سکه در ۱۰ سال ۲۰۰۰ درصد گران شد!

By | ۱۳۹۸-۰۳-۱۱
ایرنا نوشت: بهای سکه تمام بهار آزادی در ۱۰ سال گذشته رشد حدود ۲۰ برابری (حدود دو هزار درصد) را تجربه کرده بطوری که از میانگین ۲۴۱ هزار و ۵۰۰ تومان در سال ۸۸ به چهار میلیون و ۷۹۸ هزار و ۸۰۰ تومان در فروردین امسال افزایش یافته است.
مسکوکات طلا همواره به عنوان یکی از مهم ترین علاقه مندی ها برای سرمایه گذاری به شمار می رود، بخش زیادی از خانوادههای ایرانی با هدف سرمایه گذاری و یا حفظ قدرت پول خود به طور سنتی تمایل دارند که به این بازار وارد شوند.

بازدهی بالاتر طلای خام، کارکرده و سکه نسبت به سود بانکی باعث شده است که سرمایه گذاری در بازار طلا به عنوان یکی از گزینه های اصلی سرمایه گذاری در کشور شناخته شود.

به نظر می رسد که بخش عمده سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه ناشی از عدم شناخت مردم با بازارهای مالی جدید باشد، به همین دلیل با فرهنگ سازی و آموزش می توان خانواده های ایرانی را به سوی بازارهای مالی مولد و سازنده مانند بورس سوق داد.

بازدهی ۱۷۰ درصدی سکه در یکسال

در فروردین ١٣٩٨متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار آزاد شهر تهران چهار میلیون و ۷۹۸ هزار و ۸۰۰ تومان بوده که در مقایسه با اسفند ۹۷ حدود ۳.۶ درصد رشد و در مقایسه با فروردین ۹۷ حدود ۱۷۰.۲ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، پایین ترین نرخ فروش سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در فروردین امسال چهار میلیون و ۶۵۱ هزار و ۷۰۰ تومان و بالاترین قیمت پنج میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بوده است.

متوسط قیمت فروش یک سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز در بازار آزاد شهر تهران چهار میلیون و ۶۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که در مقایسه با اسفند ۹۷ حدود ۳.۴ درصد و در مقایسه با فرودین پارسال ۱۶۷.۲ درصد رشد قیمت را نشان می دهد.

کمترین نرخ فروش سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم در فروردین چهار میلیون و ۵۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و بالاترین قیمت چهار میلیون و ۹۷۸ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است.

بررسی نوسان قیمت سکه در ۱۰ سال گذشته

بر اساس آمار بانک مرکزی، میانگین نرخ فروش سکه طرح جدید در سال ۱۳۸۸ رقم ۲۴۱ هزار و ۵۰۰ تومان بوده که از همان سال روند رشد سریع خود را آغاز کرده است.

روند رشد نرخ سکه تا سال ۹۲ با شتاب ادامه می یابد بطوری که بهای سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به یک میلیون و ۶۰ تومان در آن سال می رسد.

اما در سال های ۹۳ و ۹۴ نه تنها روند رشد قیمت سکه متوقف می شود، بلکه به یکباره قیمت ها کاهش قابل توجهی می یابد.

بر این اساس، بهای سکه در سال ۹۳ با افت حدود ۹ درصدی به ۹۶۵ هزار تومان کاهش می یابد. در سال ۹۴ نیز قیمت سکه ۳.۳ درصد افت می کند.

در سال ۹۵ به تدریج رشد قیمت سکه از سرگرفته می شود، در این سال بهای سکه تمام بهار آزادی با رشد حدود ۱۹ درصدی به یک میلیون و ۱۱۰ هزار تومان افزایش می یابد. در سال ۹۶ نیز قیمت سکه رشد حدود ۱۹.۴ درصدی را تجربه می کند.

اما سال ۹۷ به دلیل رشد قیمت ارز، به یکباره شاهد جهش بی سابقه در نرخ سکه طلا هستیم بطوری که میانین قیمت سکه تمام بهار آزادی ۱۶۸ درصد رشد کرده و به سه میلیون و ۵۵۴ هزار تومان و ۲۰۰ تومان می رسد.

البته باید توجه داشت که در آمار بانک مرکزی میانگین قیمت سکه در طول سال محاسبه شده است، بر این اساس در برخی روزها شاهد معاملات بالاتر از قیمت میانگین نیز بوده ایم.

دنیای اقتصاد: