دعوا بر سر مدرک دکترای رئیس سازمان برنامه و بودجه محمدباقر نوبخت

By | 2019-04-08

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران در شماره امروز (دوشنبه 19 فروردین)‌ با انتشار مطلبی با عنوان “نوبخت زیر تیغ اقتصاددانان” به حواشی این روزهای فضای مجازی مبنی بر تشکیک در صحت مدرک دکترای رئیس کنونی سازمان برنامه و بودجه پرداخته است.

سازندگی در ابتدای مطلب خود می‌نویسد: ”  مرد شیک‌پوش دولت، این روزها از سوی برخی چهره‌های اقتصادی زیر فشار است. آن‌ها مدرک دکترای او را زیر سؤال برده‌اند اگرچه هم وزارت علوم و هم سازمان برنامه و بودجه مدرک دکترا را تأیید کردند اما اقتصاددانان این توضیحات را کافی ندانسته‌اند”.

ارگان حزب کارگزاران ادامه می‌دهد: “نوبخت به‌پشتوانه دکترای اقتصاد خود، رئیس برنامه و بودجه شد، اما همین دکترای اقتصاد برای آقای نوبخت دردسر تازه‌ای شده که برخی آن را پیراهن‌عثمان کرده و در مقایسه وی با علی کردان، وزیر دولت احمدی‌نژاد خواستار برکناری او به‌دلیل مدرک جعلی شده‌اند”.

سازندگی آغازگر گمانه‌زنی‌ها درباره صحت مدرک نوبخت را انتقاد یکی از اقتصاددانان کشور دانسته و به‌نقل از این اقتصاددان آورده است: “آقای نوبخت از روز اولی که آمد به‌عنوان دانش‌آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه پیزلی معرفی شد، این در حالی است که دانشگاه پیزلی وجود ندارد. یک دانشگاه وجود دارد به‌نام دانشگاه غرب اسکاتلند (university of the west scotland) که پردیسی دارد در شهر کوچکی به‌نام پیزلی؛ کل دانشگاه غرب اسکاتلند رشته اقتصاد ندارد، فقط یک مدرسه کسب‌وکار دارد مدرک MBA می‌دهد و بالاترین مدرک هم که ارائه می‌دهد همان MBA است، یعنی درجه کارشناسی ارشد. من نمی‌دانم ایشان چگونه دکترا گرفته است”.

در ادامه این مطلب آمده‌ است: “اظهارات این اقتصاددان بلافاصله با واکنش سازمان برنامه و بودجه روبه‌رو شد و آنها در جوابیه این ادعا را نادرست خوانده‌اند. در بیانیه سازمان برنامه و بودجه آمده است که دانشگاه پیزلی از قرن 19 وجود داشته و از سال 2007 پس از گسترش به دانشگاه غرب اسکاتلند تغییر نام یافته است. وزارت علوم نیز بر صحت مدرک نوبخت صحه گذاشته است”.

اما به‌گفته روزنامه سازندگی، این‌بار محمد طبیبیان یکی از اقتصاددانان مشهور کشور بود که صحت اظهارات بیانیه صادره از سوی سازمان برنامه و بودجه را زیر سؤال می‌برد:

“آیا آن دانشگاه اصولاً رشته اقتصاد دارد؟ (در فهرست برنامه‌ها دکترای اقتصاد نیست) چگونه این پایان‌نامه که در منابع اینترنتی با نام ایشان منتشر شده، نه مشخصات اساتید مشاور و نه سربرگ و مارک دانشگاه و نه صورت‌جلسه دفاعیه در آن موجود است، بگذریم از مطالب آن هم که در سطح این نیست که حتی یک دانشگاه ضعیف بین‌المللی هم قبول کند”.

سازندگی در پایان مطلب خود خاطرنشان می‌کند: “گرچه در نهایت وزارت علوم در بیانیه‌ای مدرک تحصیلی دکتر نوبخت و اعتبار دانشگاه محل تحصیل را تأیید کرده است ولی به‌نظر می‌رسد در افکار عمومی این مسئله هنوز با ابهاماتی مواجه است”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.