انتقاد گزارشگر سازمان ملل از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ونزوئلا و کوبا

By | ۱۳۹۸-۰۲-۱۷

ادریس جزایری، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از تحریم های یک جانبه آمریکا علیه سه کشور ایران، ونزوئلا و کوبا انتقاد کرد.

کارشناس شورای حقوق بشر سازمان ملل ضمن ابراز «نگرانی عمیق» از تبعات اقدامات آمریکا تاکید کرد که استفاده از تحریم اقتصادی با هدف سیاسی، نقض حقوق بشر و معیار رفتارهای بین المللی محسوب می شود.
یورو نیوز:

ادریس جزایری هشدار داد که چنین اقداماتی از سوی آمریکا می تواند منجر به شکل گیری «فاجعه انسانی» در ابعاد بی سابقه شود. وی اظهار داشت: «تغییر حکومت [کشورها] از طریق اتخاذ تدابیر اقتصادی به احتمال زیاد به نقض حقوق اساسی بشر منجر می شود. این تدابیر همچنین می تواند به پیدایش گرسنگی و قحطی بیانجامد. اتخاذ تدابیر اقتصادی [به این شکل] هرگز اقدامی پذیرفته شده در عرف روابط بین الملل نبوده است.»

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل افزود: «نگرانی های واقعی و تفاوت های سیاسی جدی بین دولت ها هرگز نباید از راه ایجاد فجایع انسانی و اقتصادی حل شود. این اقدام مردم عادی را بازیچه و گروگان خود می کند.»

ادریس جزایری در بخشی از سخنان خود به طور مشخص از اقدام واشنگتن در عدم تمدید معافیت ها کشورها از تحریم نفتی ایران انتقاد کرد.

وی گفت: «من عمیقا از این موضوع نگران هستم که یک کشور می تواند از موقعیت برتر خود در ساز و کار مالی جهان استفاده کند تا نه تنها به مردم ایران بلکه به همه افرادی که با آنها تجارت می کند، آسیب بزند. مردم ایران تا امروز به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای عمل کرده اند.»

انتقاد گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل از تحریم های ایالات متحده علیه ایران در حالی مطرح می شود که واشنگتن محدودیت های هسته ای جدیدی را بر ضد تهران به اجرا گذاشته است.

اتحادیه اروپا از تحریم های نفتی و محدودیت های هسته ای جدید آمریکا علیه ایران ابراز تاسف کرده است.