جمهوری اسلامی برای «هلال شیعی» بزرگراه می‌سازد؛ هزاران کشته و زخمی در جاده‌های ایران

By | 2019-03-29

– طول این مسیر پیشنهادی حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است و می‌تواند در مرحله بعدی به خاک لبنان هم متصل شود.
– از فروردین تا بهمن‌ماه 97، ١۴ هزار و ٨٠٠ تن در حوادث رانندگی جان باختند و  ٣١۵ هزار نفر نیز در همین مدت مجروح شدند.
– دی‌ماه سال ۹۲ اعلام شده بود برای ایمن کردن جاده‌های کشور به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.
كيهان چاپ لندن:

منابع عراقی اعلام کردند توافق بین مسئولان این کشور و ایران برای احداث یک بزرگراه بین‌المللی که تهران را از طریق خاک عراق به دمشق متصل می‌کند، وارد اولین مرحله عملیاتی خود شده است. این در حالیست که جاده‌های ایران نیازمند بازسازی و بهبود هستند و هر ساله هزاران نفر در ایران به دلیل تصادف‌های جاده‌ای کشته و زخمی می‌شوند.

وبسایت اعتماد آنلاین به نقل از روزنامه الکترونیک «العربی الجدید» نوشته است یک هیأت فنی ایرانی برای این پروژه به بغداد سفر کرده است.

بر اساس این گزارش هیئت ایرانی در بغداد دو نشست با مسئولان دبیرخانه نخست‌وزیری عراق برگزار و مسائل مربوط به این پروژه را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

بر اساس پروژه پیشنهادی، این جاده بزرگراه‌های ایران را به بزرگراه‌های عراق و از آنجا به مرزهای سوریه و شهر دمشق پایتخت این کشور می‌رساند.

اعتماد آنلاین نوشته است طول این مسیر پیشنهادی حدود ۱۲۰۰ کیلومتر است و می‌تواند در مرحله بعدی به خاک لبنان هم متصل شود.

اکنون در نخستین مرحله اجرایی این پروژه، جانمایی محل عبور این جاده در خاک عراق روی نقشه انجام می‌شود.

اعتماد به نقل از روزنامه «العربی الجدید» نوشته است که طرف ایرانی به دنبال مسیری امن است و پیشنهاد کرده جاده از مسیری عبور کند که نیروهای آمریکایی یا ائتلاف در آن حضور نداشته باشند.

خبر ساختن این بزرگراه از اوایل سال گذشته در رسانه‌ها مطرح شد. طول این بزرگراه ۱۷۰۰ کلیومتر خواهد بود و یک شرکت ایرانی اجرای آن را بر عهده می‌گیرد. به موجب توافق صورت گرفته میان سه کشور ایران، عراق و سوریه، ارتش‌ها و نیروی‌های پلیس ایران، سوریه و عراق از آن حراست خواهند کرد. علاوه بر این، ماشین‌های سریع پلیس نیز در این راه حضور خواهند داشت و ۱۵۰ تا ۳۰۰ پاسگاه پلیس در طول بزرگراه احداث خواهد شد.

روزنامه گاردین نیز اردیبهشت سال گذشته نوشته بود یکی از هدف‌های جمهوری اسلامی برای ایجاد یک هلال شیعی جهت تقویت نفوذ در منطقه ایجاد یک مسیر زمینی برای خودش از تهران تا لبنان است.

کشیده شدن این اتوبان میان تهران و دمشق و احتمالاً تا لبنان در حالی از سوی جمهوری اسلامی پیگیری می‌شود که جاده‌ها و راه‌های برون‌شهری در ایران کیفیت مناسبی ندارد و در بسیاری از مسیرها این جاده‌ها استانداردهای لازم را ندارند. همین موضوع سبب شده سالانه هزاران نفر در ایران به دلیل تصادف‌های جاده‌ای جان باخته یا زخمی و نقص عضو شوند. این آمار به حدی بالاست که آن را با آمار کشتگان ناشی از جنگ مقایسه می‌کنند.

تعطیلات نوروزی هر ساله پرحادثه‌ترین روزهای سال از نظر تصادف‌های جاده‌ای به شمار می‌رود. افزایش آمار مسافرت با اتوبوس و اتومبیل‌های شخصی در نوروز با وجود جاده‌های ناامن و غیراستاندارد حوادثی تلخ را رقم می‌زند.

خبرگزاری‌های ایران اعلام کرده‌اند در سه روز نخست تعطیلات نوروز امسال هر یک ساعت یک نفر در تصادف‌های جاده‌ای کشته شده است. همچنین پلیس راهنمایی و رانندگی ایران در اول فروردین‌ماه آمار تکان‌دهنده مرگ ۱۲۱ نفر و مصدومیت ۲۸۰۰ نفر را در طول فقط ۷۲ ساعت در جاده‌های کشور اعلام کرد.

همچنین رئیس پلیس راهور اسفندماه سال ۱۳۹۷ اعلام کرد از فروردین تا بهمن‌ماه این سال١۴ هزار و ٨٠٠ تن در حوادث رانندگی جان باختند و  ٣١۵ هزار نفر نیز در همین مدت مجروح شدند و برخى از مصدومیت‌ها منجر به معلولیت شده است.

در حالی که مقامات دولتی و پلیس راهور، عوامل انسانی چون خواب‌آلودگی و سرعت بالا و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی را به عنوان دلایل اصلی تصادف‌های جاده‌ای مطرح می‌کنند اما یکی از مهم‌ترین دلایل بالا بودن تعداد تصادف‌ها،  ناایمن بودن راه‌ها و جاده‌ها و البته، در سال‌های اخیر، غیر استاندارد بودن اتومبیل‌های تولید داخل ایران است.

بر اساس گزارشی که سال ۹۳ منتشر شده بود غیراستاندارد بودن جاده‌های ایران سالانه به کشته شدن حدود ۳۰۰ نفر و مصدوم شدن بیش از چهار هزار نفر منجر می‌شود. کمبود علائم هشداردهنده و مشکلات زیربنایی نیز از دیگر مشکلات جاده‌های بین شهری در ایران است و هر اندازه هم مأموران پلیس در این جاده‌ها حضور داشته باشند باز هم مشکل تصادف وجود دارد. دوربین‌های کنترل سرعت از سوی پلیس راه و قبض‌های جریمه سنگین مأموران پلیس هم مشکل را حل نمی‌کند.

عباس آخوندی وزیر راه، مسکن و شهرسازی دولت یازدهم دی‌ماه سال ۹۲ اعلام کرده بود برای ایمن کردن جاده‌های کشور به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.