مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه ایرانی، از سال گذشته در آمریکا زندانی است

By | 2019-05-19

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس اعلام کرد که مسعود سلیمانی، محقق و استاد این دانشگاه، از مهر ماه سال گذشته به «دلایل نامعلوم» در آمریکا بازداشت شده است.

یعقوب فتح‌اللهی روز شنبه ۲۸ اردیبهشت در مصاحبه با وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان گفت که روز پانزدهم مهر ۹۷ مسعود سلیمانی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، در بدو ورود به آمریکا بازداشت شد.

به گفته آقای فتح اللهی، دو محقق دیگر نیز به همراه آقای سلیمانی بازداشت و با وثیقه آزاد شده‌اند.

وی به نام این دو نفر اشاره نکرده اما به گزارش وبسایت دیلی ریپورت، محبوبه قائدی از محققان دانشگاه ییل و مریم جزایری، محقق دیگر، به همراه آقای سلیمانی بازداشت شده بودند و با وثیقه‌های ۲۵۰ و ۲۰۰ هزار دلاری آزاد هستند. این دو نفر از دانشجویان سابق مسعود سلیمانی بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، مریم جزایری در سال ۲۰۱۶ و در حال سفر به ایران یک ماده هورمون رشد را برای مسعود سلیمانی می‌برد که این ماده توسط گمرک فرودگاه ضبط شد و این پرونده از همان زمان تشکیل شده است.

دیلی ریپورت ادامه می‌دهد، خانم جزایری اجازه پیدا کرد که به ایران سفر کند اما حکم بازداشت او، آقای سلیمانی و خانم قائدی بدون اطلاع آنها صادر شده بود و مسعود سلیمانی در سفر به آمریکا بازداشت شده است.

پیچ پیت، وکیل خانم جزایری، نیز گفته که این ماده ارتباطی با تحریم‌های ایران نداشته و پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی، هیچ «هدف خلافی» درباره این اقدام پیدا نکرده است.

وی همچنین گفت که این اتفاق در سال ۲۰۱۶ رخ داده که وضعیت تحریم‌های ایران متفاوت بوده است.


آقای پیت تاکید کرد که موکلش «دانشمندی مورد احترام» است و نباید اتهامی علیه او مطرح می‌شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس گفت که دادگاه این استاد دانشگاه هنوز تشکیل نشده اما رسانه‌های آمریکا اتهام این سه نفر را «نقض تحریم‌های آمریکا» ذکر کرده‌اند.

بر اساس صفحه آقای سلیمانی در دانشگاه ترتیبت مدرس، او دکترای هماتولوژی آزمایشگاهی و بانک خون دارد.

آقای سلیمانی پیش از این در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که ۱۲ کتاب در زمینه سلول‌های بنیادی چاپ کرده است.

با استفاده از وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان، وبسایت دیلی ریپورت (law.com) و رادیو فردا؛ ا.م/س.ن