، گروه چمران، گروه فخار مقدم، مرکز تحقیقات فناوری و علوم شکری، گروه کاظمی، گروه موحد دانش، گروه زین‌الدین، گروه تحقیقات فناوری و علوم شیخ بهایی.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به این تحریم‎ها در پیامی توییتری نوشت: «ایالات متحده بزرگترین منبع بی‌ثباتی در خاورمیانه است. ممکن است آنقدر متوهم باشد که باور کند نقض مکرر قوانین بین‌المللی، زورگویی به ملت‌های مستقل و سرکیسه کردن کشورهای وابسته، نشان‌دهنده قدرت است. اینطور نیست. بی‎پروایی آمریکا فقط نشان‌دهنده هراس یک امپراتوری رو به زوال است.»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی نوروزی خود به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ گفت، «به کوری چشم دشمنان تقویت بنیه دفاعی را ادامه خواهیم داد. دشمنان ما می‌دانند جمهوری اسلامی با موشک‌های نقطه‌زن و دقیق خود در این منطقه با هر دشمنی می‌تواند مقابله کند و آن را بکوبد.»

خامنه‌ای در سخنرانی سالیانه خود در مشهد علاوه بر ادامه تهدیدات علیه آمریکا و غرب به تهدید کشورهای منطقه از جمله عربستان پرداخت و گفت، «البته از ساخت مراکز هسته‎ای و موشکی برای حکومت سعودی ناراحت نمی‎شویم زیرا این مراکز در آینده نه چندان دور به فضل الهی به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد!»

حسن روحانی نیز در سخنان نوروزی خود گفته بود، «در میدان جنگ و نبرد، اگر دشمن را ندانیم کجاست و آتشی که می‌خواهیم بر سر دشمن بریزیم، بی‌هدف به‌ کار ببریم؛ زمانی که دشمن روبروی ماست، اگر به راست یا چپ حمله کنیم، در حقیقت به نیروهای خودمان تلفات وارد کرده‌ایم.»

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در تور خاورمیانه‎ای خود به اورشلیم سفر کرده، در ارتباط با تحریم‎های جدید علیه صنایع نظامی ایران می‎گوید، «با تحریم‌ها علیه عوامل مرتبط با برنامه هسته‌ای رژیم ایران که دانشمندان هسته‌ای قدیمی را هم شامل می‌شود، ادامه کارزار فشار حداکثری علیه رژیم ایران ادامه می‌یابد.»

او تاکید کرده، «برای سلب توانایی در گسترش سلاح‌های کشتار جمعی از رژیم ایران و رفتارهای غیرقانونی آن، سرسخت خواهیم بود.»

پمپئو همچنین در بخشی از اظهارات خود گفت، «این امکان وجود دارد که دونالد ترامپ را خدا فرستاده باشد تا اسرائیل را شرّ رژیم ایران  نجات دهد.»

وزیر خارجه آمریکا در یک اظهار نظر دیگر هم گفت، «رژیم ملاهای حاکم بر ایران با وجود نابسامانی‌های اقتصادی و بدی اوضاع معیشت در این کشور، ۷۰۰ میلیون دلار به حزب الله لبنان کمک مالی می‌کند.»

ظریف به این سخنان پمپئو نیز واکنش نشان داد و نوشت: «حتی تورات را هم تحریف کردند تا در خدمت ایران‌هراسی درآید. اما آنچه واقعا تورات می‎گوید این است: پادشاه ایرانی یهودیان را از بردگی در بابل رهانید. دیگر پادشاه ایرانی یهودیان را از نسل‎کشی نجات داد. طراحان نسل‎کشی از سوی اهالی نقب و نه ایران تشویق شدند. پادشاه ایران تنها خارجی‎ایست که از او به عنوان مسیح یاد شد.»

آمریکا در مجموع ۳۱ فرد و نهاد وابسته به وزارت دفاع جمهوری اسلامی را تحریم کرده که این یکی از سنگین‎ترین مجموعه تحریم‎هاست که فعالیت‎های نظامی حکومت ایران را هدف قرار داده است. همچنین تعدادی از شرکت‌هایی که برای پوشش فعالیت‌های جمهوری اسلامی به ویژه در چین و روسیه فعالیت می‌کنند نیز تحریم شده‌اند.

گرچه شاید این افرادی که آمریکا آنها را تحریم کرده، هرگز از ایران خارج نشوند و یا اموالی در خارج از کشور نداشته باشند که مصادره شود اما این اقدام دولت آمریکا بیش از پیش آشکار می‎کند که سیستم‏‎های امنیتی و مالی آمریکا در چه ابعاد وسیعی صنایع نظامی ایران را زیر نظر گرفته‌اند و پیچ و خم‎های حساس‎ترین تاسیسات نظامی جمهوری اسلامی و فعالیت‌های هر کدام از آنها و همچنین مدیران و افراد وابسته به آنها را زیر ذره‏‏‎بین قرار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.