توقیف هفته‌نامه صدا؛ قربانی تنش میان آمریکا و ایران؟

By | ۱۳۹۸-۰۲-۲۲

هفته‌نامه صدا که مشی اصلاح‌طلبی دارد توقیف شد. دلیل این توقیف تصویر صفحه اول شماره جدید این نشریه عنوان می‌شود که در فضای مجازی انتقاد شدید اصولگرایان را برانگیخت. این نشریه قبلا هم یک بار توقیف شده است.

بر اساس گزارشها عصرروز شنبه،۲۱ اردیبهشت، طی تماسی از شعبه ۴ دادسرای فرهنگ و رسانه با مدیران هفته‌نامه صدا، توقیف این هفتهنامه اصلاح‌طلب ابلاغ شد.

هفتهنامه صدا که نزدیک به حزب سازندگی معرفی می‌شود، سردبیری آن را در دوره جدید محمدجواد روح به عهده دارد.

دلیل توقیف صدا اعلام نشده است، ولی ظاهرا به پرونده اصلی شماره جدید صدا برمی‌گردد که به رابطه تنش‌آلود ایران و امریکا می‌پردازد. جلد نشریه هم که عنوان “دو راهی جنگ و صلح” را بر خود دارد در فضای مجازی بحث‌برانگیز شده و به خصوص مورد حمله کاربران اصولگرا قرار گرفته است.

سایت مشرق که به سپاه پاسداران نزدیک است با درج تصویر روی جلد صدا نوشت: «ترسوها از شبح جنگ، دوگانگی جنگ و صلح می‌سازند».

Iran Zeitschrift Sedaاین طرح را خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، علیه نشریه صدا منتشر کرده است

علت توقیف هفته‌نامه صدا، تصویر صفحه اول شماره جدید این نشریه عنوان می‌شود که در فضای مجازی انتقاد شدید اصولگرایان را برانگیخت.

هفته‌نامه صدا از فروردین ۱۳۹۳ آغاز به کار کرد و  سال ۱۳۹۶ هم به دلیل انتشار مطلبی طنزآمیز با فشارهایی روبرو شد که سردبیر آن داوطلبانه به تعطیل آن تصمیم گرفت. بعدتر دادگاهی نیز به توقیف نشریه رأی داد.

بحران کاغذ در کنار توقیف

خبر توقیف صدا در حالی منتشر شده است که نشریات کشور به دلیل گرانی و کمبود کاغذ وارد وضعیتی بحرانی‌ شده‌اند و تعطیل یا کاهش صفحات آنها را تهدید می‌کند.

جواد دلیری، سردبیر روزنامه دولتی ایران در توئیتر خود نوشته است: «به دلیل بحران جدی کاغذ، از یکشنبه و تا اطلاع ثانوی ۸ صفحه ازصفحات روزنامه ایران را  کاهش دادیم». او اضافه کرده است: «مجبوریم به فکر  کاهش تیراژ، کاهش صفحات و تعطیل کردن روزنامه در بین‌التعطیلین باشیم تا مصرف کاغذ را کاهش دهیم بلکه روزهای بیشتری دوام  بیابیم.»

سردبیر روزنامه ایران بحران کاغذ را تا آن حدی دانسته که  سبب “کاهش تیراژ بسیاری از روزنامهها در دوماه گذشته به یک سوم” شده و گفته است که برخی از روزنامهها در معرض تعطیل قرار دارند.

دویچه وله: