واکنش ظریف به تهدید ترامپ درباره “پایان رسمی ایران”

By | ۱۳۹۸-۰۲-۳۰

وزیر خارجه جمهوری اسلامی به تهدید ترامپ مبنی بر “پایان رسمی ایران” در صورت تمایل به درگیری واکنش نشان داد. ظریف با اشاره به اینکه “رجزخوانی برای نسل‌کشی” پایان کار ایران نخواهد بود، گفت: «احترام بگذارید، جواب می‌دهد.»

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به تهدید اخیر رئیس جمهوری آمریکا علیه جمهوری اسلامی، سخنان و اقدامات دونالد ترامپ را “تروریسم اقتصادی و رجزخوانی برای نسل‌کشی” خواند.

ظریف امروز دوشنبه ۳۰ اردیبهشت (۲۰ ماه مه) در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «دونالد ترامپ با تحریک “تیم ب” امیدوار است به آنچه اسکندر، چنگیز و دیگر متجاوزان به آن نرسیدند، دست یابد.»

“تیم ب” در سخنان وزیر خارجه ایران اشاره‌ای به بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل، جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا، محمد بن‌سلمان ولیعهد عربستان سعودی و محمد بن‌زاید ولیعهد ابوظبی است که از نظر ظریف، در راستای دامن زدن به تنش میان ایالات متحده و جمهوری اسلامی تلاش می‌کنند و می‌خواهند ترامپ را “برخلاف خواسته‌اش” به سمت جنگ با ایران بکشانند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شامگاه یکشنبه در پیامی توییتری نوشته بود: «اگر ایران خواهان درگیری است، این پایان رسمی‌اش خواهد بود». او همچنین به جمهوری اسلامی هشدار داده بود که “هرگز” ایالات متحده را تهدید نکند.

این پیام اندک‌زمانی پس از آن منتشر شد که یک موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد فرود آمد، اما به گفته مقام‌های آمریکایی و عراقی به کسی آسیبی نرسید. روشن نیست که توییت ترامپ واکنشی به حمله موشکی به منطقه سبز بغداد بوده یا پاسخی به اظهارات اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی. حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، روز گذشته گفته بود که “دشمنان ایران اراده جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند.”

دویچه وله :

پس از حمله موشکی به منطقه سبز بغداد، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن حملاتی از این دست را تحمل نکرده و “به شکلی قاطع” به آن واکنش نشان خواهد داد. به گفته این وزارتخانه، اگر “چنین حملاتی را نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایت ایران یا عناصر وابسته به این نیروها ترتیب داده باشند” آمریکا تهران را مسئول آن خواهد دانست.

ظریف: احترام بگذارید، جواب می‌دهد

محمدجواد ظریف در بخش دیگری از پیام توییتری امروز خود نوشته است: «ایرانیان هزاران سال سربلند مانده‌اند، در حالی که همه متجاوزان رفته‌اند. تروریسم اقتصادی و رجزخوانی برای نسل‌کشی پایان کار ایران را رقم نخواهد زد.»

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در نهایت نوشته است: «هیچوقت یک ایرانی را تهدید نکن. احترام گذاشتن را امتحان کنید، جواب می‌دهد.»

دونالد ترامپ علاوه بر پیام توییتری اخیر خود، شامگاه گذشته در مصاحبه‌ای تلویزیونی با شبکه فاکس‌نیوز گفته بود که به دنبال درگیری با ایران نیست، اما در عین حال اجازه هم نخواهد داد که جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست یابد.

او همچنین تأکید کرده بود: «من کسی نیستم که وارد جنگ دیگری شود. جنگ به اقتصاد ما آسیب می‌زند، اما خیلی مهم‌تر از آن اینکه انسان‌ها در نتیجه جنگ کشته می‌شوند.»

رئیس جمهوری آمریکا در روزهای گذشته فشارهای خود بر جمهوری اسلامی را از طریق اعمال تحریم‌های جدید و تشدید حضور در خاورمیانه، با ارسال سیگنال‌هایی برای مذاکره با ایران همراه کرد. او چهارشنبه گذشته ابراز اطمینان کرده بود که “ایران به‌زودی خواستار مذاکره خواهد شد.”

در مقابل اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گرچه بروز جنگ میان ایران و آمریکا را منتفی دانسته، اما در عین حال مذاکره با دولت ترامپ را نیز به عنوان “سم مضاعف” رد کرده است.

ترامپ خواهان مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای با ایران و مصالحه جمهوری اسلامی بر سر برنامه اتمی این کشور است. رئیس جمهوری آمریکا افزون بر این، خواستار محدودیت برنامه موشکی ایران و توقف تحرکات این کشور در مناطق بحرانی خاورمیانه است که از آن به عنوان “دخالت” و “بی‌ثبات کردن منطقه” یاد می‌کند.

تنش میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده یک هفته پیش در سالگرد اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ اوج گرفت. واشنگتن تحریم‌های دیگری را علیه صنایع فلزی و معدنی ایران وضع کرد و تهران نیز اعلام کرد که دیگر به برخی تعهدات خود در قبال برجام پایبند نخواهد بود.

پس از بالا گرفتن تنش میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، آمریکا ناو هواپیمابر “آبراهام لینکلن” و بمب‌افکن‌های “بی-۵۲” خود را به آب‌های خلیج فارس اعزام کرد. دلیل این اقدام “تهدیدهایی از سوی ایران” اعلام شد.

واشتگتن همچنین چهارشنبه گذشته اعلام کرد که بخش بزرگی از دیپلمات‌های خود را که حضورشان در عراق “ضروری” نیست، از این کشور خارج خواهد کرد. منابع دولتی آمریکا که نخواستند نامشان فاش شود، دلیل این امر را خطری عنوان کردند که از سوی شبه‌نظامیان عراقی که از سپاه پاسداران دستور می‌گیرند، متوجه آمریکایی‌هاست.

مقام‌های جمهوری اسلامی اما اتهام‌های آمریکا در مورد “تهدید از جانب ایران” را رد کرده‌اند. با وجود این، شنبه گذشته علاوه بر خروج کارمندان آمریکایی از عراق، اعلام شد که شرکت نفتی آمریکایی اکسان‌موبیل نیز کارکنان خارجی خود را از این کشور خارج کرده است.