جمشید مشایخی درگذشت

By | 2019-04-03

جمشید مشایخی هنرپیشه سرشناس ایرانی در سن ۸۵ سالگی درگذشته است.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، ضمن اعلام این خبر گزارش کرده آقای مشایخی چند روز گذشته به علت بیماری در بیمارستان عرفان تهران بستری بود.

جمشید مشایخی در ۶ آذرماه سال ۱۳۱۳ در جنوب تهران به دنیا آمد.

نخستین نقش در سینمای ایران را به سال ۱۳۴۲ در فیلم “جلد مار” ایفا کرد اما نقش او (خان دائی) در فیلم قصر ساخته مسعود کمیایی بود که جمشید مشایخی را به عنوان “مرد جاافتاده سینمای ایران” به همه معرفی کرد.
بی بی سی:

جمشید مشایخی در ششمین دوره چهره های ماندگار به عنوان چهره ماندگار سینمای ایران برگزیده شد و در آبان ماه سال ۸۵ در پاریس به خاطر ۵ دهه فعالیت هنری از او تجلیل به عمل آمد.

آذرماه ۸۵ هم بزرگداشتی به پاس ۵۰ سال فعالیت هنری او در عرصه بازیگری تئاتر و سینما در تهران برگزار شد.

از جمشید مشایخی سه فرزند بجا مانده که نادر، موسیقیدان، مشهورترین آنهاست. او پیش‌تر رهبری ارکستر ملی ایران بود

همکاری با کارگردانانی که از آنها به عنوان فیلم‌سازان پیشرو سینمای ایران یاد می‌شود جمشید مشایخی را در سینمای پیش از انقلاب اسلامی متفاوت از “جریان اصلی” کرده بود؛ داریوش مهرجویی (فیلم گاو)، بهمن فرمان آرا ( شازده احتجاب)، علی حاتمی (سلطان صاحبقران، سوته دلان) و ناصر تقوایی (نفرین).

او پس از انقلاب بهمن ۵۷ هم در سینما حضوری چشمگیرتر داشت.

جمشید مشایخی در سال ۱۳۶۳، برای بازی در دو فیلم گل‌های داوودی و کمال الملک، برندهٔ سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر ایران شد.

رضا تفنگچی و خوشنویس، دو نقشی که او در مجموعه هزاردستان به کارگردانی علی حاتمی ایفا کرد هنوز در یاد بسیاری از مردم این کشور جاودانه باقی مانده است.

عباس صالحی وزیر “فرهنگ و ارشاد اسلامی” ایران در پیامی درگذشت آقای مشایخی را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا او نوشت: “این چهره ماندگار و برجسته بازیگری در بیش از شش دهه فعالیت حرفه‌ای خود، در نقش هایی متفاوت و اثرگذار، خاطرات فراوانی در ذهن و ضمیر مردم عزیز کشورمان به یادگار گذاشت و همواره در کنار مردم و برای مردم ایفای نقش می کرد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *