حال همه ما خوب است، اما تو باور نکن!

By | ۱۳۹۸-۰۳-۰۳

-پس از گذشت دو ماه از وقوع سیل، مردم سیل‌زده در انتظار وصول وام‌های اندک در نوبت هستند.
-مردم در چادر زندگی می‌کنند و با وام ۵ و ۲۰ میلیونی یا باید خانه بسازند یا خانه اجاره کنند. اما سیل‌زدگان می‌گویند حتی خانه اجاره‌ای هم پیدا نمی‌شود!
-حتی آمار خسارت‌های وارده هم قابل اطمینان نیست، چه برسد به آمار تخصیص وام و خانه.

 با نشست آب در مناطق سیل‌زده در ۲۸ استان کشور، وضعیت استان‌هایی چون خوزستان و لرستان بحران‌زده است. روستاییان پلدختر می‌گویند وضعیت بهداشت و خوراک نامطلوب است و «هلال احمر» همان یک هفته اول آمده بود و حالا دیگر خبری از نیروهای متخصص پزشکی نیست.
کیهان چاپ لندن:

آق قلا پس از سیل/ دوم خرداد ۹۸

گزارش‌های داخلی از ساماندهی مناطق سیل‌زده ۲۸ استان کشور می‌دهند. آنها می‌گویند در حال شستشو گل‌ و لای، نظافت خانه‌ها و خیابان‌ها، ارائه وام و ساخت‌ و‌ ساز هستند و اوضاع بر وفق مراد سیل‌زدگان پیش می‌رود اما گزارش‌های میدانی خلاف اینهاست. سیل‌زدگان به دست فراموشی سپرده شده‌اند و بازار انتشار تصاویر و ویدئوهای گسترده از وضعیت‌شان از رونق افتاده. تلاش برای عادی جلوه دادن شرایط سیل‌زدگان به گونه‌ای است که گزارش‌های اندک ویدئویی از حال و روز آنان منتشر می‌شود.

در این بین، حتی آمار خسارت «۳۵ هزار میلیارد تومانی» که وزیر کشور اعلام کرده هم زیر سوال رفته و آمار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی از خسارات وارد شده می‌گوید فقط «۳۵ هزار میلیارد تومان به واحدهای مسکونی» بوده و خسارت کلی بیش از «۴۵ هزار میلیارد تومان» است.

طبق اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، خسارت سیل به کشور، حدود ۷ برابر خسارت زلزله سرپل‌ذهاب در سال ۹۶ (۵ هزار میلیارد تومان) است.

امروز پنجشنبه دوم خردادماه، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در صفحه اینستاگرام خودش اعلام کرد که آمار خسارات بخش کشاورزی از سوی وزیر کشور اشتباه بوده و برآورد علمی پژوهشگاه فضایی انجام شده در وزارت ارتباطات، تفاوت «چند هزار میلیاردی» با برآورد سنتی خسارت وزارت کشور دارد!

با همه اینها، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور روز شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه از اختصاص ۵ هزار میلیارد تسهیلات برای جبران خسارات وارده شامل «۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی» و «۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان» به بخش مسکونی خبر داده.

خسرج از شهرستان حمیدیه استان خوزستان/۲۹ اردیبهشت

او گفته، «بیش از پنج هزار روستا و ۲۳۰ شهر» در اثر سیل دچار آسیب شدند و دولت «به هر کسی آمادگی اجاره داشته باشد در روستاها ۶ میلیون تومان و در شهرها ۱۲ میلیون تومان» بدهد و خانه‌های مسکن مهر را در اختیارشان قرار دهد.

گزارش‌های میدانی از مناطق سیل‌زده بخصوص استان خوزستان و لرستان از وضعیت نامناسب این مناطق خبر می‌دهند. وضعیت روحی و روانی مردم سیل‌زده خصوصا در استان‌های خوزستان و لرستان نامناسب است و مردم در افسردگی بسر می‌برند. خانه‌های سیل‌زدگان ویران شده و با وام ۵ میلیون و ۲۰ میلیون تومانی نمی‌توانند خانه‌ای برای خود بسازند. حتی گزارش شده که خانه‌ی اجازه‌ای در منطقه‌ای چون پلدختر پیدا نمی‌شود و مردم پلدختر همانند دوران زلزله، بی‌سرپناه هستند و هنوز در چادر زندگی می‌کنند.

یکی از اهالی پلدختر درباره شیوه وام‌دهی بانک‌ها و بنیاد مسکن گفته کسانی که پول ندارند تا خانه بسازند، باید بنشینند تا کی نوبت وام‌شان شود. بانک‌ها هم چون مراجعه‌کننده زیاد دارند از ۱۰ نفر به کار ۳ نفر می‌رسند.

شنیده‌ها حاکیست گل و لای ناشی از سیل اخیر در مناطق مختلف سیل‌زده موجب برخاستن گرد و خاک و ریزگرد شده است. مردم خانه‌هایشان را از گل تمیز کرده‌اند ولی هوایی برای تنفس ندارند.

روستاییان پلدختر گفته‌اند، همین‌که سیل نشست کرده، دیگر خبری از «هلال احمر» و نیروهای امدادی نشده. وضعیت بهداشت و خوراک نزدیک به دو هفته است که نامناسب است و رسیدگی نمی‌شود.

حتی گفته می شود برای گرفتن بسته‌های خانوار باید معتمد خانواده با دفترچه‌هایی که در اختیارشان قرار گرفته، به «هلال احمر» مراجعه کنند ولی مردم به دلیل اینکه می‌ترسند اتهام دزدی به آنان زده شود، اصلا سراغ «هلال احمر» نمی‌روند.

سیل‌زدگان استان خوزستان/ اردیبهشت ۹۸

یکی از روستاییان پلدختر به روزنامه آفتاب یزد گفته، «همه مدارس خراب شده و هیچ بچه‌ای مدرسه نمی‌رود. بچه‌ها کتاب ندارند و آب همه را برده است. مســئولین هم مى‌آیند قول می‌دهنـد و می‌روند! اما الوعده وفا! باید دید کى به وعده‌هایشـان عمل مى‌کنند! همه مى‌توانند حرف بزنند اما اینکه چه کسى به حرف‌هایش عمل مى‌کند مهم است!»

در استان خوزستان مشکلات کشاورزان بیش از دیگران است، ۶۰ درصد زمین‌های کشاورزی بیمه ندارند و محصولات کشاورزی نیز در سیل نابود شده است. دولت قول داده تا خسارت کشاورزان را جبران کند ولی تازه مردم در حال ارائه مدارک‌شان به هستند و زمان پرداخت این خسارات مشخص نیست.

پس از سیل خوزستان

بر اساس آخرین گزارش‌ها، سیل فروردین ماه، ۱۳ هزار و ۷۱۰ میلیارد تومان در ۲۸ استان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است. از این مبلغ ۵۲ درصد به بخش زراعت، ۸ درصد به بخش باغبانی، ۱۴ درصد به بخش دام و طیور و آبزیان و ۲۶ درصد نیز به زیربخش‌های آب و خاک و امور زیربنایی و همچنین تاسیسات خسارت وارد شده است.

بیش از ۱۶ هزار کیلومتر از راه‌های کشور بخصوص در استان‌های کرمانشاه، ایلام، گلستان، مازندران و لرستان تخریب شده که بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

در پلدختر از ۱۸۰۰ هکتار باغ انجیر، ۲۰۰ هکتار صدمه دیده که ۵۰ هکتارش ۱۰۰ درصد تخریب شده.

دولت می‌گوید ۲۰۰ میلیارد تومان به ۲۲ هزار بهره‌بردار خسارت دیده بیمه شده پرداخت شده و حدود ۱۵۰ میلیارد تومان ظرف یکی دو هفته آینده پرداخت می‌شود.

سیل‌زدگان استان لرستان/۲۵ اردیبهشت ۹۸

حدود هزار و ۸۲۵ پرونده با ۱۴ میلیارد تومان کمک بلاعوض بررسی‌هایش در کمیته تخصصی و کارگروه تخصصی شهرستان نهایی شده که به نزدیک به ۳۵۰ پرونده با ۲۱ میلیارد ریال به مرحله پرداخت رسیده.
وضعیت اسفبار کودکان در مناطق سیل‌زده لرستان

دولت، ۲۶۹۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ارائه به کشاورزان تصویب کرده که باید دستورالعمل اجرایش نهایی شود.

در استان خوزستان، سیل تقریبا ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار هکتار از زمین‌های کشت گندم را آب فرا گرفت و آسیب قابل ملاحظه به این مناطق وارد آمده است.

طبق مصوبه اخیر هیات دولت ۲۵۰۰ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه مسکن در نظر گرفته شده است. این وام در شهرها ۵۰ میلیون تومان و در روستاها ۴۰ میلیون تومان و برای تعمیرات ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده.
بر مبنای گزارش بنیاد مسکن انقلاب، قرار است این مبلغ برای ۳۰ هزار واحد مسکونی خرج شود که ۲۶ هزار واحد در روستا‌ها و ۴ هزار واحد در شهر‌ها و ۴۰ هزار واحد تعمیری و جمعا ۴۲ هزار واحد معیشتی در ۲۱ استان و ۲۶۰ شهر و ۵ هزار روستا تقسیم شده است.